הארווי ויינשטיין שכר יוצאי מוסד במאמץ למנוע פרסום התלונות נגדו

על פי תחקיר של "ניו יורקר", המפיק ההוליוודי שכר את חברת המודיעין העסקי הישראלית "בלאק קיוב" כדי למנוע פרסומים עליו בתקשורת

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארווי ויינשטיין
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

המפיק ההוליוודי הארווי ויינשטיין שכר את שירותיהן של חברות למודיעין עסקי — וביניהן גם חברה ישראלית המעסיקה אנשי מוסד לשעבר — כדי לנסות ולחבל בפרסום שורת התקיפות וההטרדות המיניות שלו בתקשורת. כך חשף אתמול (שני) ב"ניו יורקר" העיתונאי רונאן פארו, שפירסם את אחד התחקירים הראשונים בנושא ההטרדות והתקיפות המיניות של ויינשטיין. לפי הפרסום, חברות המודיעין נשכרו במטרה לדוג פרטים אפלים על עברן של נשים שהאשימו את המפיק ההוליוודי בתקיפות מיניות, ולהקשות על מלאכתם של עיתונאים שעבדו על כתבות על מעלליו של ויינשטיין.

על פי "ניו יורקר", בין החברות ששכר ויינשטיין היתה גם החברה הישראלית בלאק קיוב  המעידה על עצמה באתר האינטרנט שלה כי היא מורכבת מאנשים ששירתו בעבר ביחידות המודיעין הישראליות המובחרות ומסייעת לספק פתרונות לגורמים עסקיים בסוגיות משפטיות.על פי האתר, בראש חבר המנהלים שלה עומד האלוף במילואים גיורא איילנד. 

לפי "ניו יורקר", החוזה של ויינשטיין עם בלאק קיוב נחתם ביולי, במטרה למנוע את פרסום התחקירים על המפיק ההוליוודי ב"ניו יורק טיימס" וב"ניו יורקר", ולחבל בהוצאת ספרה השחקנית רוז מקגוון, שבו היא מפרטת לכאורה את פרטי התקיפה המינית שתקף אותה. מקגוון היתה אחת הדוברות הבולטות נגד ויינשטיין מאז פורסמו התקיפות המיניות שלו, והיתה אחת הנשים שהסכימו לחשוף כי המפיק ההוליוודי אנס אותה. 

בתחקיר נכתב כי חברות המודיעין ששכר ויינשטיין נדרשו לספק פרופיל פסיכולוגי של נשים שהאשימו את ויינשטיין בתקיפה ושל מתחרים עסקיים שלו, ולהתמקד בין היתר בהיסטוריה האישית והמינית שלהם. ויינשטיין פיקח בעצמו על החקירות. על פי הפרסום, עובדת של חברת בלאק קיוב, קצינה בצה"ל לשעבר שהציגה עצמה בשם "דיאנה פיליפ", נפגשה עם רוז מקגוון כמה פעמים. 

כשיצרה אתה לראשונה קשר, הציגה עצמה העובדת של בלאק קיוב כפעילה למען זכויות נשים והציעה לה 60 אלף דולר אם תבוא לדבר באירוע חגיגי בנושא אפליית נשים במקומות העבודה. היא נפגשה אתה ארבע פעמים, שוחחה אתה על נושאים הקשורים בהעצמת נשים, הקליטה את הפגישות ובין היתר הציעה להשקיע סכום מכובד בחברת ההפקות של מקגוון. ביום פרסום התחקיר ב"ניו יורקר" כתבה לה: "היי אהובה, איך את מרגישה?... רק רציתי לומר שאני חושבת שאת אמיצה".  

אותה סוכנת נפגשה מאוחר יותר גם עם עיתונאים שעבדו על הכתבות הנוגעות לוויינשטיין, העמידה פנים כאילו היא עצמה נפגעה מהמפיק ההוליוודי, וביררה אילו נשים דיברו נגדו. בין היתר, נפגשה עם כתב "ניו יורק מגזין", בן ואלאס, שעבד על כתבה על המפיק ההוליוודי. לדברי ואלאס, האשה סירבה לחשוף כיצד ידעה שהוא עובד על הכתבה הזאת, ועוררה את חשדו כאשר ניסתה לדלות ממנו מידע, בין היתר על היקף הכתבה שלו, בלי לספק לו עזרה או תרומה משמעותית. רונאן פארו מציין כי אותה אשה יצרה קשר גם איתו ועם עיתונאית נוספת מ"ניו יורק טיימס". 

בחוזה של ויינשטיין עם החברה הישראלית, על פי "ניו יורקר", נקבע כי החברה תקבל  300 אלף דולר נוספים אם תצליח לספק מודיעין שיתרום ישירות לעצור את פרסום הכתבות בעיתונות. בנוסף, התחייבה בלאק קיוב גם לשכור את שירותיו של עיתונאי חוקר, שיערוך עשרה ראיונות בחודש במשך ארבעה חודשים, תמורת תשלום בסך 40 אלף דולר, והתחייבה לדווח ללקוח על תוצאות הראיונות הללו.

ואמנם עיתונאי עצמאי יצר קשר עם שורה של נשים, וביניהן מקגוון, שטענו שהמפיק ההוליוודי תקף אותן, וגם עם שורה של עיתונאים ויריבים עסקיים של ויינשטיין. בלאק קיוב העבירה אליו את פרטי הקשר של האנשים הללו, והעבירה את תקצירי הראיונות שערך לעורכי דינו של ויינשטיין. עם זאת, העיתונאי טען לפני "ניו יורקר" כי עבד על סיפור עצמאי על ויינשטיין. הוא הודה כי קיבל פרטים של אנשי קשר מבלאק קיוב, אבל הכחיש שקיבל תשלום מבלאק קיוב או מעורכי דינו של ויינשטיין.

מבלאק קיוב נמסר בתגובה ל"הארץ": מדיניות בלאק קיוב היא לעולם לא לדון על לקוחותיה עם צד שלישי כלשהו, וכן, לעולם לא לאשר או להכחיש כל ספקולציה לגבי עבודתה. משרדי עורכי דיו מובילים בישראל וברחבי העולם נעזרים בשירותי החברה לאיסוף ראיות בסכסוכים עסקיים מורכבים וביניהם איתור העומדים מאחורי קמפיינים תקשורתיים שליליים. החברה אינה פועלת בסכסוכים משפחתיים או הקשורים לאלימות. יודגש כי בלאק קיוב עבדה, עובדת ותעבוד תמיד בהתאם לחוק, בכל מדינה שבה היא פועלת ובהתאם לחוות דעת משפטיות ממשרדי עורכי דין מובילים ברחבי העולם, ובהתאם לכך גם מאמצת לעצמה סטנדרטים אתיים גבוהים ביותר בכל פעולותיה".

מקור המקורב לחקירה אמר ל"הארץ" כי על בלאק קיוב הוטלה המשימה לבדוק מי עומד מאחורי הקמפיין השלילי נגד ויינשטיין. החברה קיבלה לידיה רשימה שכללה יריבים עסקיים של ויינשטיין, בעלי מניות בחברת ההפקה שלו וגם אחיו שניהל אותה לצדו, והתבקשה לחקור אם מישהו מאלה מוביל את הקמפיין נגדו. לדברי המקור, חוץ מרוז מקגוון, החברה הישראלית לא התבקשה לעקוב אחר נשים שהעלו האשמות נגד ויינשטיין.

בסוף השבוע דווח כי יש התקדמות בחקירה המתנהלת בניו יורק נגד ויינשטיין. בלש במשטרת ניו יורק אמר כי בימים אלה מצטברות ראיות שעשויות להוביל למעצרו של בגין שני מקרי אונס, של השחקנית פאז דה לה הוארטה ב–2010, תקופה שעדיין לא חלה עליה התיישנות. בינתיים, הוצא נגדו צו איסור יציאה מארה"ב. חקירות מתנהלות נגד ויינשטיין גם בלונדון. על אף שוויינשטיין התנצל על כך ש"גרם כאב לאנשים שעבד עמם", הוא מוסיף להכחיש כי אנס נשים וטען כי כל האירועים המתוארים נעשו בהסכמה.

בעקבות הפרסומים עליו בכלי התקשורת ויינשטיין פוטר מחברת ההפקה ויינשטיין קומפני שהקים עם אחיו בוב. הוא גם הודח מהאקדמיה האמריקאית לקולנוע והושעה לכל החיים מאיגוד המפיקים האמריקאי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ