איתי שטרן
איתי שטרן

ג'רי לואיס, מענקי הקומדיה האמריקאים, מת הערב (ראשון) בגיל 91 בלאס וגאס. לואיס סבל מבעיות בריאותיות רבות לאורך השנים: הוא עבר ניתוח לב בשנת 1983 והתקף לב בשנת 2006, ובעשור האחרון סבל ממחלת ריאות כרונית. עם זאת, עד כה לא פורסמה סיבת מותו הרשמית.

לואיס נולד למשפחה יהודית בניו יורק בשנת 1926 בשם ג'וזף לוויץ' והחל להופיע כבר בגיל חמש. את עיקר תהילתו צבר לואיס בשנות החמישים, כשחבר לזמר דין מרטין והשניים הופיעו כצמד בדרנים. בהמשך העשור, הפך לואיס לכוכב קולנוע. הוא זכור בין היתר בשל תפקידיו המרכזיים ב"נער המעלית" ו"הפרופסור המטורף", אותם גם ביים. בשל ההצלחה הכבירה לה זכה, אולפני פארמאונט, שהחתימו אותו על חוזה אישי, נתנו לו חופש יצירתי מוחלט.

תהילתו של לואיס חצתה גם את האוקיינוס, וגם כשקרנו דעכה בארה"ב, הוא נחשב בצרפת לכוכב ענק. במאים כמו פרנסואה טריפו וז'אן לוק גודאר הריעו לו וכינו אותו "מלך המטורפים" (Le Roi du Crazy). על אף שבארה"ב לעגו לו על הצלחתו בצרפת, ברחבי אירופה זכה בשלל פרסים, בהם 8 על בימוי.

במהלך הקריירה שלו שיחק לואיס ביותר מ-40 סרטים. הדמויות שגילם נעו לא פעם על הציר שבין הומור סלפסטיק ומוגזם, לכזה שאופיין בביישנות ונאיביות שובת לב. בין סרטיו המוכרים ניתן למצוא את "מי דואג לעסקים", "תכשיטי המשפחה" ו"מלך הקומדיה", שביים מרטין סקורסזה, שבו שיחק לואיס לצד רוברט דה נירו. לצד ההצלחה הגדולה, לואיס ספג ביקורות קשות מצד הקהל והמבקרים בשל אופיו חם המזג, שכלל לא מעט התקפי אגו.

ג'רי לואיס (מימין) ודין מרטין ב-1976צילום: /אי־פי

על אף העליות והמורדות שבחייו המקצועיים, לואיס היה ונותר אחד הקומיקאים הגדולים שידעה ארה"ב. הוא זכה בשלל פרסים בתחום הקומדיה האמריקאית ונחשב לאייקון של הומור יהודי אמריקאי. בין היתר, השפיע על קומיקאים עכשוויים כמו לואי סי קיי וג'רי סיינפלד. 

הוא אמנם הנחה את טקס האוסקר פעמיים (בשנת 1957 ו-1959), אך לואיס מעולם לא זכה לקבל את הפסלון המיוחל על תפקידיו הרבים. עם זאת, בשנת 2009 זכה באוסקר על עשייתו ההומוניטארית. הוא פעל רבות לטובת חולים במחלת ניוון שרירים. הוא הקים ארגון לטובת החולים במחלה, ארגן נשפי צדקה ועמד בראש הארגון במשך שנים ארוכות. מאמציו לטובת גיוס משאבים לארגון הביאו לסך תרומות של יותר מ-2 מיליארד דולר. ב-1977 היה מועמד לפרס נובל לשלום ובשנת 1985 הוענק לו אות הצטיינות לשירות ציבורי מטעם משרד הביטחון האמריקאי. 

הוא הותיר אחריו שישה ילדים, ארבעה ילדים ביולוגיים ובת מאומצת מאשתו הראשונה פאטי פאלמר, ובת מאומצת נוספת מאשתו השנייה, סנדי פיטניק. בן נוסף, ג'וזף, התמכר לסמים והתאבד בשנת 2009 כשהיה בן 45.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ