איגודי היוצרים בקולנוע במכתב למחלקות ההוראה: זהירות עם סצינות האונס

האיגודים פרסמו הנחיות לאופן ההצגה של תוכן מיני בוטה בשיעורים, ובהן: ליידע מראש את הסטודנטים ולהקרין סצינות רק בקונטקסט הנכון

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

איגודי היוצרים בתחום הקולנוע שלחו היום מכתב למחלקות השונות ללימודי קולנוע וטלוויזיה ברחבי הארץ, ובו הנחיות הנוגעות לאופן שבו יש להקרין סצינות בעלות אופי מיני בוטה, אונס או אלימות קיצונית בשיעורי קולנוע. זאת בעקבות דיונים בנושא שהתנהלו בימים האחרונים ברשתות החברתיות ומחוצה להן, ולאחר פרסומה של כתבה בנושא הבוקר ב"הארץ".

"לאחרונה נשמעים יותר ויותר דיווחים על מרצים הבוחרים להקרין במהלך שיעורי קולנוע סצינות בעלות תוכן מיני בוטה, המתארות אונס או המציגות אלימות קיצונית וקשה לצפייה", צוין במכתב. האיגודים ציינו כי הם "רואים בחופש הביטוי באמנויות השונות בכלל, ובקולנוע בפרט, ערך מרכזי וחיוני. עם זאת חשוב לזכור כי בידיו של המרצה הכוח, הסמכות והיכולת לתווך תכנים אלו ולמקמם בהקשר ראוי ורלוונטי".

מתוך הסרט "לב פראי". אלימות מינית אינה שמורה לתחום הפיזי או המילולי בלבד צילום: Polygram/Kobal/REX/Shutterstock

האיגודים מבהירים במכתבם כי הקרנת סצינות מסוג זה הינה ראויה ובעלת ערך לימודי, "אך ורק במידה שהדוגמאות משולבות בקונטקסט נכון ורלוונטי ובליווי הצדקה תמטית". הם ממליצים למוסדות החינוך ולמרצים ליידע את התלמידים מראש, ככל הניתן, על הכוונה להקרין סצינות כאלה, וזאת "על מנת לאפשר לסטודנטים וסטודנטיות בעלי רגישות לנושא להיערך בהתאם".

שמונה איגודים מקצועיים בתחום הקולנוע והטלוויזיה חתומים על המכתב: איגודי הבמאים, התסריטאים, השחקנים, המפיקים, העורכים, העובדים, פורום היוצרים הדוקומנטריים ופורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה. בחלקו האחרון של המכתב הם מבקשים ממוסדות הלימוד השונים להעביר את תוכן המכתב לידיעתם של המרצות והמרצים המלמדים קולנוע. "אנו רואים חשיבות רבה ביצירת סביבת לימודים נעימה, בטוחה ותומכת לכל הסטודנטים והסטודנטיות ונשמח לייעץ ולסייע בנושא, ככל הנדרש", מציינים האיגודים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ