נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הבמאי הדני לארס פון טרייר הכחיש את הטענה שהטריד מינית את ביורק בזמן העבודה על הסרט "רוקדת בחשיכה". זאת בתגובה לפוסט שפירסמה שלשום (ראשון) הזמרת האיסלנדית בדף הפייסבוק שלה בעקבות פרשת הארווי ויינשטיין, ובו טענה כי "במאי דני" שעמו עבדה בעבר הטריד אותה. ביורק אמנם לא נקבה מפורשות בשמו של פון טרייר, אך האזכור כי הוא דני גרם לרבים להניח שמדובר בו.

בעקבות דבריו של פון טרייר, פירסמה הערב (שלישי) ביורק פוסט נוסף בפייסבוק ובו הוסיפה פרטים על חוויותיה מהסט - עדיין, מבלי לציין מפורשות את שמו של פון טרייר. "לאורך כל העבודה על הסרט, הצעות מיניות בלתי רצויות, בלתי פוסקות ומשתקות היו נלחשות באוזניי", כתבה. "אלה כללו תיאורים גרפיים, ולעתים נאמרו כשאשתו עמדה לידנו". עוד כתבה כי הבמאי נהג לחבק אותה אחרי כל טייק. אחרי חודשיים, ביקשה ממנו להפסיק לגעת בה. "הוא התפוצץ ושבר כסא לעיני כל הצוות, כמו מישהו שתמיד הותר לו למשש את השחקניות שלו".

במקרה אחר, סיפרה, הוא איים כי יטפס ממרפסת חדרו לתוך חדרה באמצע הלילה, עם כוונה מינית מפורשת. "ברחתי לחדר של חברה שלי. זה מה שגרם לי להבין את חומרת המצב ולהתחיל לעמוד על שלי". ביורק גם חזרה על דבריה מהפוסט הראשון בנושא, לפיהם הבמאי שיקר לתקשורת שהיא היתה הבעייתית, ויצר נרטיב שהיא "קשה" כיוון שלא הסכימה להיות מוטרדת מינית. "אם לעמוד על שלי הופך אותי לקשה, אאמץ את התואר", סיכמה. 

עד היום שיחקה ביורק רק בשני סרטים באורך מלא: הופעתה הקולנועית הראשונה היתה בשנת 1990 בסרט איסלנדי בשם "The Jupiter Tree" שאותו ביימה האמריקאית המנוחה נייצ'קה קין, ובשנת 2000 כיכבה בסרטו של פון טרייר "רוקדת בחשיכה" שזיכה אותה בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל קאן.

קרדיט: עמוד הפייסבוק של ביורק Bjork

למרות שכל הראיות מצביעות על כך שהמטריד שאליו רמזה בפוסטים שלה הוא פון טרייר, הבמאי הדני כאמור הכחיש את הדברים. "זה לא המקרה. אבל זה שלא היינו חברים זו עובדה", אמר פון טרייר בתגובה לאתר החדשות הדני "Jyllands-Posten". המפיק פיטר ינסן שעבד איתו על כמה סרטים וביניהם גם "רוקדת בחשיכה", אמר לאותו אתר כי דווקא הוא ופון טרייר היו ה"קורבנות" בעבודה המשותפת עם ביורק. "ככל שאני זוכר אנחנו היינו הקורבנות. האשה היתה חזקה יותר מהצירוף של פון טרייר, אני והחברה שלנו", אמר. "היא חילקה פקודות וכמעט הביאה לקריסתו של סרט שהושקעו בו 100 מיליון קרונות (16 מיליון דולר)".

בפוסט שפירסמה כתבה ביורק שמבול התלונות שצף ועלה ברשת בעקבות פרשת ההטרדות והתקיפות המיניות של הארווי ויינשטיין הוא ששיכנע אותה לספר על ההטרדות שהיא עצמה ספגה. בין היתר, כתבה כי היא גילתה ש"זה דבר אוניברסלי שבמאי יכול לגעת בשחקניות שלו ולהטריד אותן, והממסד הקולנועי מתיר זאת". היא כאמור לא נקבה בשמו של הבמאי המטריד, אבל כתבה שמאחוריו עמד "צוות של עשרות אנשים" שאיפשר לו לבצע את ההטרדות ועודד את ההתנהגות הזאת. "כאשר סירבתי שוב ושוב להיענות לבמאי הוא הזעיף פנים כלפי והעניש אותי", כתבה, ו"סימן אותי כמישהי קשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ