טרנטינו על הארווי ויינשטיין: "ידעתי מספיק כדי לעשות יותר"

הבמאי, שוויינשטיין הפיק את רוב סרטיו, סיפר שידע על כמה מקרים בהם המפיק הטריד ותקף שחקניות, כולל את בת זוגו בעבר מירה סורבינו. "הייתי צריך להפסיק לעבוד איתו", אמר טרנטינו בראיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבמאי קוונטין טרנטינו, שהיה מהאנשים הקרובים ביותר למפיק הארווי ויינשטיין בתעשיית הקולנוע ההוליוודית, מודה כי ידע לאורך שנים על מעלליו של המפיק, ובכל זאת לא עשה דבר כדי למנוע את המעשים. "ידעתי מספיק כדי לעשות יותר מכפי שעשיתי", אמר בראיון לניו יורק טיימס שהתפרסם אתמול (חמישי). הבמאי ציין כי ידע על כמה מקרים שבהם ויינשטיין הטריד שחקניות, בין היתר על התקרית שבה רדף בחדר מלון אחר השחקנית מירה סורבינו, בת זוגו לשעבר של טרנטינו. "זה היה יותר מאשר סתם שמועות, הרכילות הרגילה. זה לא היה מידע מיד שנייה. ידעתי שהוא עשה כמה מהדברים האלה", ציין טרנטינו.

ויינשטיין הפיק לאורך השנים כמעט את כל סרטיו של טרנטינו, מ"ספרות זולה" ועד "שמונת השנואים". אבל היחסים ביניהם לא היו רק יחסי עבודה אלא גם ידידות אישית. למשל, לאחרונה ערך ויינשטיין את מסיבת האירוסים של טרנטינו ובת זוגו הישראלית דניאלה פיק. "הלוואי שהייתי לוקח אחריות על מה ששמעתי. אם הייתי עושה את מה שהיה עליי לעשות כבר אז, הייתי צריך להפסיק ולעבוד איתו", אמר טרנטינו.

וינשטיין וטרנטינו בהקרנת "ממזרים חסרי כבוד", 2009צילום: KEVIN WINTER/אי־אף־פי

כשטרנטינו יצא עם סורבינו באמצע שנות ה-90, היא סיפרה לו כיצד ויינשטין תקף אותה, כיצד החל לעסות את גופה מבלי לבקש אישור, כיצד רדף אחריה בחדר המלון שבו היו, וכיצד לאחר שנמלטה מהמקום ויינשטיין התייצב בפתח ביתה באחד הלילות. לדברי טרנטינו, שנים לאחר מכן שמע סיפור הטרדה דומה משחקנית אחרת, והוא גם סיפר שידע שויינשטיין הגיע להסדר כספי עם השחקנית רוז מקגואן, שהיא אחת הנשים שסיפרו באחרונה כי ויינשטיין אנס אותן.

"מה שעשיתי היה לדחוק את המקרים האלה לשוליים", אמר טרנטינו בראיון לניו יורק טיימס והביע חרטה על האופן שבו נהג. "כל מה שאומר עכשיו יישמע כתירוץ עלוב", הבהיר. כאשר קרא בשבועיים האחרונים את העדויות של עשרות הנשים שהוטרדו, הותקפו ונאנסו על ידי ויינשטיין, הוא נדהם לגלות את היקף התקיפות הללו והחומרה שלהן, אמר טרנטינו. "כל מי שהיה קרוב להארווי שמע לפחות על אחד המקרים האלה. לא ייתכן אחרת", ציין.

טרנטינו: "אנחנו מוכנים לשלב של 'כולם ידעו מה קורה'"

טרנטינו סיפר שכאשר שמע מסורבינו על התקיפה של ויינשטיין, הוא היה המום ומזועזע. "לא יכולתי להאמין שהוא יעשה זאת בצורה כה גלויה. אבל אז, בזמנו, חשבתי שהוא פשוט נדלק על מירה". טרנטינו סיפר כי חשב שוויינשטיין נדלק עליה בעקבות הופעתה בסרט "אפרודיטה הגדולה", ולכן "חצה את הגבול באופן איום". כאשר הוא עצמו החל לצאת עם סורבינו, הוא האמין שהבעיה נפתרה, וחשב: "אני איתה, הוא יודע זאת, ומעכשיו הוא לא יתעסק איתה, הוא יודע שהיא החברה שלי".

חוץ מלהכות על חטא, טרנטינו גם קרא להוליווד ובמיוחד לגברים שפועלים בה, לצאת ולפעול. "אני קורא לכל האחרים שידעו - יותר לא לחשוש. אל תסתפקו בלהשמיע הצהרות. תכירו בכך שהיה משהו רקוב בממלכת דנמרק, הישבעו לשפר את דרכיכם ולהתייצב לצד האחיות שלנו. מה שנחשב בעבר מקובל, עכשיו כבר אינו כזה", אמר.

בימים הראשונים לאחר חשיפת פרשת ההטרדות והתקיפות המיניות של ויינשטיין, שתיקתו של טרנטינו היתה רועמת במיוחד. דמויות הוליוודיות מרכזיות קמו וגינו את המפיק בזה אחר זה, אבל ידידו הקרוב והבמאי עטור הפרסים - שהיה ביחסי עבודה הדוקים איתו - לא פצה פה. לבסוף, לפני כמה ימים, הוא ביקש מחברה להעלות הודעה מטעמו לחשבון הטוויטר שלה. הוא ציין שם כי הוא "המום ושבור לב" מהגילויים על חברו הוותיק. "אני זקוק לכמה ימים כדי לעבד את הכאב, הרגשות, הזעם והזיכרון שלי לפני שאדבר על העניין באופן פומבי", כתב שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ