איתי שטרן
איתי שטרן

שמוליק מעוז, במאי הסרט "פוקסטרוט", הגיב היום (רביעי) לדבריה של שרת התרבות והספורט, מירי רגב, לפיהם לא היתה מאשרת את תקצוב סרטו אילו ידעה שהוא עשוי לפגוע בדימויו של צה"ל בעולם. מעוז, שסרטו טרם עלה לאקרנים, תקף בעמוד הפייסבוק שלו פוסט את רגב והגן על ראש קרן הקולנוע הישראלי, כתריאל שחורי, שלדבריו "מגן בכל כוחו על היוצרים ועל החופש ליצור".

בהמשך דבריו ציין מעוז כי שחורי הוא "האיש שתקוע למירי כמו עצם בגרון; כמו מקל בגלגלי המגרסה שלה. זה האיש שהיא הכי רוצה להוריד, אבל זה לא פשוט כי הוא ישר ונבון וצנוע ושקוף, ואין לה משהו להיאחז בו חוץ ממנטרה על רוטציה, שמשום מה לא מקבלת תוקף כשהדבר נוגע לאדונה. כתרי שחורי מוטרד ומותקף על בסיס יומי, מתקפה מתישה שמתקיימת מחוץ לאור הזרקורים ושכל תכליתה לשבור את רוחו, לבעוט אותו החוצה, ולסמן עוד כיבוש בדרך להשחתת היצירה. על האיש הזה אנחנו מחויבים להגן ולשמור, הוא המים, הלחם, וכל שאר הערכים שאנחנו נאבקים להצילם". לסיום ציין מעוז כי "בנוגע ל'פוקסטרוט' ולי — כל מה שאומר כבר נאמר ברגישות, בנדיבות ובתבונה. היה לי איזה רגע קטן שבו התגעגעתי ללימור לבנת. על זה כתב חנוך לוין במחזהו המטלטל 'הוצאה להורג': 'כל שפל הוא פסגה של שפל חדש נוסף'".

שמוליק מעוז (במרכז) בצילומי "פוקסטרוט"צילום: אוליבייה פיטוסי

מוקדם יותר השבוע נמסר מטעם השרה כי "זוהי בושה וחרפה שהסרט 'פוקסטרוט' של שמוליק מעוז נבחר להציג בפסטיבלי קולנוע נחשבים כפסטיבל טורונטו ופסטיבל ונציה. הדעת אינה סובלת, שסרטים, המבאישים את שמו הטוב של צה"ל, נתמכים על ידי קרן הקולנוע הישראלי, הנתמכת על ידי המדינה, והם אלה שנבחרים להיות חלון הראווה של הקולנוע הישראלי בחו"ל... לא אאפשר תמיכה בסרטים המשחקים לידיהם של שונאינו והנעשים על גבם של חיילי צה"ל ומדינת ישראל". ממשרד התרבות אישרו כי רגב כלל לא צפתה בסרט, ואת חוות הדעת נגדו גיבשה אתי כהן, ממדור הקולנוע של המשרד. את חמתה עוררה סצינה שבה נראים חיילים הנוקטים באלימות נגד פלסטינים.

אין זאת הפעם הראשונה שבה רגב מבקרת סרטים בשל המסרים הפוליטיים העולים מהם, ובעבר יצאה נגד הסדרה התיעודית "מגידו", שעסקה באסירים ביטחוניים פלסטינים. אנשי משרד התרבות אף דרשו מהקרן החדשה לקולנוע את רשימת הלקטורים שתמכו בתקצוב הסדרה ואת נימוקיהם לתמיכה בה. כמו כן, יצאה רגב נגד הקרנת סרטו של יותם פלדמן "המעבדה" בסינמטק ירושלים בגלל עיסוקו בכיבוש הישראלי. ב–2015 מנעה השרה את הקרנת הסרט על יגאל עמיר בפסטיבל ירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ