העיתונים איימו — ותאגיד דיסני חזר בו מהחרם על "לוס אנג'לס טיימס"

"דיסני" סירב להזמין את כתבי העיתון להקרנות מבקרים בעקבות תחקיר על הקלות מס שקיבל התאגיד. בתגובה, הודיעו עיתונאים מ"ניו יורק טיימס", "וושינגטון פוסט" ואיגודי המבקרים כי גם הם לא יבואו להקרנות

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיסנילנד
איתי שטרן
איתי שטרן

תאגיד דיסני ביטל את החרם שהטיל על עיתונאי ה"לוס אנג'לס טיימס", והתיר להם לחזור לצפות בהקרנות העיתונאים של סרטי החברה. את החרם הטילה החברה בעקבות תחקיר שפירסם העיתון על היחסים העסקיים בין דיסני לעיריית אנהיים בקליפורניה, שם שוכן אחד הסניפים של דיסנילנד. החרם בוטל לאחר שעיתונאים מכלי תקשורת אחרים — בהם "ניו יורק טיימס" ואתר הקולנוע הנחשב The A.V. Club — הודיעו כי לאות סולידריות לא יגיעו להקרנות החברה ולא יכתבו ביקורת. 

בחודש שעבר פירסם ה"לוס אנג'לס טיימס" תחקיר החושף הסכמים מפוקפקים של אנהיים עם "דיסני" למטרת תשלום מס מופחת. ב"דיסני" טענו כי הכתבה, שהציגה את החברה באור שלילי, רוויית אי דיוקים ושקרים, וב"לוס אנג'לס טיימס" ענו שדיסני לא ביקשה לתקן דבר בתחקיר כשקיבלה את פרטיו, והתלוננה עליו רק בדיעבד. 

"ת'ור: ראגנארוק". הלוס אנג'לס טיימס לא קיבל גישה להקרנהצילום: /אי־פי

בעקבות התחקיר, החליטו בדיסני לא להזמין את כתבי ומבקרי הקולנוע של העיתון להקרנות העיתונאים, המתקיימות לרוב כשבוע לפני יציאת סרטים להקרנות מסחריות. בעיתון הגיבו על החרם בפרסום מודעה פומבית בין דפיו שהסבירה כי נמנעה מעיתונאיו גישה לסיקור סרטי החברה ובשל כך לא יוכלו הקוראים ליהנות מאבחנות מבקרי וכתבי הקולנוע של העיתון על סרטי דיסני, בהם הסרט החדש והמדובר ״ת׳ור: ראגנארוק״.

החרם והתגובה אליו עוררו את העיתונות האמריקאית: ה"״ניו יורק טיימס" פרסם כי לאות סולידריות עם הקולגות — גם אצלם לא יכתבו על סרטי דיסני, כולל על סרטי מארוול המצויים בשליטת דיסני. ״חברה חזקה שמענישה ארגון חדשות על כתבה שלא מוצאת חן בעיניה מחוללת תהליך מסוכן שפוגע באינטרס הציבורי", כתבו ב"ניו יורק טיימס". 

אל העיתון הצטרפו איגודי מבקרי הקולנוע בני יורק, בוסטון ולוס אנג׳לס. מבקרת הקולנוע של ה"וושינגטון פוסט", עליזה רוזנברג, צייצה ביום שני השבוע מחשבון הטוויטר שלה כי ״כל עוד דיסני מחרימים את עיתונאי ה'ל.א. טיימס' מהקרנות העיתונאים שלהם, מצפוני לא מאפשר לי להופיע באותן הקרנות". למחאה הצטרפה גם הבמאית אווה דוברניי, שסרטה החדש "קמט בזמן" עתיד לצאת בדיסני במארס הקרוב. דוברניי חיזקה את עיתונאי הטיימס ושאר חבריהם למרד וצייצה כי היא עומדת לצידם. 

בעקבות הלחץ החליטה דיסני לחזור בה מהחרם, בין השאר על רקע עונת האוסקרים שבפתח וההבנה שהתעלמות בעיתונים עלולה לפגוע בסיכוייהם לזכות. אתמול (שלישי) הודיעו נציגי "דיסני" כי הם מבטלים את החרם על עיתונאי "לוס אנג'לס טיימס", מאחר שהצדדים הגיעו לעמק השווה. ״היו לנו שיחות פוריות עם ראשי העיתון והבענו בפניהם את שהטריד אותנו. כתוצאה מכך החלטנו לחזור ולהזמין אותם להקרנות שלנו״.

ב"ניו יורק טיימס" הבהירו היום כי דיסני רגילה לפעול בכוחנות נגד גופי תקשורת שמפרסמים עליה כתבות לא מחמיאות. על פי הדיווח, בדיסני מציינים מעת לעת כי הזמנת עיתונאים להקרנות המוקדמות היא בגדר זכות ולא חובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ