רגב נגד סרטו החדש של שמוליק מעוז: מבאיש את שמו הטוב של צה"ל

השרה טרם ראתה את "פוקסטרוט", ונשענה על חוות דעתה של בכירה במחלקת הקולנוע של המשרד. סרטו של מעוז בין הסרטים המובילים במספר המועמדויות לפרס אופיר, ויוקרן בפסטיבלי ונציה וטורונטו

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "פוקסטרוט". מועמד ל– 13 פרסי אופיר
איתי שטרן

שרת התרבות מירי רגב תקפה הערב (שני) את סרטו החדש של שמוליק מעוז, "פוקסטרוט", בטענה כי הוא פוגע בשמו הטוב של צה"ל. "זוהי בושה וחרפה, שהסרט 'פוקסטרוט' של שמוליק מעוז נבחר להציג בפסטיבלי קולנוע נחשבים כפסטיבל טורונטו ופסטיבל ונציה", אמרה רגב. "הדעת אינה סובלת, שסרטים, המבאישים את שמו הטוב של צה"ל, הם אלו שנתמכים על ידי קרן הקולנוע הישראלי, הנתמכת על ידי המדינה והם אלה, שנבחרים להיות חלון הראווה של הקולנוע הישראלי בחו"ל", הוסיפה בהודעתה לתקשורת. 

מבירור שערך "הארץ" עולה כי השרה לא צפתה בסרט והיא הסתמכה על חוות דעת של אתי כהן, בכירה במחלקת הקולנוע של משרד התרבות. הסצנה שהסעירה את כהן מתארת קבוצת חיילים הנמצאת במחסום ומפגינה אלימות קשה כלפי פלסטינים — סצנה ממנה צה"ל עלול להצטייר כצבא לא מוסרי.

מעוזצילום: אוריאל סיני

סרטו של מעוז טרם עלה לאקרנים, אך כבר הצליח לעשות הדים בשל העובדה שיוצג בתחרות הרשמית של פסטיבל ונציה, שם יתחרה על פרס אריה הזהב. מלבד זאת, "פוקסטרוט" יתחרה גם בפסטיבל טורנטו והוא מועמד ל–13 פרסי אופיר בטקס הקרוב, בין השאר לפרס הסרט הטוב ביותר.

הסרט, קו־פרודוקציה ישראלית־גרמנית־צרפתית שהפיק איתן מנצורי בתמיכת קרן הקולנוע הישראלי, הוא טרגדיה בשלוש מערכות, המספרת על אב שעושה את כל הדברים הנכונים, ובכל זאת, מבלי שהתכוון לכך, גורם למותו של בנו. במרכז הסרט ניצבים דמויותיהם של האב (ליאור אשכנזי), האם (שרה אדלר) והבן (יונתן שיראי).

עוד אמרה הערב רגב כי "'פוקסטרוט' אושר לתמיכה על ידי קרן הקולנוע הישראלי ב–2013, בתקופתה של קודמתי, לימור לבנת, ואין לי אלא להצר על כך. מפגנים כאלה של ביזוי המדינה וסמליה לא ייתמכו יותר באמצעות המשרד. זו אחת הסיבות שבגינה הקמתי את הוועדה לבחינת קרנות הקולנוע. לא אאפשר תמיכה בסרטים המשחקים לידיהם של שונאינו והנעשים על גבם של חיילי צה"ל ומדינת ישראל. 'פוקסטרוט' הוא ממש לא הריקוד שלי, שלנו".

בראיון שהעניק מעוז ל"הארץ" מוקדם יותר השנה, סיפר מעט על מה הסרט בעיניו. "המערכה הראשונה מתרחשת בבית ההורים, בפרק זמן של כחמש שעות, והמערכה השנייה במחסום בוץ בסוף העולם שבו מוצב הבן. לא לגמרי ברור מה הוא עושה שם, למה צריך אותו שם, הוא חלק מחבורת חיילים שנראה ששכחו אותם בשלולית ויישארו שם לנצח".

בהמשך הסביר מעוז כי המערכה השלישית מתרחשת גם היא בבית ההורים. "כל סיקוונס מבטא בעצם נקודת מבט שונה. הראשון מבטא נקודת מבט אובייקטיבית, שלפיה מדובר בצירוף מקרים ותו לא, השני מביא את נקודת מבטו של הבן, ובו עולה התהייה אם מדובר בשכר ועונש, והסיקוונס השלישי מבטא את נקודת מבטו של האב, שמעלה את האפשרות שאולי מדובר בחיסול חשבונות אכזרי של הגורל".

עד כה לא נתקבלה תגובת מעוז לדבריה של השרה. כתרי שחורי, מנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי, ביקש שלא להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ