"פוקסטרוט סרט ישראלי אבל לא נסענו כדי לייצג את המדינה"

ליאור אשכנזי הגיע למסיבת עיתונאים כדי לדבר על הזכייה המרגשת של "פוקסטרוט", ומצא את עצמו עונה שוב ושוב על שאלות בנושא שרת התרבות. ואיך זה להתחרות מול מאט דיימון?

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פוקסטרוט
עכבר העיר

"במקום לדבר על הסרט ועל המשמעויות שלו, על הזכייה המאוד יוקרתית הזאת אנחנו מתעסקים בפוליטיקה זולה", כך סיכם ליאור אשכנזי  - שוב ושוב - את היום שאחרי הזכייה היוקרתית של "פוקסטרוט" בפרס אריה הכסף (פרס חבר השופטים) בפסטיבל ונציה. במסיבת עיתונאים מאולתרת, הכי רחוק מהגלאם של ונציה, ניסה אשכנזי להתחמק מכל שאלה על שרת התרבות, הסערה שהציתה כשכינתה את הסרט "בושה למדינה" מבלי שצפתה בו וכינויו החדש – "גרבוז של המזרחים". "הסערה לא הגיעה עד לשם", הבהיר השחקן הראשי של סרטו של שמוליק מעוז, "היא לא השפיעה עלינו ובשום ראיון אף אחד לא שאל על השרה. גם לא התייחסו לסרט כסרט פוליטי בשום מובן, ככה שכל הטענות על כן נותן תחמושת לBDS  או לא, פשוט לא קשורות לסיפור בכלל". למרות הניסיונות הממושכים והכנים להסיט את השאלות מהסקנדל התורן של רגב, שוב ושוב הוזכרה השרה במסיבת העיתונאים. "כל הדברים שנאמרו על הסרט הזה, פשוט לא קיימים בו, ואני לא רוצה להתייחס למי שאמר את הדברים האלה בלי בכלל לצפות בו. אבל אולי אנחנו צריכים לעשות פה רק 'לחם ושעשועים כמו שהשרה אמרה, רק קומדיות קלילות במקום דרמות שמנסות לומר משהו על החברה", כך הוא הגיב לטענה שאולי מדינת מישראל לא צריכה לממן סרטים ביקורתיים.

» "מעל החוק": ג'יימי לאניסטר המלך
» הרימייקים הטובים בהיסטוריה
» השחקנים שעברו מהטלוויזיה לקולנוע
» "טירת הזכוכית": המופע של שיא המיינסטרים
» הסרטים הכי גדולים של הסתיו

המגמה הפוליטית המשיכה ביתר שאת. "כשאומרים משלחת ישראלית חושבים על ממשהו מאוד גדול. היינו הצוות של הסרט, שנכון שהוא קיבל חלק מהמימון מהקרן והוא סרט ישראלי אבל זה לא כמו באולימפיאדה שאנחנו הולכים עם דגל ישראל. באנו לשם כחלק מסרט ישראלי, אבל זה לא שאנחנו מייצגים באיזשהו אופן". גם על הטענה כאילו הסרט זכה דווקא בגלל הביקורתיות שלו ענה אשכנזי ש"השרה יכולה לקרוא את נימוקי השופטים לזכייה, בהם לא מוזכרים אף אחד מהדברים האלה. אבל היא הרי לא תקרא". אשכנזי אישית עבר שבוע מטלטל מבחינתו, שהתחיל עם דיבורים רציניים על זכייה שלו בפרס השחקן בפסטיבל, ונגמר באיומים אישיים ברשתות החברתיות? "הפעם זה היה שונה, כי זה היה מאוד אישי. אבל קיבלתי אלפי הודעות תמיכה מאנשים שהזדהו כאנשי ימין. לא לזכות בפרס השחקן היה מאכזב, אבל כשאתה מתמודד מול שמות כדונלד סת'רלנד, אית'ן הוק ומאט דיימון אתה מכין את עצמך לאכזבה. שבכל מקרה הגיעה".

"פוקסטרוט" - לצפייה בטריילר:

אחרי הזכייה, שמשלימה רקורד מדהים של שתי זכיות משני סרטים של שמוליק מעוז בווציה (אחד מהפסטיבלים החשובים והיוקרתיים בעולם), הגיעה העת להביט קדימה אל פרסי אופיר שיערכו בשבוע הבא (19 בספטמבר) ואל האוסקר, בו כבר ביקר אשכנזי עם "הערת שוליים". "היום נפתחת ההצבעה לפרסי אופיר, ואני מקווה שחברי האקדמיה יבחרו בנו לנסוע לאוסקר. התגובות בסך הכל לסרט מאוד טובות, ואני חושב שבגלל העשייה המיוחדת של שמוליק, שיוצר סרט שהעלילה היא מרכיב פחות חשוב בו, אז צעירים דווקא מאוד נמשכים אליו. בוונציה כינו מאת הסרט 'יצירת אמנות', וזה מאוד משמח ומעורר גאווה להיות חלק מיצירה כזאת".

אבל אין אירוע תרבותי בשנתיים האחרונות שלא מתחיל ומסתיים בכבוד השרה. "אני לא חושב שפוליטיקאים צריכים להיות חלק מטקסי פרסים תרבותיים", אשכנזי התייחס לעובדה כי ייתכן שרגב לא תוזמן לטקס פרסי אופיר בגלל רצון להימנע מפיאסקו נוסף שכולל צרחות וחרמות מעל הבמה. "ההופעה של שרים היא שריד מימי הפנקס האדום. אבל אני לא רוצה להתייחס לאנשים לא רלוונטיים, שאומרים דברים לא רלוונטיים לסרט". אבל בישראל של 2017 מירי רגב היא הרלוונטיות עצמה, והסרט? "מצער ומקומם שיוצרים ישראלים שמשחירים את הצבא המוסרי בעולם". שרת תרבות שתוקפת סרט שזכה בפרס חשוב. רק בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ