"החיים על פי אגפא" יוקרן בפסטיבל ברלין במסגרת קלאסיקות קולנועיות

סרטו של אסי דיין מ–1992, העוקב אחר השסעים המרכזיים בחברה הישראלית, יוקרן בעותק דיגיטלי משוחזר באיכות גבוהה

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"החיים על פי אגפא". צל"ש בפסטיבל ברלין ב-1993
נירית אנדרמן

"החיים על פי אגפא", סרטו של אסי דיין מ–1992, יוקרן במסגרת המוקדשת לקלאסיקות קולנועיות בפסטיבל ברלין הקרוב. כך פירסמה היום הנהלת הפסטיבל. הסרט יוקרן בעותק דיגיטלי חדש ומשוחזר שהופק ביוזמת הארכיון הישראלי לסרטים בסינמטק ירושלים. הפסטיבל הגרמני, שהוא אחד החשובים בקולנוע הבינלאומי, יתקיים בתאריכים 15–25 בפברואר.

הסרט, בכיכובם של גילה אלמגור, שולי רנד, עירית פרנק, אביטל דיקר ואחרים, עוקב אחר 12 שעות בחייהן של כמה דמויות הקשורות לפאב תל אביבי קטן ודחוס בשם "בארבי". לאורך לילה אחד בתחילת שנות ה–90 מתנקזים למקום קונפליקטים ושסעים מרכזיים של החברה הישראלית: יהודים־ערבים, אשכנזים־מזרחיים, וגם קצינים שוביניסטים ומאצואיסטים מול חבורה של בליינים בוהמיינים.

"החיים על פי אגפא" הוקרן בבכורה בינלאומית בתחרות הרשמית של פסטיבל הקולנוע של ברלין בשנת 1993, זכה שם בציון לשבח, ולאחר מכן גרף תשעה פרסי אופיר, בהם פרס הסרט הטוב ביותר. לאורך השנים כיכב סרטו של דיין (שהפיקו יורם כסלו, רפי בוקאי ואסף אמיר) לא פעם בצמרת רשימות של הסרטים הישראלים הטובים ביותר שנבחרו על ידי מבקרי קולנוע מקומיים.

סרטו של דיין הוא אחד מבין שבעה סרטים שיוקרנו השנה במסגרת הקלאסיקות של פסטיבל ברלין. לצדו יוצגו בין היתר, "מלאכים בשמי ברלין" (1987) של וים ונדרס, " Fail Safe" (1964) של סידני לומט, "סיפור טוקיו" (1957) של יאסוז'ירו אוזו, והסרט הגרמני האילם מ–1923, " Das alte Gesetz" (החוק העתיק), שביים אוואלד אנדרה דופון, פיסת חשובה של היסטוריה קולנועית העוסקת ביחסי יהודים־גרמנים: הסרט מציב את העולם הסגור של השטעטל המזרח אירופי אל מול וינה הליברלית ב–1860 ונוגע בנושא ההתבוללות היהודית באירופה של המאה ה–19.

"החיים על פי אגפא"צילום: "החיים על פי אגפא"

בחודש יולי יוקרן העותק המשוחזר של "החיים על פי אגפא" בבכורה ישראלית בפסטיבל הקולנוע ירושלים. זוהי הרסטורציה הישראלית הראשונה המופקת באיכות 4K (תקן המציע את הרזולוציה הקולנועית הגבוהה ביותר כיום). עבודת השחזור, שנעשתה בפיקוח צלם הסרט יואב קוש, נוצרה בשיתוף עם סרטי יונייטד קינג, בעלי הזכויות על הסרט, ובתמיכת קרן הקולנוע הישראלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ