גדעון לוי משוכנע, שאין לרוג'ר ווטרס שום קשר לאנטישמיות

מיהם העסקנים היהודים הללו, שחיים על האנטישמיות, שיקבעו שווטרס אנטישמי? על סמך מה הם מאבחנים זאת? על סמך אמירתו שישראל גונבת את חיי עם אחר וקריאתו להחרימה כמו את קודמתה, דרום אפריקה?

גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: מתוך ערוץ היוטיוב

אחרי לא מעט שעות רוג'ר ווטרס בשנתיים האחרונות אני מבקש לקבוע באורח הכי נחרץ שאפשר: אין באיש הזה ולו בדל של אנטישמיות. לא נים אחד בגופו נושא את החיידק. אם יש לא־אנטישמי בעולם, ווטרס הוא האיש. אם יש לוחם צדק, הוא האיש. מיהם העסקנים היהודים הללו, שחיים על האנטישמיות, שיקבעו שווטרס אנטישמי? היש להם מונה־גייגר שבודק את הקרינה? על סמך מה הם מאבחנים אנטישמיות? על סמך אמירתו שישראל גונבת את חיי עם אחר? על סמך קריאתו להחרימה כמו את קודמתה, דרום אפריקה?

חסד עם המאבק בכיבוש עשה הסרט הזה: אם זהו המענה התועמלני לווטרס, כי אז כולנו צריכים להיות ווטרס. עם פסיכולוגית יהודייה מהרווארד, שעושה ניתוח אישיות בפרוטה לווטרס ומגיעה למסקנה הגרוטסקית שהוא מזדהה עם התוקפן הנאצי בגלל מות אביו בילדותו; עם האשמות חסרות שחר כאילו ווטרס השווה את ישראל למכונת ההשמדה הנאצית ובעיקר עם הטענה השערורייתית, אין מלה אחרת, דיבה של ממש, שווטרס הוא אנטישמי, זהו סרט הסתה, לא פחות.

מכונת התעמולה הישראלית־יהודית־ציונית נהפכה בשנים האחרונות לפוני של טריק אחד: הצילו, אנטישמיות. כל מלת ביקורת על ישראל היא אנטישמיות. באוצר המלים שלה לא קיימת בכלל ביקורת מוצדקת על ישראל. אין דבר כזה. אין כלום, כי לא היה כלום. אין כיבוש, לא היה כיבוש, אין אשם, אין פשעים, יש רק אנטישמיות. "הלוואי שלא היית כאן" הוא נציג מובהק של הז'אנר. הוא עוסק אך ורק בהשחרת דמותו של ווטרס ובהתקרבנות הקבועה של היהודים. אין בסרט ולו ניסיון אחד להתמודד עם הטענות שמעלה ווטרס על אכזריות הכיבוש, על חוסר הלגיטימיות שלו ועל הצורך המוסרי להחרים את הכובש ולא לבדר אותו. משעמם כמו שרק סרט תעמולה יכול להיות, נבזי ונכלולי כמו שרק סרט הסברה יכול להיות, חלקו הראשון והקצר של הסרט נסב על ווטרס וממנו הוא עובר אל כל העולם שעסוק אך ורק בשנאת יהודים. המסקנה: העולם כולו נגדנו. הסאב־טקסט: ווטרס אשם.

בנו של נהג האמבולנס סגן משנה אריק פלטשר־ווטרס, שנהרג ב-18 בפברואר 1944 באיטליה, שכתב בדף הפייסבוק שלו שכל חייו הוא מנסה ללכת בדרכם של הוריו, הוא איש מצפון, אולי המרשים והנעלה ביותר שהכרתי; לא שונא ישראל, רק סובל סבל פיזי כמעט ממה שהוא שומע ויודע על מעלליה. "לא למחות זו לא אופציה בשבילי", הוא נוהג לומר. מה שנהפך לאופציה המועדפת על מרבית הישראלים, כולל מרבית אמניה - לשתוק, להעלים עין, לא לדעת, לא לראות, לא לשמוע וכמובן לא למחות, לא בא בחשבון מבחינתו. על זה מנסה הסרט הזה לסגור איתו חשבון. מי שלא שותק, אנטישמי.

Wish you were here, הלוואי שהיית כאן, רוג'ר. הלוואי שהיה לישראל אמן אמיץ אחד בשיעור קומתך. אם היתה ישראל מדינת מצפון, היא היתה מודה לו על קולו המוסרי, ואפילו, לא תאמינו, על הקריאה להחרמתה, שאולי עוד תחלץ אותה יום אחד ממצבה. יום אחד אולי זה עוד יקרה. צריך להאמין שיבוא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ