זה הזמן להתעורר: פסטיבל אוטופיה נלחם על חייו

בימים בהם נחגג פסטיבל תחת כל עץ רענן, פסטיבל "אוטופיה" נאבק על עצם קיומו. הנה מדוע הוא כל כך מיוחד, ולמה עולם בו הוא לא מתקיים הוא הכי רחוק מ"אוטופי"

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פסטיבל אוטופיה
אורון שמיר, עכבר העיר

בבתי הקולנוע שולטים סרטי גיבורי-העל והמדע הבדיוני, בעוד בטלוויזיה הסדרה הפופולרית היא ״משחקי הכס״ בעולם של פנטזיה בו שולטים דרקונים וכשפים. אפילו בשירותי הסטרימינג מקבלות הכי הרבה יחס סדרות כמו ״סיפורה של שפחה״ והעתיד הדיסטופי שלה, או ״דברים מוזרים״ שכל כולה מחווה לסרטי אימה והתבגרות בסגנון שנות ה-80'. תרחיש כזה היה נשמע בדיוני לחלוטין לפני כמה שנים, שכן סוגות שכאלה היו עלולות להיחשב גיקיות מדי לקהל הרחב. זה נכון שפעם בכמה שנים מגיע איזה ״הארי פוטר״ או ״אווטאר״ שסוחף אחריו גם את הזרם המרכזי, אבל נדמה שכבר מדובר בתופעה - המיינסטרים מעדיף את היצירות שלו ז׳אנריות. קצת תמוה אם כך שדווקא בתקופה זו, פסטיבל קולנוע שכל כולו מוקדש מאז ומתמיד לסרטי וסדרות ז׳אנר, פסטיבל אוטופיה, סובל מקשיים קיומיים וזקוק לעזרת הקהל במהדורה המתקרבת של דצמבר כדי לתקן את המעוות.

» סרטי המד"ב הטובים ביותר
» "פוקסטרוט": החמצה בשלושה חלקים
» "קינגסמן: מעגל הזהב": מטופש בכוונה
» הקולנוענים שיזרחו בתשע"ח
» איזה סוכן חשאי אתה?

פסטיבל אוטופיה עבר צורות רבות, אבל תמיד מתקיים בסינמטק תל אביב לקראת סוף כל שנה אזרחית, ומאחד תחת קורת גג אחת אנשי היי-טק שמעצבים הלכה למעשה את המחר של כולנו לצד שוחרים נלהבים של סרטי זומבים וסדרות פולחן. לפעמים אלה היו אפילו אותם אנשים, שזכו לצפות בפסטיבלים קודמים ביצירות כמו "כנס העתידנים", "מי מפחד מהזאב הרע", ״סופעולם״ ו"מסווג חריג" מהצד הישראלי, לצד כותרים בינלאומיים כגון "חולית של חודורבסקי", "אנומליסה", "הלובסטר" ועוד. אורחי הפסטיבל כוללים שמות כמו הבמאי קולין טרברו, עוד לפני שביים את ״עולם היורה״ ופוטר מ״מלחמת הכוכבים״, הסופר כריסטופר פריסט ("היוקרה") והמעצב האמנותי של "האלמנט החמישי", "המטריקס" ובקרוב גם "ליגת הצדק" - כריסטיאן שוירר. כל הטוב הזה לא התקיים כלל בשנה שעברה, לאחר שב-2015 הפסטיבל פעל באופן עצמאי וללא תמיכת משרד התרבות, ששינה לפני שנתיים את הקריטריונים והותיר אותו בחוץ עקב גודלו. כאילו שמשרד התרבות לא עושה מספיק נזק ביומיום, ביטול התמיכה בפסטיבל אוטופיה אילץ את מארגניו לפנות ישירות אל מי שהאירוע יקר לליבו.

כדי להבין למה "אוטופיה" דרושה להשגת אוטופיה:

אל המנהל והמייסד של פסטיבל אוטופיה, אורי אביב, הצטרף השנה כמנהל שותף מרט פרחומובסקי - יזם ומפיק בתחומי התרבות בכלל והתיאטרון והקולנוע בפרט, וגם איש עכבר העיר, למען הגילוי הנאות. אביב הסביר את מצב העניינים ומטרת הקמפיין: ״קיבלנו החלטה לקיים את הפסטיבל השנה באופן עצמאי שיבטיח את עמידתו בקריטריונים ויאפשר למועצת הקולנוע לחזור ולתמוך בפסטיבל החל משנת 2018. כשלב ראשון להבטחת התקציב לאוטופיה 2017, התחלנו בקמפיין מימון המונים באתר מימונה, במטרה לגייס סכום שיאפשר את עלויות ההפקה הבסיסיות ואת רכישת הזכויות לסרטים שיוקרנו במסגרת הפסטיבל״. בהתייחס לתמה שנבחרה השנה לפסטיבל, ״מבטלים את האפוקליפסה״, הסביר אביב: ״אנו מאמינים במדע הבדיוני כמגדלור, במבט אמיץ אל העתיד אשר מפיג, ולו במעט, את העלטה. על כן השנה, ובכל שנה מכאן ועד עולם, אנחנו מזמינים אתכם לעמוד ביחד איתנו ולשוב ולדמיין עתיד אחר, טוב יותר, מורכב יותר, שוויוני יותר. השנה, בעזרתכם, נבטל את האפוקליפסה״.

במסגרת אותו קמפיין תמיכה באתר מימונה, הצליחו אנשי הפסטיבל לגייס כבר למעלה ממחצית הסכום הנדרש להתנעת מהדורת 2017 שמיועדת להתקיים בסוף השנה האזרחית. כנהוג במימון המונים, תמורת תמיכה כספית מציע הפסטיבל תשורות מכל מיני סוגים, חלקן הן פשוט רכישת כרטיסים מראש ובמחירים מוזלים לפסטיבל העתידי – מכרטיס זוגי דרך כרטיסיות למיניהן ועד פס חופשי לכל האירועים. תשורות נוספות כוללות מרצ׳נדייז על כל גווניו, רכישת יצירות ספרות חתומות, פרטי אספנים, וכן הרשמה מראש לסדנאות מהסוג שאפשר למצוא בדרך כלל בפסטיבלי קולנוע. הקמפיין נכנס בקרוב אל הישורת האחרונה שלו וגם אני, שבכל מקרה פועל בהתנדבות בצוות הלקטורה והפרוגרמציה של הפסטיבל, תרמתי לאות סולידריות. אם הפסטיבל והרעיונות שהוא מייצג חשובים גם לכם, תרמו וקבלו תשורה. אלה מקומות כמו פסטיבל אוטופיה שבהם מתגלים ״משחקי הכס״ או ״הנוקמים״ החדשים, ועם כל השמחה על חדירתם למרכז אסור לשכוח את השוליים שמהם צמחו, על מנת שהתהליך יימשך.

ניתן לתמוך בפרויקט כאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ