יום הקולנוע הישראלי 2017: 33 סרטים ישראליים חדשים ב-10 שקלים

בין היתר יוקרנו גם חמשת הסרטים שמתמודדים על פרס אופיר לסרט הטוב ביותר: "פוקסטרוט", "געגוע", "פיגומים", "לא פה לא שם" ו"מוטלים בספק". והנה מה שכתבנו עליהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"פוקסטרוט", סרטו של שמוליק מעוז

יום הקולנוע הישראלי יתקיים ביום רביעי בכל רחבי הארץ, ויאפשר לקהל הרחב ליהנות מכרטיס לסרט ישראלי בעשרה שקלים בלבד. תמורת הסכום הזה יוכלו הצופים לצפות באחד מ–33 סרטים ישראליים חדשים, שחלקם כבר יצאו להקרנות מסחריות ואחרים שלהם תהיה זו חשיפה ראשונה לקהל. יום הקולנוע הישראלי, הנערך זו השנה הרביעית, יתקיים לאורך כל יום רביעי, החל מהשעה 10:00, בכל רשתות בתי הקולנוע ברחבי הארץ. בשנים קודמות רכשו יותר מ–100 אלף צופים כרטיסים במסגרת יום הקולנוע הישראלי.

בין היתר יוקרנו גם חמשת הסרטים שיתמודדו על פרס אופיר לסרט הטוב ביותר: "פוקסטרוט" של שמואל מעוז, "געגוע" של שבי גביזון, "פיגומים" של יאיר מתן, "לא פה, לא שם" של מייסלון חמוד ו"מוטלים בספק" של אלירן אליה. הזוכה, שיהיה נציג ישראל לאוסקר, יוכרז בטקס שיתקיים ב-19 לספטמבר. "פוקסטרוט" ו"געגוע" הם המועמדים המרכזיים לפרס אופיר השנה. כל אחד מהסרטים מועמד ל–13 פרסים, בהם לפרס הסרט הטוב ביותר, הבמאי הטוב ביותר, התסריט הטוב ביותר וכן בקטגוריות המשחק.

מה נכתב ב"הארץ" על חמשת הסרטים המתמודדים על פרס אופיר: 

מבקר הקולנוע של "הארץ" אורי קליין העניק שלושה כוכבים לסרטו של שבי גביזון "געגוע", העוסק בנושאים כמו הורות מאוחרת, החמצה ואובדן. אחרי צפייה ראשונה בפסטיבל ירושלים כתב כי "יש בסרט סצינות יפות וכמה רגעים עלילתיים עדינים. אך בראש וראשונה מעוררת הצפייה בסרט תחושה של בלבול". 

ל"פיגומים", שהוקרן בפסטיבל קאן האחרון במסגרת ACID (מסגרת לא רשמית של הפסטיבל), העניק קליין ארבעה כוכבים, וכתב עליו כי מדובר ב"סרט רציני ומכובד... שמתמודד בחומרה, תבונה, הגינות ורגישות עם המציאות האנושית והחברתית הישראלית". הסרט עוסק באשר, נער מתוסבך הקרוע בין רצונו להיות הראשון במשפחתו שמקבל תעודת בגרות לבין שליטתו של אביו בו. 

"מוטלים בספק" זכה לארבעה וחצי כוכבים. קליין כתב כי "הסרט גדוש בסצינות טובות, שקשיחותן ועדינותן משרטטות היטב את דיוקנו של הנער שניצב במרכז העלילה. את הסצינה שמסיימת את הסרט, המבוימת בעוצמה רגשית אדירה, אזכור למשך זמן רב". סרט הביכורים של הבמאי אלירן אליה עוסק ביחסים המתפתחים בין אסי, תסריטאי מיוסר שנאלץ להעביר חוג קולנוע לנערים במצוקה, לעדן, אחד המשתתפים בחוג. 

קליין טרם פרסם את ביקורתו על סרטו החדש של שמואל מעוז "פוקסטרוט", המתחרה בימים אלו בפסטיבל ונציה. הסרט הוא טרגדיה בשלוש מערכות, המספרת על משפחה שבה זוג הורים ובתם מתגוררים בדירה מרווחת בתל אביב, בזמן שבנם החייל משרת הרחק מהם. עם זאת, למרות המרחק והניתוק המוחלט בין הבן להוריו, מצליחים שני הצדדים לשנות זה את גורלו של זה. 

שרת התרבות מירי רגב תקפה בחודש שעבר את הסרט, מבלי שצפתה בו תוך שהיא מסתמכת על חוות דעת של בכירה במחלקת הקולנוע של משרד התרבות, בטענה כי הוא מבאיש את שמו הטוב של צה"ל. מעוז כתב בתגובה לדברים: "היה לי איזה רגע קטן שבו התגעגעתי ללימור לבנת". 

על "לא פה, לא שם", המתמקד בחייהן של שלוש צעירות פלסטיניות בתל אביב, כתב קליין כי "הוא יצירה קולנועית שהפקתה, עשייתה והגעתה למסכינו חייבת להתקבל בהערכה ואף בברכה", והעניק לו ארבעה כוכבים. 

אסי לוי ושי אביבי ב"געגוע"צילום: איתן ריקליס / סרטי

רשימת הסרטים המלאה ומה כתבו עליהם ב"הארץ":

1. "אווה" - במאי: חיים טבקמן

2. "אזימוט" - במאי: מייק בורשטיין

3. "אינרציה" - במאי: עידן חגואל

4. "אנטנה" - במאי: אריק רוטשטיין (קליין העניק לסרט שני כוכבים, וכתב כי מדובר ב"החמצה")

5. "בין העולמות" - במאית: מיה חטאב (נירית אנדרמן כתבה על הסרט כי "הטיפול בעלילה, בדמויות וביחסים ביניהן אינו מפותח מספיק").

6. "בית בגליל" - במאי: אסף סבן

7. "ג'סטה" - במאי: קובי מחט

8. "געגוע" - במאי: שבי גביזון

9. "דרייבר" - במאי: יהונתן אינדורסקי. (אנדרמן ביקרה בשנה שעברה על הסט של הסרט. אינדורסקי סיפר לה כי ה"דרייבר" הוא מקצוע ייחודי בקהילה החרדית. "זה מישהו שאוסף מידע על פילנתרופים חרדים. הוא יודע בדיוק איפה בדיוק גר כל אחד מהם... איך אפשר לגעת בו, לרגש אותו, כדי לגרום לו לתרום יותר כסף"). 

10. "האופה מברלין" - במאי: אופיר ראול גרייצר (קליין נתן לסרט ארבעה וחצי כוכבים, לאחר שהקורן בפסטיבל ירושלים, וכתב כי "מורכבותו האנושית והרגשית נדירה").

11. "הבן דוד" - במאי: צחי גראד

12. "הדרישה"  - במאי: משה זאבי

13. "הדרך לאן" - במאית: מיכל בת אדם

14. "היער שהיה" - במאי: גיא רז (קליין נתן לסרט חצי כוכב. הוא כתב כי מדובר לא רק ב"סרט מוטעה לחלוטין אלא מיותר"). 

15. "הלומים" - במאים: ארז מזרחי וסהר שביט

16. "המועדון לספרות יפה של הגברת ינקלובה" - במאי: גלעד אמיליו שנקר

17. "העדות" - במאי: עמיחי גרינברג

18. "ואז היא הגיעה" - במאי: רועי פלורנטין

19. "זוג יונים" - במאי: דובר קוסאשווילי (קליין נתן לסרט שני כוכבים וכתב: "עזבו עירום, פורנו ופרובוקציה, יש משהו מיושן ואפילו ילדותי ב'זוג יונים'). 

20. "כמעט מפורסמת" - במאי: מרקו כרמל (קליין העניק לסרט שני כוכבים, וכתב כי "קהל היעד (בני נוער) בוודאי ייהנה ממנו. לכל השאר הצפייה היא חוויה מיותרת בהחלט"). 

21. "לא פה, לא שם" - במאית: מייסלון חמוד

22. "להציל את נטע" - במאי: ניר ברגמן (קליין צפה בסרט פעמיים והעניק לו שלושה וחצי כוכבים, וכתב בין היתר: "זהו סרט שראוי לצפות בו וצוות שחקניו עושה עבודה טובה"). 

23. "מבצע ביצה" - במאי: אלון גור אריה

24. "מדינת הגמדים" - במאי: יניב ברמן

25. "מוטלים בספק" - במאי: אלירן אליה

26. "מועדון החנונים" - במאי: ירון ארזי

27. "מכתוב" - במאי: עודד רז. אנדרמן ביקרה בשנה שעברה גם על הסט של "מכתוב", אותו יצרו חנן סביון וגיא עמיר. הסרט הוא קומדיית פשע על שני עבריינים שגובים פרוטקשן מבעלי מסעדות, תוך כדי שהם נותנים להם ייעוץ קולינרי.

28. "מסתור" - במאי: ערן ריקליס

29. "משפחה" - במאית: רוני קידר (קליין העניק לסרט שניים וחצי כוכבים, וכתב: "יש בסרט משהו שמעורר את ההרגשה שהוא אינו לגמרי טריוויאלי, שקידר ניסתה לעשות בו משהו, שגם אם הוא לא צלח, מעניין לחקור אותו"). 

30. "סיפור אהבה ארץ ישראלי" - במאי: דן וולמן (קליין כתב כי הסרט "מהווה חוליה נוספת בסיפור האהבה הארץ ישראלי שמתקיים בין דן וולמן לקולנוע האישי הייחודי לו"). 

31. "פוקסטרוט" - במאי: שמוליק מעוז

32. "פיגומים" - במאי: מתן יאיר

33. "רוח חדשה" - במאי: דורון ערן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ