254 סרטים הוקרנו ב–2017 בישראל — רק 28 מהם בוימו בידי נשים

על פי הבדיקה שערכה ליאור אלפנט מפורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל, מתוך 36 סרטים ישראליים שהגיעו לבתי הקולנוע בשנה החולפת רק שישה בוימו בידי נשים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הפורצת" של הגר בן אשר. אחד מששת הסרטים שביימו ישראליות ויצאו ב-2017
נירית אנדרמן

254 סרטים הוקרנו ב–2017 בבתי קולנוע בישראל ומתוכם רק 28 בוימו בידי נשים (11%). לעומת זאת, 222 מהסרטים (87%) בוימו בידי גברים, וארבעה — על ידי גבר ואשה במשותף. כך עולה מבדיקה שערכה ליאור אלפנט מפורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל.

בקרב הסרטים הישראליים שעלו לאקרנים ב–2017 המצב היה טוב קצת יותר, אך עדיין רחוק מלהיות מזהיר: מתוך 36 סרטים ישראליים שהגיעו לבתי הקולנוע, רק שישה (16%) בוימו בידי נשים (לעומת עשרה ב–2016 ושמונה ב–2015). הסרטים הם "לא פה, לא שם" של מייסלון חמוד, "נדיה שם זמני" של טובה אשר, "עניינים אישיים" של מהא חאג', "בין העולמות" של מיה חטאב, "הדרך לאן" של מיכל בת אדם ו"הפורצת" של הגר בן אשר.

הבדיקה של אלפנט, שתוצאותיה פורסמו אתמול באתר "פוליטיקלי קוראת", מתייחסת לכלל הסרטים, עלילתיים ותיעודיים, שיצאו בהפצה מסחרית לבתי הקולנוע בישראל ב–2017 (לא כולל סרטים שהוקרנו רק בסינמטקים). עוד עולה ממנה ששיעור התסריטאיות בשנה זו היה זהה לשיעור הבמאיות: 28 תסריטאיות כתבו סרטים שיצאו לקולנוע, לעומת 196 תסריטים שכתבו גברים ו–21 שנכתבו במשותף.

במציאות לא שוויונית כזאת, חוסר השוויון משתקף גם על המסך. מיעוט היוצרות (במאיות ותסריטאיות) משפיע באופן ישיר על מספרן של הנשים שמככבות על המסך בתפקידים ראשיים: רק 66 מהסרטים (26%) שהופצו מסחרית בישראל ב–2017 הציבו אשה במרכזם. לעומת זאת, ב–138 סרטים (54%) הדמות הראשית היתה גבר וב–36 סרטים (14%) כיכבו זוג (גבר ואשה) או חבורה.

ואולם, כאשר אשה היא שכתבה את התסריט, הסיכוי שאשה גם תככב בסרט מזנק פלאים. מתוך 28 התסריטים שכתבו נשים, 20 עסקו בנשים (כלומר 70%), ארבעה עסקו בגברים וארבעה נוספים — בכמה דמויות במקביל. לשם השוואה, מתוך 196 סרטים שכתבו גברים, רק 34 עסקו בנשים (ולא מעט מאלה, מציינת אלפנט, היו סרטי אימה). רוב התסריטים שכתבו גברים עסקו בגברים.

ומה קורה על כרזות הפרסום של הסרטים? באופן לא מאוד מפתיע, גם שם מצבן של הנשים רחוק מלהיות מזהיר. אשה אמנם כיכבה ב–66 סרטים, אבל רק 54 מהכרזות התמקדו בדמות נשית. ב–102 פוסטרים כיכבו דמויות גבריות, 34 פוסטרים הציגו זוגות ו–32 הציגו קבוצה של כמה דמויות.

אלפנט גם בדקה בכמה מבין הסרטים שהוצגו בארץ השנה היה מעורב אדם שהורשע או נחשד בהטרדות או תקיפות מיניות. לדבריה, בשמונה אחוזים מן הסרטים — 21 מתוך 254 — היה מעורב מטרידן אחד או יותר (בדיקה זו נעשתה באמצעות האתר therottenappl.es שמתייחס לסרטים אמריקאיים בלבד).

"מספר ההטרדות והתקיפות המיניות הוא לא רק תוצאה של מיעוט הסרטים שנעשים על ידי נשים והעיסוק המועט בהן על המסך, אלא גם אחד הגורמים לכך", מבהירה אלפנט. "אחד החסמים הגדולים ביותר לנשים בתעשיית הקולנוע הוא הטרדות מיניות, שמראות להן פעם אחר פעם שהסט אינו מקומן, ושהן לא שולטות בגורלן (המפגשים המותנים עם ויינשטיין הם רק דוגמא אחת למי קובע את המשך דרכך בעולם הקולנוע). ההטרדות המיניות, בנוסף לחסמים אחרים כמו שכר לא שוויוני, אפליה בתעסוקה, שעות עבודה ארוכות, חוסר ביטחון תעסוקתי ועוד, הן המובילות לכך שתעשיית הקולנוע שהחלה כתעשייה גברית, ממשיכה להיות כזו". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ