אשתו של המפיק ההוליוודי ויינשטיין החשוד באונס: אני עוזבת אותו

ה"ניו יורקר" טוען כי שורת נשים מאשימות את הארווי ויינשטיין באונס, ופירסם הקלטה בה לכאורה הוא מודה באחד המקרים. גווינת פאלטרו ואנג'לינה ג'ולי טענו אתמול כי מפיק הקולנוע הארווי ויינשטיין הטריד גם אותן

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ויינשטיין. עוד ועוד נשים נחשפות ומעידות כי הטריד אותן
ויינשטיין. עוד ועוד נשים נחשפות ומעידות כי הטריד אותןצילום: VALERY HACHE/אי־אף־פי

ג'ורג'ינה צ'פמן, מעצבת אופנה ודוגמנית לשעבר, ואשתו זה עשור של מפיק העל ההוליוודי הארווי ויינשטיין, הודיעה הלילה על כוונתה לעזוב אותו. "המעשים שעשה הם בלתי נסלחים והם שברו את לבי, אמרה צ'פמן. מאז שנחשפה שורת עדויות אודות הטרדות מיניות לכאורה מצד ויינשטיין במשך כשלושה עשורים, נשים נוספות מעידות כי פגע בהן. כעת גם השחקניות גווינת פאלטרו ואנג'לינה ג'ולי מעידות כי ויינשטיין הטריד אותן בצעירותן. בעקבות שורת העדויות הוא פוטר שלשום (ראשון) מתפקידו בחברת "The Weinstein Company". בתוך כך, מגזין "הניו יורקר" פרסם תוכן של הקלטה מ-2015 בה לכאורה ויינשטיין מודה במקרה אחד של תקיפה מינית. העיתון מדווח על שורת האשמותבאונס המופנות מצד נשים כלפי כלפי ויינשטיין. 

פאלטרו היתה בת 22 כאשר קיבלה תפקיד שהפך אותה משחקנית לכוכבת: מפיק הסרט הארווי ויינשטיין החתים אותה לעיבוד הקולנועי של הרומן של ג'יין אוסטין "אמה". לפני הצילומים הוא הזמין אותה לסוויטה שלו במלון פנינסולה בבוורלי הילס לפגישת עבודה. הפגישה החלה באופן שגרתי אך הסתיימה, לדבריה, כאשר ויינשטיין הניח את ידיו עליה והציע לה לבוא עמו לעיסוי בחדר השינה.

"הייתי ילדה וקפאתי", היא אומרת בראיון וחושפת כי הוטרדה מינית על ידי האדם שהניע את הקריירה שלה ומאוחר יותר אף עזר לה לזכות באוסקר. היא סירבה להצעתו של ויינשטיין ואף סיפרה על המקרה לשחקן בראד פיט, בן זוגה באותה תקופה. פיט התעמת עם וינשטיין, ומאוחר יותר המפיק איים עליה שלא תספר לאף אחד על המקרה. "חשבתי שהוא הולך לפטר אותי", היא מספרת.

השחקנית רוזנה ארקט, כוכבת "ספרות זולה", מתארת מקרה דומה עם ויינשטיין, וכך גם השחקנית הצרפתיה-יהודיה ג'ודית גודרש. גם השחקנית אנג'לינה ג'ולי מספרת כי במהלך היציאה לאקרנים של הסרט "משחקים מהלב" בסוף שנות ה-90, ויינשטיין התקרב אליה באופן לא רצוי בחדר מלון – התקרבות שהיא דחתה.

"היה לי ניסיון רע עם הארווי ויינשטיין בנעורי, וכתוצאה מכך בחרתי לא לעבוד איתו שוב וגם הזהרתי אחרות כאשר הן עבדו איתו", מסרה ג'ולי בהודעת אימייל. "ההתנהגות הזו כלפי נשים בכל תחום, בכל מדינה, היא לא מקובלת". 

גווינת' פאלטרו. תומכת בנשים האחרותצילום: אי־פי

פאלטרו מספרת כי כאשר ויינשטיין ניסה לעסות אותה והזמין אותה לחדר השינה היא עזבה מיד. היא מציינת כי היא זוכרת שהיתה המומה בנסיעה חזרה מהמלון. "חשבתי שהוא דוד הארווי", היא נזכרת ומסבירה שהיא ראתה בו מנטור. פיט, בן זוגה אז, ניגש לוויינשטיין בפרימיירה של הצגה ואמר לו שבחיים לא ייגע בה יותר. השחקן אישר את תיאור המקרה ל"ניו יורק טיימס" באמצעות נציגו. וינשטיין התקשר לפאלטרו לאחר מכן, היא נזכרת: "הוא צרח עלי הרבה זמן. זה היה אכזרי".

כמו נשים אחרות שהתראיינו על הפרשה, גם פאלטרו חשבה בזמנו כי היא צריכה להשתיק את המקרה. כעת, כאשר עוד ועוד נשים מדווחות על אירועים דומים עם המפיק, פאלטרו אומרת כי היא רוצה לתמוך באותן נשים ולעזור לאלו שנמצאות במצבים דומים להרגיש פחות לבד. "אנחנו בתקופה בה נשים צריכות להעביר מסר ברור שזה נגמר. הדרך הזו שבה מתנהגים לנשים לא מקובלת יותר". 

אנג'לינה ג'ולי מבקרת במטה האו"ם, החודש. ניסיון רע עם וינשטייןצילום: Mary Altaffer/אי־פי

"אני רגיל לזה"

מגזין "הניו יורקר" פרסם היום תוכן של הקלטה של ויינשטיין בה נראה כי הוא מודה במקרה אחד של תקיפה מינית. במארס 2015 הדוגמנית הפיליפינית-איטלקיה אמברה בטילאנה גואטירז האשימה את ויינשטיין כי תפס את החזה שלה ותחב את ידו לתוך החצאית שלה במהלך פגישה במשרדו. היא הגישה תלונה למשטרת ניו יורק, ולמחרת בלילה, במבצע של המשטרה, נפגשה שוב עם המפיק כאשר יש עליה מכשיר הקלטה.

לפי הפרסום במגזין, במהלך הפגישה השנייה שנערכה עם ויינשטיין במלון גרנד טרייבקה, הוא ביקש מהדוגמנית שהיתה אז בת 22 לעלות עמו לחדרו. בשיחה שהתנהלה במסדרון מחוץ לחדר נשמעת גואטירז מאשימה את ויינשטיין כי הוא נגע לה בחזה יום קודם לכן. "אוי, באמת, אני מצטער, פשוט בואי", השיב לה ויינשטיין. "אני רגיל לזה. בואי, בבקשה".

"אתה רגיל לזה?", שאלה אותו הדוגמנית. "כן, בואי פנימה... אני לא אעשה זאת שוב, קדימה, שבי כאן. שבי כאן דקה, בבקשה". גואטריז המשיכה להתנגד. "אני לא אעשה לך שוב שום דבר", אמר, "חמש דקות, אל תהרסי את החברות שלנו בשביל חמש דקות". נציגיו של ויינשטיין מסרו בתגובה כי "הוא דוחה כל האשמות בנוגע ליחסי מין ללא הסכמה". 

דנהאם. למה השתיקה המגוננת?צילום: Richard Shotwell/אי־פי

מיקרוקוסמוס של הוליווד

השחקנית רוזנה ארקט מספרת ל"ניו יורק טיימס" כי ב-1990 ויינשטיין ביקש ממנה לעצור במלון בוורלי הילס בכדי לקחת ממנו תסריט. בקבלה אמרו לה לעלות למעלה, דבר שנראה לה מוזר. ויינשטיין קיבל את פניה בחלוק רחצה. לדבריה, הוא התלונן על כאב בצוואר וביקש ממנה מסאז'. כך גם מעידה חברתה של ארקט, לה היא סיפרה על המקרה מיד לאחר מכן. ארקט מספרת כי היא הציעה לוויינשטיין להיעזר במסאז'יסט מקצועי. הוא תפס את ידה ומשך אותה לעבר מפשעתו, אך היא מיד משכה אותה חזרה. "רוזנה, את עושה טעות גדולה", הוא אמר לה, היא מספרת ומוסיפה כי בדרכה החוצה אמרה לו: "אני לא הילדה הזו, ולעולם לא אהיה". את התפקיד היא לא קיבלה. נציגיו של וינשטיין מסרו כי הוא לא הפיק את הסרט הזה לבסוף. 

ג'ודית גודרש מספרת כי ויינשטיין הזמינה אותה לארוחת בוקר בפסטיבל קאן בשנת 1996, כאשר היתה בת 24. הוא אמר לה שהוא רוצה לשוחח עמה על הסרט החדש בו היא מככבת Ridicule, שחברת ההפקה שלו רכשה. לאחר ארוחת הבוקר, בה נכחה בתחילתה גם נציגת החברה, הוא הזמין אותה לחדרו לראות את הנוף. "הייתי תמימה", היא אומרת. בחדר הוא הציע לה עיסוי. "רגע לאחר מכן הוא כבר רכן לעברי ומשך ממני את החולצה", היא אומרת. היא עזבה מיד את החדר. כאשר שיתפה במקרה את נציגת החברה שהיתה בארוחת הבוקר, האחרונה המליצה לה לשתוק. 

יוצרת הסדרה "בנות", לינה דנהאם, התייחסה היום בטור אישי שהתפרסם ב"ניו יורק טיימס" לחוסר התגובה מצד הגברים של התעשייה. "מיהרנו לגנות את ביל אוריילי,רוג'רס איילסוכן, גם את הנשיא. אנחנו לא מקבלים התעללות מינית כ'שיחת חדר הלבשה', אז למה השתיקה המגוננת, במיוחד מצד הגברים של התעשייה, כאשר אחד משלנו מתגלה כבעל טעם רע במיוחד בהשפלה של נשים וגרימה טראומה עבורן?", כתבה. היא קראה לגברים של הוליווד להגיב – "להגיד משהו, כל דבר. זו לא תהיה רק מתנה לנשים שנפגעו אלא מסר לנשים שמתבוננות בתעשייה שלנו מקרוב. הן צריכות סימן שאנחנו לא מסכימים לניצול של כוח ולשנאת נשים שהיא הכוח המניע של התנהגות כזו". 

דנהאם הוסיפה כי בניגוד לחוויה שלה בהוליווד, "התעללות, איומים וכפייה היו הנורמה עבור נשים רבות, שניסו לעשות עסקים וליצור אמנות". היא הוסיפה כי "ויינשטיין הוא אולי האדם החזק ביותר בהוליווד שהתגלה כטורף, אולם הוא בוודאי לא היחיד שהורשה להשתולל. ההתנהגות שלו, שזכתה לשיתוף פעולה שקט של עובדים ושותפים, היא מיקרוקוסמוס של מה שהיה מאז ומתמיד בהוליווד ושל האופן שבו נראית הטרדה של נשים במקום עבודתן".

לידיעה ב"ניו יורק טיימס"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ