רגב: "'פוקסטרוט' מחריב את החגיגה הכי גדולה של המאה ה-20, מדינת ישראל"

שרת התרבות, שלא הוזמנה לטקס פרסי אופיר שיתקיים הערב, נשאה את דבריה בנאום ששודר בפייסבוק. "אתם לא בעלי הבית על התקציב הציבורי", תקפה את האקדמיה לקולנוע והעומד בראשה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שרת התרבות והספורט מירי רגב, שלא הוזמנה לטקס חלוקת פרסי אופיר שיתקיים הערב (שלישי) באשדוד, נשאה במקום זאת נאום ששודר בעמוד הפייסבוק שלה. רגב חזרה ותקפה את הסרט "פוקסטרוט" ויוצרו שמוליק מעוז, אחד המועמדים הבולטים הערב לזכייה, באומרה כי הסרט "בא להחריב את החגיגה הכי גדולה של המאה ה-20, מדינת ישראל".

רגב תקפה גם את האקדמיה לקולנוע ישראלי והעומד בראשה מוש דנון על החלטתם לא להזמינה לטקס הערב. היא התייחסה לדבריו של דנון הבוקר, שפורסמו ב"ידיעות אחרונות" לפיהם אין לו כוונה להזמין לחתונה שלו מישהו שיאמר לו שהכלה מכוערת. "החתונה הזו היא לא שלך, היא של כולנו", אמרה רגב, "הכלה היא מדינת ישראל, שהרי הכלה מממנת ותומכת את החתונה שלך, את טקס פרסי אופיר, ב-400 אלף שקלים. הכלה מבחינתכם היתה רק קישוט. העידן הזה נגמר – אתם לא בעלי הבית על התקציב הציבורי. אין חתונה במעמד של צד אחד".

רגב התייחסה גם לאיומים שמופנים ברשת כלפי יוצרי הסרט "פוקסטרוט", ואמרה כי היא מגנה את האיומים האלו. "אכן הסרט הזה חותר כנגד מדינת ישראל. אכן הסרט הזה מציג לעולם צבא שהוא לא מוסרי, אבל בין להגיד את האמת לבין לעבור לאיומים – המרחק הוא רב". 

הסצנה בסרטו של מעוז, שעוררה את חמתה של רגב, היא סצנה המופיעה באמצע הסרט, ובו נראים חיילים במחסום הורגים נוסעי רכב, ולאחר מכן הם מטשטשים את עקבות המעשה. השרה התייחסה הערב גם לדבריו של השחקן הראשי ב"פוקסטרוט", ליאור אשכנזי, שאמר כי "אם מירי רגב היתה קוראת צ'כוב היא היתה יודעת מה זו מטאפורה". רגב אמרה כי "הקולנוע כולו הוא מטאפורה אחת גדולה, אבל בסופו של יום המטאפורה הזו אומרת לנו משהו... אנחנו מבינים מה המטאפורה הזו אומרת על צבא העם שלנו". 

בסיום דבריה היא חזרה על דברים שהשמיעה בשבוע שעבר, לפיהם בכוונתה לבחון מחדש את הסכם הקולנוע ואת התקצוב הממשלתי דרך קרנות הקולנוע. כמו כן היא הודתה למפיקי הקולנוע האחים משה וליאון אדרי על כך שהביעו את התנגדותם להחלטה שלא להזמינה לטקס הערב באשדוד, והחליטו להחרימו בעקבות כך. האחים אדרי הם מפיקים, מפיצים ובעלי בתי קולנוע, וכן מיודדים עם השרה רגב וגם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"פוקסטרוט" ו"געגוע" של שבי גביזון הם בעלי מספר המועמדויות הגבוה ביותר לפרסים הערב; כל אחד מהם מועמד ל–13 פרסים. על פרס הסרט הטוב ביותר יתמודדו מולם "פיגומים" של מתן יאיר, "לא פה, לא שם" של מייסלון חמוד ו"מוטלים בספק" של אלירן אליה. הסרט הזוכה יהיה נציג ישראל באוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. על פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר באורך מלא יתמודדו "טהורה לעד" של מאיה זינשטיין, "בן גוריון: אפילוג" של יריב מוזר, "דימונה טוויסט" של מיכל אביעד, "מוחי" של רינה קסטלנובו־הולנדר ותמיר אלתרמן, ו"סאלח, פה זה לא ארץ ישראל" של דוד דרעי. פרס מפעל חיים יוענק בטקס לבמאי, מבקר הקולנוע והמרצה לקולנוע נסים דיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ