טקס חלוקת פרסי גלובוס הזהב ה–75 יתקיים הלילה בלוס אנג'לס, 3:00 שעון ישראל, בהנחייתו של סת מאיירס. הסרט שמועמד למספר הפרסים הגדול ביותר הוא "צורת המים", אבל את מרב תשומת הלב בטקס צפויים למשוך לאו דווקא הסרטים ותוכניות הטלוויזיה שיתמודדו על הפרסים, אלא ההתייחסות שתקבל בו מחאת MeToo#. רבות מהמשתתפות בטקס צפויות להגיע בבגדים שחורים, במחאה נגד הסקסיזם וההטרדות המיניות בהוליווד, ובתעשיית הסרטים מעריכים כי חלק מהזוכים בפרסים ינצלו את נאומי התודה שלהם כדי להתייחס לפרשות התקיפה המיניות שנחשפו השנה, וביניהן אלה של הארווי ויינשטיין, לואי סי־קיי, ג'יימס טובאק וקווין ספייסי.

טקס פרסי גלובוס הזהב נחשב לשני ברמת הבולטות שלו בעונת הפרסים האמריקאית, מיד אחרי טקס האוסקר. זאת, אף שהפרסים בו מחולקים על ידי תא הכתבים הזרים בהוליווד, ארגון שהעדפותיו האמנותיות לא מוערכות מאוד ואשר כולל 89 עיתונאים בלבד.

"העיתון". מועמד מוביל לפרס סרט הדרמה הטוב ביותרקרדיט: סרטי יונייטד

המועמדים הבולטים לזכות הלילה בפרס סרט הדרמה הטוב ביותר הם "העיתון" של סטיבן ספילברג, "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" בכיכובה של פרנסס מקדורמנד ו"צורת המים" של הבמאי המקסיקאי גיירמו דל טורו. מולם יתחרו גם "דנקרק" של כריסטוטפר נולאן ו"קרא לי בשמך", סרטו העצמאי של האיטלקי לוקה גואדנינו.

בקרב השחקנים, בולטות המועמדויות של כריסטופר פלאמר, שהחליף ברגע האחרון את קווין ספייסי בסרט "כל הכסף שבעולם" (לאחר שהסרט כבר צולם במלואו והבמאי רידלי סקוט החליט לחתוך ממנו את כל הסצינות בהשתתפותו של ספייסי), ווילם דפו על הופעתו בסרט "פרויקט פלורידה".

תחרות קשה צפויה גם על פרס השחקנית, שעליו יתמודדו בין היתר מריל סטריפ ("העיתון"), פרנסס מקדורמנד ("שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי") וסאלי הוקינס ("צורת המים"). המועמדויות המוזכרות כאן מתייחסות לסרטי דרמה בלבד, אבל כמו תמיד, פרסי גולדן הזהב יחולקו גם הלילה בשני מסלולים מקבילים — האחד לסרטי דרמה והאחר לסרטים קומיים/מוזיקליים.

אופרה וינפרי תקבל פרס על מפעל חיים, ותוכל לנצל את הבמה שתינתן לה כדי ללכת בעקבות מריל סטריפ שקיבלה פרס זה בשנה שעברה ונשאה נאום פוליטי חריף בגנותו של הנשיא הנכנס דונלד טראמפ. כיוון שווינפרי היתה מעורבת בחודשים האחרונים בהקמת היוזמה "Time's Up", המתמקדת בהטרדות מיניות במקומות העבודה, מעריכים רבים שהיא תנצל את נאומה כדי לדבר על נושא ההטרדות המיניות והאפליה המגדרית בהוליווד.

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי". תחרות קשה צפויה גם על פרס השחקנית

ארבע סיבות לצפות בגלובוס הזהב 2018

קמפיין MeToo# מרעיד את השטיח האדום. שורה ארוכה של שחקניות שחשפו את תרבות ההטרדות המיניות בהוליווד יתאספו בערב אחד על שטיח אדום שיכלול שאלות מורכבות הרבה יותר מ"מי עיצב את השמלה שלך". שחקניות כמו אמה סטון, מריל סטריפ וג'סיקה צ'סטיין, הכריזו כי ילבשו שחור לטקס במחאה על הכוחות הפועלים שאיפשרו את השתקת ההטרדות המיניות בתעשייה במשך שנים רבות כל כך. הכרזתן זכתה לתמיכה מחד ולביקורת מאידך. השחקנית רוז מקגוון, שהיתה בין הראשונות להאשים את הארווי ויינשטיין באונס, אף יצאה נגד המחאה השקטה. היא טענה נגד השחקניות "השתיקה שלכן היא הבעיה" ושאינן מביאות לשינוי אמיתי.

חרף הביקורת, לשחקניות הצטרפו שחקנים גברים ואושיות נוספות מתעשיית הבידור, שהכריזו שגם הם ילבשו שחור. גם הפעם, תמיכת הגברים לא עברה בשקט. מאחר שהם גם כך לובשים חליפות טוקסידו שחורות לכל טקס, לעגו להם בטוויטר "שוב הגברים לא עושים כלום ומקבלים מחיאות כפיים". מאחר שאינספור שחקנים עבדו עם רבים מהנאשמים בהטרדות, ניתן לצפות לראיונות דרמטיים ושאלות ישירות שיעמתו אותם עם המתרחש בהוליווד. השיחות על השטיח האדום ישקפו גם כיצד עולם הבידור מתכנן להמשיך הלאה ולהשאיר מאחור תרבות של סקסיזם והטרדות.

ג'סיקה צ'סטיין, אתמול בלוס אנג'לס. תבוא בשחורצילום: Jordan Strauss/אי־פי

נאומי זכייה פוליטיים. המנחה סת מאיירס אישר בראיון למגזין "פיפל" שבמרכז הבדיחות בטקס יעמוד העידן החדש שהוליווד נמצאת בפתחו פוסט הארווי ויינשטיין. "השנה, יותר מתמיד, להוליווד יש הרבה פוליטיקות פנימיות להתמודד איתן, וראוי שנדבר עליהן יותר מכל מה שקורה בוושינגטון", אמר. למרות זאת, אפשר לצפות שהכוכבים לא יהססו להשתמש בזמן הבמה שלהם כדי לבקר את ממשל טראמפ.

סדרות דרמה משובחות וקומדיות מרעננות. תא העיתונאים נזהר גם השנה לא לטלטל מדי את קטגוריית הדרמה. כל הסדרות שהיו מועמדות אשתקד מועמדות גם השנה: "הכתר", "משחקי הכס", "דברים מוזרים", "החיים עצמם". יוצאת דופן היא "סיפורה של שפחה", שממלאת את מקומה של "וסטוורלד". הדרמה זוכת האמי נחשבת לבעלת הסיכויים הגבוהים ביותר לזכייה, אם כי צפויה לה תחרות צמודה עם "הכתר", זוכת השנה שעברה. בקטגוריית המיני סדרה צפויה זכייתה של "שקרים קטנים גדולים" עטורת הכוכבות. הדרמה, שמספרת סיפור על התאחדות נשים נגד אלימות גברית, מתמודדת נגד "פארגו", "אויבות: בטי וג'ואן", "החוטאת" ו"קצה האגם".

משב רוח רענן מגיע דווקא מהקטגוריות הקומיות. נוסף על העובדה שתא העיתונאים אוהב "לגלות" סדרות בעונה הראשונה שלהן, זוכת השנה שעברה "אטלנטה" אינה זכאית למועמדות השנה. פרט ל"שחור כזה", שאר הסדרות מועמדות לראשונה לפרס: "מומחה לכלום", "סינגל מילפית", "גברת מייזל המופלאה" ו"ויל וגרייס". אף שהעיניים נשואות לזכייה של "סינגל מילפית" המצוינת, עונת הקאמבק של "ויל וגרייס" עשוייה לקחת את הפרס, לאחר שבע פעמים שבהם היתה מועמדת בתקופת השידור המקורית.

"גברת מייזל המופלאה". מועמדת לראשונה לפרסקרדיט: Prime Video

הזדמנות לזכיות מפתיעות. חברי איגוד העיתונאים מבכרים לא פעם שחקנים פחות צפויים על פני כוכבים ותיקים ועטורי פרסים. עם השחקנים הצעירים שזכו לפרגון עם מועמדיות מבטיחות נמנים פרדי היימור המככב בסדרת הדרמה המצליחה "הרופא הטוב", וג'ייסון בייטמן, שמשחק זה שנים בקומדיה, אבל זוכה לפרגון השנה בזכות כישורים דרמטיים שהפגין ב"אוזרק". שניהם מועמדים לפרס השחקן הראשי הטוב ביותר בסדרת דרמה, אם כי יהיה לא קל לנצח את סטרלינג ק' בראון. השחקן היה מועמד בשנה שעברה על "סיפור פשע אמריקאי" והפסיד ליו לורי על "מנהל לילה" וכעת הוא מועמד על תפקידו ב"החיים עצמם" סוחטת הדמעות.

הטקס מפנה את אור הזרקורים גם לכוכבת "13 סיבות", קתרין לנגפורד, שזוכה סוף סוף בהכרה בתצוגת המשחק המצוינת שלה בסדרה של נטפליקס. מועמדות ראויות נוספות הן רייצ'ל ברוסנן המככבת ב"גברת מייזל המופלאה" של אמזון, ופרנקי שואו שיצרה ומככבת ב"סינגל מילפית". בקולנוע, סירשה רונאן, המככבת ב"ליידי בירד" היתה מועמדת פעמיים לפרס, אבל טרם זכתה. זו מועמדות ראשונה למרגו רובי, שגורפת שבחים על משחקה ב"אני, טוניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ