פריחתה ומותה של אן ויאזמסקי, שחקנית וסופרת, בת נסיך, רעייתו של גודאר

לפני כשבועיים מתה בגיל 70 ויאזמסקי, ששיחקה בסרטי גודאר, ברסון, פאזוליני ועוד. על ספרה מ–2015 ביסס מישל הזנוויציוס את סרטו "יוצא מן הכלל" המוקרן בימים אלה בארץ

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אן ויאזמסקי בסרט "זרע האדם" (1969) של הבמאי האיטלקי מרקו פררי. פני מדונה המביעות חוסן ופגיעות
אן ויאזמסקי בסרט "זרע האדם" (1969) של הבמאי האיטלקי מרקו פררי. פני מדונה המביעות חוסן ופגיעותצילום: Gawain78

ב–5 באוקטובר מתה מסרטן השד השחקנית, הבמאית והסופרת אן ויאזמסקי, בת 70, שאת דמותה, כפי שמגלמת אותה סטייסי מרטין, ניתן כעת לראות בישראל בסרטו של מישל הזנוויציוס "יוצא מן הכלל", שמתאר שנתיים בחייהם המשותפים של ויאזמסקי והבמאי ז'אן לוק גודאר. הם נישאו ב–1967, זמן קצר לאחר גירושיו מהשחקנית אנה קרינה, והתגרשו ב–1979, אך חיו בנפרד כבר שנים רבות לפני שהתגרשו רשמית. ויאזמסקי לא נישאה שוב.

ויאזמסקי נולדה בברלין ב–1947 למשפחה אריסטוקרטית. אביה, ששימש כדיפלומט, היה נסיך רוסי שהיגר לצרפת אחרי המהפכה הבולשביקית. אמה היתה בתו של הסופר פרנסואה מוריאק, שדאג להשכלתה של נכדתו אחרי שאביה מת כשהיתה בת 15. בגיל 17, ללא כל ניסיון משחק קודם, נבחרה ויאזמסקי על ידי הבמאי הצרפתי הגדול רובר ברסון לככב ביצירת המופת שלו, "Au hazard Balthazar", שיצאה לאקרנים ב–1966 (ברסון אהב לעבוד עם שחקנים לא מקצועיים). בסרט גילמה ויאזמסקי את מארי, נערה כפרית שמפתחת קשר אוהב עם חמור ושמו בלתאזאר, שההתעללויות בו משקפות את ייסוריה שלה. פני המדונה היפות שלה, שהביעו אטימות, חוסן ופגיעות בעת ובעונה אחת, מילאו את הסרט בנוכחותם האקספרסיבית, וייצגו באופן נפלא את תחושת החיפוש הנואש אחרי גאולה, שהניעה רבים מסרטיו של ברסון.

גודאר פגש את ויאזמסקי כאשר ביקר בסט של סרטו של ברסון. השניים, ש–17 שנים הפרידו ביניהם, עברו לגור יחד, ובדירתם צילם גודאר ב–1967, השנה בה גם נישאו, את רוב רובו של "הסינית", אחד מסרטיו הגדולים ביותר, שתיאר את קריסתו של תא של סטודנטים מאואיסטים־לניניסטים ובישר את האירועים שיפרצו בצרפת בחודש מאי 1968. ויאזמסקי גילמה בסרט את אחת החברות בתא, ובאחד משיאיו של הסרט היא מנהלת שיחה ארוכה עם הפילוסוף פרנסיס ז'אנסון, שאצלו למדה ויאזמסקי פילוסופיה באוניברסיטת נאנטר.

ככל שגודאר נעשה יותר מגויס פוליטית, הוא התנכר לסרטיו המוקדמים וייסד יחד עם ז'אן פייר גוראן את "קבוצת דז'יגה ורטוב" (על שם הבמאי הסובייטי), קולקטיב לעשיית סרטים — ואז גם התרחקו ויאזמסקי וגודאר זה מזה. אך ויאזמסקי המשיכה להופיע בסרטים של בעלה, ובהם "ויקאנד" ב–1967; "סימפטיה לשטן" בכיכובם של ה"רולינג סטונס" ב–1968, שבו היא גילמה דמות בשם "איב דימוקרסי"; "רוח מזרחית" ב-1970; ו"הכל בסדר" ב–1972, שבו היא גילמה תפקיד קטן לצדם של איב מונטאן וג'יין פונדה.

השחקנית סטייסי מרטין המגלמת את דמות של ויאזמסקי בסרטו של הזנוויציוס, "יוצא מן הכלל", המוקרן בימים אלהצילום: Les Compagnons du Cinéma / Fran

במקביל להופעותיה בסרטיו של גודאר, הופיעה ויאזמסקי גם בשניים מסרטיו של פייר פאולו פאזוליני, "תיאורמה" המופתי ב–1968 ו"דיר חזירים" ב–1969. ויאזמסקי עבדה גם עם הבמאי האיטלקי מרקו פררי, הבמאי השווייצרי אלן טאנר, הבמאים הצרפתיים מישל דוויל ופיליפ גארל (שבנו, לואי גארל, מגלם את גודאר בסרטו של הזנוויציוס), ועם במאים רבים נוספים.

בשלהי שנות ה–80 הקריירה שלה כשחקנית החלה לדעוך — וממילא היא לא זכתה מעולם למעמד של כוכבת בקולנוע הצרפתי — והיא ביימה לטלוויזיה כמה סרטים דוקומנטריים שזכו להערכה. ובעיקר, היא הפכה לסופרת מוערכת שפרסמה כמה רומנים. אחד מאלה, "Une poignee de gens", שיצא לאור ב–1998 אף זכה בפרס הרומן הטוב ביותר מטעם האקדמיה הצרפתית.

ספריה האחרונים עסקו בעיקר בזיכרונותיה הקולנועיים. באחד מהם, "Jeune fille", שהופיע ב–2007, היא תיארה את עבודה עם ברסון, וב–2015 פירסמה את ספרה "Un an apres" — שעליו ביסס הזנוויציוס את סרטו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ