הבמאי התיעודי והמרצה לקולנוע דוד בן שטרית מת בגיל 63

בן שטרית, יוצר סרטי תעודה פוליטיים וחברתיים וזוכה פרס וולג'ין ופרס שרת התרבות לקולנוע, מת ממחלת ריאות קשה

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד בן שטרית (משמאל) מקבל את פרס וולג'ין מג'ק וולג'ין, על סרטו התיעודי "רוח קדים - כרוניקה מרוקאית", שנבחר לסרט הטוב בפסטיבל הקולנוע ירושלים
נירית אנדרמן

הבמאי והמרצה לקולנוע דוד בן שטרית מת אתמול (שלישי) בגיל 63 כתוצאה ממחלת ריאות קשה. בן שטרית יצר לאורך השנים סרטי תעודה פוליטיים וחברתיים ("מבעד לרעלת הגלות", "רוח קדים"), נמנה עם מקימי פורום היוצרים הדוקומנטריים, וזכה בפרס וולג'ין ובפרס שרת התרבות לקולנוע. הוא הותיר אחריו שני ילדים, בני 15 ו–17. הלווייתו תתקיים היום ב–14:00 בבית העלמין נווה הדר בהוד השרון.

בן שטרית נולד במרוקו בשנת 1954 ועלה לישראל בגיל 13. בשנת 1992 ביים את "מבעד לרעלת הגלות", על שלוש פלסטינאיות המתארות דרך מאבקיהן האישיים לעצמאות אישית ופוליטית את השפעת הגלות הלאומית על הנשים בחברה הפלסטינית. בשנת 2000 ביים את "יורים ובוכים" שבחן את תופעת הסרבנות מאז מלחמת לבנון, ושנתיים לאחר מכן זכתה הסדרה הדוקומנטרית שלו, "רוח קדים — כרוניקה מרוקאית" בפרס וולג'ין לסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים. הסרט הביא את סיפורה של יהדות מרוקו דרך שישה בני הדור השני לעלייתם לישראל, ומתח ביקורת נוקבת על הגזענות והדיכוי שליוו את קליטתם בארץ. סרטו "אבי היקר, שקט יורים..." (2005) הציג חמישה חיילים וקצינים שסירבו לקחת חלק בפעולות צה"ל בשטחים, ואת ההתלבטויות האישיות שלהם הנוגעות למיתוס הצבאי בישראל.

באפריל 2004 בן שטרית הותקף קשות על ידי מאבטחי משרד הביטחון בקריה בתל אביב, כשביקש להיכנס למשרדה של דוברת צה"ל דאז, רות ירון. המפגש עמה תוכנן מראש במסגרת העבודה על סרטו "אבי היקר, שקט יורים...", אבל המאבטחים בכניסה לקריה תקפו אותו משלא מצא את תעודת הזהות שלו. בעקבות זאת הוא אושפז בבית החולים איכילוב בתל אביב לשלושה חודשים, וסבל משבר ברגלו ומחבלות בכל חלקי גופו.

אשתו של בן שטרית באותם ימים, סימי, סיפרה אז ל"הארץ": "דוד חיפש את תעודת הזהות שלו, תוך שהוא מציין באזני המאבטח שהגיע לפגישה עם ירון. משום שלא מצא את התעודה חיפש בכיסיו, אבל אז הוא שמע בקשר את אחד המאבטחים צועק 'הוא לא מזדהה, הוא לא מזדהה'. מיד אחר כך קפצו עליו ארבעה מאבטחים שהחלו להכותו בכל חלקי גופו תוך שהם משכיבים אותו על הרצפה וכובלים אותו באזיקים".

הפגנת יוצרים דוקומנטריים ב-2004 בעקבות הכאתו של בן שטרית במשרד הביטחוןצילום: דודו בכר

ב–2006 זכה בן שטרית בפרס מפעל הפיס לאמנויות הבמה, וב–2009 בפרס משרד התרבות לאמנות הקולנוע. בנימוקיהם ציינו השופטים כי "הדבר הבולט בעבודתו הוא הדיוק הבלתי מתפשר ושליטה מוחלטת בכל המרכיבים הקולנועיים של הסרט, מה שיוצר מבע קולנועי נדיר באיכותו, ייחודי ומורכב".

פורום היוצרים הדוקומנטריים מסר כי הוא "מרכין ראש על פטירתו של דוד בן שטרית — ממקימי הפורום, במאי, מפיק, צלם ומרצה, שהוביל ביצירתו ובחייו מאבקים חשובים ואמיצים למען שוויון ולמען מתן ביטוי ותיעוד קולנועי וטלוויזיוני של קבוצות ותרבויות שונות בחברה הישראלית. זוכה פרס וולג'ין, ספיר ופרס שרת התרבות לקולנוע וכן פרסים בעולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ