הסרט הישראלי הראשון שיופק לנטפליקס יעסוק בסוכן המוסד אשרף מרואן

הסרט "המלאך", שמצולם בימים אלה בבימויו של אריאל ורומן, מבוסס על סיפורו של סוכן המוסד במצרים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשרף מרואן (מימין) ונאצר, 1966
אשרף מרואן (מימין) ונאצר, 1966צילום: אי־פי

"המלאך", המצטלם בימים אלה, הוא סרט הקולנוע הראשון שחברה ישראלית מפיקה לנטפליקס. ענקית הסטרימינג האמריקאית כבר רכשה בעבר כמה סרטים ישראליים, אך זו הפעם הראשונה שהיא משקיעה בסרט של חברה ישראלית כבר בשלב ההפקה. הסרט, המבוסס על סיפורו של סוכן המוסד במצרים אשרף מרואן שנחשד בהיותו סוכן כפול, נוצר ביוזמת החברה הישראלית טי־טי־וי הפקות המפיקה אותו יחד עם חברה צרפתית.

צפריר קוחנובסקי מטי־טי־וי אמר היום ל"הארץ" כי שמע בזמנו את סיפורו של מרואן והוא ריתק אותו. "התחלתי תחקיר ואז הבנתי שיש גם ספר על הסיפור הזה. פניתי לסופר, חברתי לחברת ההפקה הצרפתית ADAMA, פנינו יחד לנטפליקס ומתוך הרבה מאוד תסריטים שהם מקבלים הם בחרו בנו", אמר. הספר שבהשראתו נכתב התסריט הוא "המלאך: אשרף מרואן, המוסד והפתעת מלחמת יום כיפור" מאת הפרופ' אורי בר יוסף (הוצאת זמורה ביתן).

צילומי הסרט החלו בסוף יוני בלונדון, נדדו לבולגריה ויסתיימו במרוקו. הבמאי הוא אריאל ורומן, ישראלי שעובד בהוליווד וביים בין היתר את הסרטים "אייסמן" (2012) ו"קרימינל" (2016). לצד שורה של שחקנים אמריקאים מופיעים בו גם כמה ישראלים, ביניהם ששון גבאי, אורי פפר, מיקי ליאון ומלי לוי.

קוחנובסקי אמר כי אינו יכול לציין מה תקציב הסרט, שהעבודה עליו אמורה להסתיים באוגוסט 2018. ההחלטה אם להפיץ את הסרט בסטרימינג או גם בבתי הקולנוע, הוא מבהיר, נתונה לשיקול דעתה הבלעדי של נטפליקס.

הסרט מספר על מרואן, מצרי שהכיר את בתו של נשיא מצרים לשעבר, גאמל עבד אל נאצר, בעת לימודיו באוניברסיטה ונישא לה. מרואן ריגל בשביל ישראל במשך שנים, העביר לה ידיעות מודיעיניות שונות ומונה לתפקידים פוליטיים בכירים במצרים לאחר עלייתו לשלטון של אנואר סאדאת. בין היתר מסר מרואן למפעיל הישראלי שלו מידע על הכוונה של המצרים לתקוף את ישראל במלחמת יום הכיפורים. בסוף שנות ה–70 עבר עם משפחתו ללונדון. בישראל היו שטענו כי היה סוכן כפול שפעל בשירות השלטון המצרי. בשנת 2007 הוא נמצא ללא רוח חיים מתחת למרפסת ביתו בלונדון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ