לאחר שנחשד בהטרדות מיניות - בוטלה הקרנת סרטו של טובאק בפסטיבל הקולנוע ערבה

מנהל הפסטיבל, איל שיראי, החליט לבטל את הקרנת סרטו החדש של הבמאי האמריקאי ג'יימס טובאק, "חייה הפרטיים של אשה מודרנית", שמאות נשים טוענות להטרדה מינית מצדו

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טובאק. "שלא ישתמע שאנו תומכים בו"
נירית אנדרמן

בניגוד למתוכנן, סרטו החדש של הבמאי האמריקאי ג'יימס טובאק לא יוקרן בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בערבה. הנהלת הפסטיבל החליטה לבטל את הקרנת סרטו "חייה הפרטיים של אשה מודרנית", בעקבות תחקיר שפירסם בשבוע שעבר "לוס אנג'לס טיימס" ובו התברר כי מאות נשים טוענות כי טובאק הטריד אותם מינית.

"כששמענו לראשונה על הטענות נגדו, התלבטנו לגבי הקרנת הסרט", אמר היום ל"הארץ" מנהל הפסטיבל, איל שיראי. "אבל ברגע שהבנו שמספר הטענות נגדו רק הולך וגדל, ושעוד ועוד נשים מספרות את הסיפור שלהן, החלטנו שאנחנו בשום אופן לא רוצים להיות חלק מהעניין הזה. הטענות שעלו נגדו קשות, זה כמובן מעורר שאלות לגביו ואנחנו החלטנו שאנחנו לא רוצים להקרין את הסרט שלו, כדי שלא ישתמע שאנחנו תומכים בו. הקרנה של סרט כזה עכשיו היא אמירה, וההחלטה לא להקרין אותו גם היא אמירה. מבחינתנו, ברגע שיש כזאת סיטואציה — לא אצלנו".

שיראי. "חברת ההפצה קיבלה בהבנה"צילום: אייל טואג

"חייה הפרטיים של אשה מודרנית", סרטו של טובאק שהוקרן בבכורה בפסטיבל נציה, מספר על כוכבת שמתגוררת בדירת פאר ניו יורקית (סיינה מילר) ומתמודדת עם הסיוטים שלה, מאהביה וידידיה בעבר ובהווה, מעשה רצח שקרה ואולי לא קרה, פגישה מרגשת עם אמה, ובלש (אלק בולדווין) המרחרח בדירתה ומחפש סוחר סמים שנעלם. בסרט מופיע בתפקיד קטן גם טובאק עצמו, המגלם ידיד של הגיבורה שמגיע לדירתה ומציג לה שורה של שאלות, בניסיון לנהל איתה שיחת נפש.

לדברי שיראי, חברת ההפצה הבינלאומית של הסרט קיבלה בהבנה את החלטת הפסטיבל הישראלי לבטל את הקרנת הסרט. "היינו איתם בשיחות מרגע שזה התפרסם, ואמרנו להם מראש שיכול להיות שנבטל את ההקרנה, ובסופו של דבר זה התקבל בהבנה", הוא אומר. "זה סרט קיצוני, והיה לנו ברור שאחרי הפרסומים בתקשורת הוא יכול לעורר הרבה שאלות. הוא מספר על בחורה שמתמודדת עם מישהו שפרץ אליה הביתה, וכמעט כולו מתרחש בדירה הניו יורקית שבה היא גרה. באים אליה כל מיני טיפוסים, וכשצופים עכשיו בסרט בידיעה שנגד הבמאי עומדים עכשיו כאלה חשדות, זה מעורר מחשבות שממש לא מתאימות לאירוע כמו הפסטיבל שלנו. אז החלטנו שאנחנו לא רוצים לעורר את הדיון הזה אצלנו".

התחקיר של "לוס אנג'לס טיימס" פורסם ביום ראשון שעבר ובו 38 נשים סיפרו כי טובאק — שהיה מועמד לאוסקר על התסריט שכתב לסרט "באגסי" — הטריד אותן מינית. מהתיאורים עולה כי ברבים מהמקרים דפוס הפעולה שלו היה דומה: הוא הציע לנשים ברחוב לבוא לאודישן, הציג עצמו כבמאי ותסריטאי מוערך, וכאשר הן התפתו להצעה והתייצבו ל"אודישן" הוא הציג להן שאלות מיניות ולא פעם גם אונן בפניהן.

בימים שלאחר הפרסום פנו למערכת "לוס אנג'לס טיימס" כ–200 נשים נוספות שהעלו טענות דומות נגד טובאק. השחקנית ג'וליאן מור סיפרה בחשבון הטוויטר שלה שגם אותה ניסה טובאק להטריד. טובאק מצדו, מכחיש את הטענות נגדו. הטענות נגד טובאק עלו זמן קצר לאחר שנחשפה פרשת הארווי ויינסטיין, ובה עשרות נשים האשימו את המפיק ההוליוודי באונס, הטרדות מיניות ותקיפות מיניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ