"פוקסטרוט" זכה בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר

"פוקסטרוט", סרטו של שמוליק מעוז, זכה ב-8 מתוך 13 הפרסים להם היה מועמד ■ ליאור אשכנזי, זוכה פרס השחקן הראשי: זהו הסרט הכי ישראלי ■ רגב, שלא נכחה בטקס: מתביישת בבחירת האקדמיה

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור אשכנזי, זוכה פרס השחקן הראשי הטוב ביותר על תפקידו ב"פוקסטרוט", הערב
ליאור אשכנזי, זוכה פרס השחקן הראשי הטוב ביותר על תפקידו ב"פוקסטרוט", הערבצילום: אילן אסייג

"פוקסטרוט" של שמוליק מעוז זכה הערב (שלישי) בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר, בטקס שהתקיים באשדוד בצל הסערה שהתעוררה בעקבות המתקפה של שרת התרבות מירי רגב על הסרט. מלבד הסרט הטוב ביותר, סרטו של מעוז זכה בשבעה פרסים נוספים מתוך ה-13 להם היה מועמד, בהם פרס הבמאי הטוב ביותר, ופרס השחקן הראשי הטוב ביותר שהוענק לליאור אשכנזי. רגב כתבה בפייסבוק בתגובה לזכייה כי היא "מתביישת שהאקדמיה לקולנוע בישראל מעמידה כפאר היצירה, וכמועמד שלנו לפרס האוסקר - סרט שבחר להעליל שקר על צבא הגנה לישראל". היא הוסיפה כי אם הציבור הרחב היה מצביע הערב, ולא רק חברי האקדמיה, התוצאות היו שונות.  

סרטו של שמוליק מעוז, "פוקסטרוט" שזכה גם בפרס הגדול של חבר השופטים בפסטיבל ונציה, יהיה נציג ישראל באוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. "יצירה לא משקפת מציאות, אלא מקצינה אותה, מעוותת אותה כדי לעורר דיון ודיאלוג", אמר מעוז לאחר הזכייה בפרס הגדול. "לא נולדתי במאי. פעם גם הייתי חייל, שרדתי תופת וזוועות, ולמדתי על בשרי מהי חמלה. עשיתי את הסרט מתוך אהבה - אהבה למקום, לאנשים שחיים בו, ולקולנוע כמובן. ושום שקר והסתה לא יוכלו להכתים את האהבה הזו. זאת אהבת אמת, והאמת מצטלמת ומי שילך לראות את פוקסטרוט יראה אותה". קודם לכן, כאשר זכה בפרס הבימוי דיבר בשבחו של יו"ר קרן הקולנוע הישראלי כתריאל שחורי ואמר כי הוא "שומר הסף שהפך את הקולנוע שלנו לשגריר תרבות שמגיע לכל פינה בעולם". 

יוצרי הסרט "פוקסטרוט" לאחר זכיית הסרט, הערב באשדוד. במרכז, מפיק הסרט איתן מנצורי, משמאל, שמוליק מעוזצילום: אילן אסייג

ליאור אשכנזי אמר לאחר זכייתו בפרס כי "'פוקסטרוט' זה אולי הסרט הכי ישראלי שנעשה בשנים האחרונות, זה לא סרט על אשכנזים או מזרחים, שמאלנים או ימינים, זה סרט עלינו, אין ישראלי שלא יצפה בסרט הזה ולא ימצא את עצמו שם". מפיק הסרט איתן מנצורי אמר כי "הסרט מסתיים בסצנה על זוגיות שמחלימה. אני מקווה שזה מה שהצופים ייקחו איתם הביתה, וזה מה שהייתי רוצה לאחל למדינת ישראל" 

 "פוקסטרוט" זכה גם בפרס הצילום הטוב ביותר שהוענק לגיורא ביח, פרס העריכה שניתן לגיא נמש ואריק להב לייבוביץ', פרס המוזיקה שניתן לאופיר לייבוביץ' ועמית פוזננסקי, פרס העיצוב שניתן לערד שאואט ופרס עיצוב הפסקול שניתן לאלכס קלוד. סרטו של מעוז מספר על משפחה שבה זוג הורים ובתם מתגוררים בדירה מרווחת בתל אביב, בזמן שבנם החייל משרת הרחק מהם. עם זאת, למרות המרחק והניתוק המוחלט בין הבן להוריו, מצליחים שני הצדדים לשנות זה את גורלו של זה. 

בפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר זכתה שאדן קנבורה, על תפקידה בסרט "לא פה, לא שם". מונא חווא, עמיתתה לסרט, זכתה בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר. בפרס שחקן המשנה זכה עמי סמולרצ'יק על תפקידו בסרט "פיגומים". שבי גביזון זכה בפרס התסריט הטוב ביותר על סרטו "געגוע". 

את הפרס לחווא העניקה לה השחקנית למיס עמאר, שהיתה מועמדת לפרס בשנה שעברה על תפקידה בסרט "סופת חול". עמאר נשאה דבירים חריפים ואמרה: "קשה לי לעמוד בטקס כשבתעשייה דרשו ממני להסיר את זהותי הפלסטינית, למען הגזענות המשוערת או הלא משוערת של קהל הצופים". היא הזכירה כי "השנה בחרתי לבטל את השתתפותי בפסטיבל עכו כסולידריות עם יוצרת ישראלית (עינת ויצמן, נ"א) וכנגד השתקת הנרטיב הפלסטיני. אנחנו לא נפסיק ליצור – עם מימון ובלי מימון. מהבמה הזו, ואם צריך גם מהכלא – כמו (המשוררת) דארין טאטור". 

למיס עמאר מעניקה למונא חווא את פרס שחקנית המשנה הטובה ביותר, על תפקידה ב"לא פה, לא שם"צילום: אילן אסייג

יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלוויזיה, מוש דנון, לא הזכיר בנאומו אמנם את שמה של רגב, אך דבריו התייחסו לאירועים האחרונים. "כולנו שייכים למקום הזה, לא פחות מאף אחד אחר", אמר, "אכפת לנו מהמקום הזה, לא פחות מאף אחד אחר. אנחנו מספרי סיפורים, אנחנו לא בוגדים". הוא הוסיף כי "לכל אחד מותר להעביר ביקורת - על עוולות שנעשו למזרחים, לערבים, לנשים, על הזנחת קהילות חלשות, גם על התנהלות חברתית, כלכלית ופוליטית. ביקורת נועדה להעצים ולתמוך. חלקנו בוחרים לעשות זאת דרך הסיפורים. אין כאן אנחנו ואתם, אין כאן אויבים, יש כאן רצון עז לתקן ולשפר". 

השרה רגב, שלא הוזמנה לטקס, נשאה מוקדם יותר נאום ששודר בעמוד הפייסבוק שלה ובו היא תקפה את יוצרי הסרט "פוקסטרוט" ואת האקדמיה לעברית . היא אמרה כי הסרט "בא להחריב את החגיגה הכי גדולה של המאה ה-20, מדינת ישראל". רגב התייחסה גם לאיומים שמופנים ברשת כלפי יוצרי הסרט, ואמרה כי היא מגנה את האיומים האלו. "אכן הסרט הזה חותר כנגד מדינת ישראל. אכן הסרט הזה מציג לעולם צבא שהוא לא מוסרי, אבל בין להגיד את האמת לבין לעבור לאיומים – המרחק הוא רב". 

שאדן קנבורה, זוכת פרס השחקנית הראשית על תפקידה ב"לא פה, לא שם", ויבגניה דודינה, הערבצילום: אילן אסייג

"פוקסטרוט" ו"געגוע" של שבי גביזון היו בעלי מספר המועמדויות הגבוה ביותר לפרסים הערב; כל אחד מהם היה מועמד ל–13 פרסים. על פרס הסרט הטוב ביותר התמודדו מולם "פיגומים" של מתן יאיר, "לא פה, לא שם" של מייסלון חמוד ו"מוטלים בספק" של אלירן אליה. פרס מפעל חיים הוענק לבמאי, מבקר הקולנוע והמרצה לקולנוע נסים דיין. "ארץ נהדרת" מגיבים לנאומה של רגב הערב בפייסבוק:

רשימת הזוכים המלאה: 

הסרט הטוב ביותר: "פוקסטרוט" 

פרס הבימוי: שמוליק מעוז, "פוקסטרוט" 

פרס התסריט: שבי גביזון, "געגוע" 

השחקן הראשי הטוב ביותר: ליאור אשכנזי, "פוקסטרוט"

השחקנית הראשית הטובה ביותר: שאדן קנבורה, "לא פה, לא שם" 

פרס הצילום: גיורא ביח, "פוקסטרוט"

פרס העריכה: גיא נמש ואריק להב לייבוביץ', "פוקסטרוט"

פרס המוזיקה: אופיר לייבוביץ' ועמית פוזננסקי, "פוקסטרוט" 

פרס הליהוק: אורית אזולאי, "מוטלים בספק"

שחקן המשנה הטוב ביותר: עמי סמולרצ'יק, "פיגומים" 

שחקנית המשנה הטובה ביותר: מונה חווא, "לא פה, לא שם"

הסרט התיעודי הטוב ביותר - מעל 60 דקות: "בן גוריון, אפילוג", יריב מוזר ויעל פרלוב

הסרט התיעודי הטוב ביותר - עד 60 דקות: "מקווה שאני בפריים", נטעלי בראון

פרס הישגים מקצועיים: העורכת ערה לפיד 

עיצוב תלבושות: מאיה לבוביץ', "המועדון לספרות יפה של הגברת ינקלובה"

עיצוב אמנותי: ערד שאואט, "פוקסטרוט"

פרס עיצוב הפסקול: אלכס קלוד, "פוקסטרוט" 

פרס האיפור: שירי שמשה, "המועדון לספרות יפה של הגברת ינקלובה"

פרס הסרט העלילתי הקצר: "נפילות", ארז תדמור

יו"ר האקדמיה לקולנוע ישראלי, מוש דנון, הערב באשדודצילום: אילן אסייג
רעיית הנשיא, נחמה ריבלין, מעניקה ליוצרי הסרט "בן גוריון, אפילוג" את הפרס לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר, מעל 60 דקותצילום: אילן אסייג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ