משרד התרבות קורא לבחון את תקצוב סינמטק ירושלים כי הוקרנו בו סרטים של "בצלם"

מנכ"ל המשרד שלח מכתב ליועץ המשפטי של משרד האוצר ובו טען כי הסינמטק "צייר תמונה מעוותת ומבזה נגד חיילי צה"ל תוך אימוצו של הנרטיב הפלסטיני"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סינמטק ירושלים
סינמטק ירושליםצילום: איל ורשבסקי

מנכ"ל משרד התרבות, יוסי שרעבי, שלח השבוע מכתב ליועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, ובו דרישה לבחון מחדש את תקצוב סינמטק ירושלים משום שהוקרנו בו סרטים של מתנדבות ארגון "בצלם".

בין השאר כתב שרעבי כי על פי התלונה שקיבל, הסינמטק "צייר תמונה מעוותת ומבזה נגד חיילי צה"ל תוך אימוצו של הנרטיב הפלסטיני והוצאת דיבתם רעה כצבא כובש ואכזר". המכתב נשלח לאחר כמה תלונות של פעילי ימין, בהם שי גליק. בהמשך דבריו כותב שרעבי כי "על פניו, עולה חשש, שאירוע התרבות דנן אכן עולה בגדר העילות, המנויות בסעיף 3 ב' לחוק יסודות התקציב, שבעטיין מתאפשרת הפחתת התמיכה בתאטרון. אבקש, כי תפעיל את הסמכות המוקנית לך בחוק לבדיקת התלונה ולנקיטת הליכים מתחייבים על פיו, וזאת תוך שבוע, כפי שסוכם".

סעיף 3 ב' לחוק יסודות התקציב קובע כי שר האוצר יוכל להפחית מתקציב של גוף הנהנה מכספי ציבור במקרה ששלל את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסית לגזענות, אלימות או טרור, תמך במאבק מזוין נגד ישראל או ביזה את סמלי המדינה.

מוקדם יותר השבוע נשלח מכתב מטעם משרד התרבות ליועץ המשפטי של משרד האוצר ובו דרישה לבחון האם תיאטרון יפו עובר על חוק הנכבה. המכתב יצא בעקבות ערב תמיכה במשוררת הפלסטינית דארין טאטור המיועד להתקיים ב–30 באוגוסט. טאטור מואשמת בהסתה לאלימות וטרור ובתמיכה בארגון טרור, בשל שיר שהעלתה ליוטיוב ולעמוד הפייסבוק שלה וכמה פוסטים שכתבה. היא נעצרה למשך שלושה חודשים ונשלחה לאחר מכן למעצר בית שנמשך עד עתה.

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" על דיון שהשתתפו בו בין השאר שרת התרבות מירי רגב ויועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. רגב דרשה ממנו שתינתן לה הסמכות לשלול תקציבים לגופים שלדבריה מבזים את צה"ל והמדינה. היא דרשה שהסינמטקים יהיו אחראים גם על הגופים שהם מארחים, בהם ארגוני שמאל.

בדיון אמר מנדלבליט כי יש לתקן את הנוהל שיאסור בנוסף לפעילות פוליטית, גם את חמשת הסעיפים שמכיל חוק הנכבה. "הגוף הנתמך צריך לקחת אחריות והוא ישלם על הפרה של הגוף השלישי", קבע מנדלבליט. רגב ענתה בתגובה: "בצלם". מנדלבליט ענה לה: "די עם ה'בצלם' הזה, אני לא פוסל קטגורית את 'בצלם'. אם השכרת לחמאס שעושה הצגה נגד קיום מדינת ישראל אז תיקח אחריות. אני רואה בזה היגיון... חלופה אחרת זה לסגור את המקום. נראה לי קיצוני. אופציה שנייה, אם אתה עוצם עיניים אז תהיה פגיעה מידתית".

מסינמטק ירושלים נמסר בתגובה: "לא הגיעה אלינו כל בקשה להתייחס למכתב מנכ"ל משרד התרבות. כשתגיע נשיב לפונה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ