אוסקר 2018: "פוקסטרוט" מחוץ לתחרות; "צורת המים" מוביל עם 13 מועמדויות

סרטו של גיירמו דל טורו מועמד בין היתר לסרט הטוב ביותר, לבימוי, לתסריט ולמשחק. מריל סטריפ מועמדת בפעם ה-21 על תפקידה ב"העיתון"; לראשונה, אשה מועמדת לפרס הצילום

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסרט "צורת המים", שתי שחקניות עומדות כאשר הימנית אוחזת בידה של השחקנית השנייה
נירית אנדרמן

רשימת המועמדים המלאה לפרסי האוסקר, שיחולקו בטקס חגיגי בהוליווד ב–4 במארס, נחשפה היום (שלישי) במסיבת עיתונאים שקיימה האקדמיה האמריקאית לקולנוע בלוס אנג'לס. "צורת המים", סרטו של הבמאי המקסיקאי גיירמו דל טורו, מוביל את רשימת המועמדים לאוסקר עם 13 מועמדויות, בין היתר לסרט הטוב ביותר, לבימוי, לתסריט המקורי ולמשחק. "פוקסטרוט" הישראלי, בבימויו של שמוליק מעוז, שהיה בין תשעת הסרטים שהתמודדו על כרטיס כניסה לחמישית המועמדים לפרס הסרט הטוב בשפה זרה, נותר מחוץ לתחרות.

על פרס הסרט הטוב ביותר יתמודדו השנה תשעה סרטים. לצד "צורת המים" יתמודדו "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" שכבר זכה בפרס גלובוס הזהב לסרט הדרמה הטוב ביותר, סרט האימה הנוגע במתחים בין גזעיים "תברח", "ליידי בירד" העצמאי שמביא סיפור התבגרות אמריקאי נשי, "דנקרק" שמביא התבוננות מקורית של כריסטופר נולאן על מלחמת העולם השנייה, וכן "העיתון", "קרא לי בשמך", "חוטים נסתרים" ו"שעה אפלה".

"צורת המים". בראש הרשימה

"פוקסטרוט", ששרת התרבות מירי רגב טענה כי הוא "מכפיש" את צה"ל עוד לפני שצפתה בו, זכה בחודשים האחרונים בשורה של פרסים שסללו את דרכו לטופסי ההצבעה של חברי האקדמיה האמריקאית לקולנוע. בין היתר, זכה סרטו של מעוז בפרס אריה הכסף של חבר השופטים בפסטיבל ונציה, בשמונה פרסי אופיר וביניהם הפרס לסרט הטוב ביותר, ובפרס NBR לסרט הזר הטוב ביותר.

בהעדר נציג ישראלי, יתמודדו על פרס הסרט הזר הסרטים: "אשה פנטסטית" (סבסטיאן לליו, צ'ילה), "על גוף ונפש" (אילדיקו אניידי, הונגריה), "The Insult" (זיאד דווירי, לבנון), "אהבה חסרה" (אנדריי זוויאגינצב, רוסיה), "הריבוע" (רובן אסטלונד, שוודיה). "The Insult" הוא הנציג הראשון של לבנון בטקס.

בקטגוריית הבימוי נרשם היום ציון דרך היסטורי הרלוונטי במיוחד לאור ההתעוררות הנשית הנוכחית בהוליווד בעקבות קמפיין MeToo# — כאשר גרטה גרוויג ("ליידי בירד") נהפכה לבמאית הראשונה שמועמדת לפרס מאז קתרין ביגלו. ביגלו היתה מועמדת לפרס הבימוי ב–2010 על סרטה "מטען הכאב", שבסופו של דבר זכה בפרס הסרט הטוב ביותר וזיכה אותה בפרס הבימוי. המועמדות של גרוויג הופכת אותה לבמאית החמישית (בלבד) אי פעם שמועמדת לפרס הבימוי. לצדה מועמדים לפרס הבימוי: כריסטופר נולאן ("דנקרק"), ג'ורדן פיל ("תברח"), פול תומאס אנדרסון ("חוטים נסתרים") וגיירמו דל טורו ("צורת המים"). אם כבר בנוכחות נשית עסקינן, "וונדרוומן", בכיכובה של גל גדות ובבימויה של פטי ג'נקינס, שהיה לאחד הסרטים הפופולריים של השנה, לא זכה לאף מועמדות. 

"ליידי בירד". הבמאית הראשונה שמועמדת לפרס מאז 2010

בקטגוריית השחקנית הטובה ביותר תתנהל השנה תחרות בין כמה מועמדות ראויות במיוחד, ובהן פרנסס מקדורמנד כוכבת הסרט "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" וסאלי הוקינס המככבת ב"צורת המים". מולן יתמודדו מרגו רובי ("אני, טוניה"), סירשה רונאן ("ליידי בירד") ומריל סטריפ — לה זו המועמדות ה-21 לאורך השנים.

על פרס השחקן הטוב ביותר יתמודדו גארי אולדמן, הנחשב מועמד מוביל לפרס בזכות הופעתו כצ'רצ'יל בסרט "שעה אפלה", לצד טימותי שאלמה ("קרא לך בשמך"), דניאל דיי לואיס ("חוטים נסתרים"), דניאל קאלויה ("תברח") ודנזל וושינגטון ("Roman J. Israel, Esq"). ג'יימס פרנקו, שהיה אחד השחקנים שצפו להם מועמדות על הופעתו ב"חי בסרט", ואף זכה השנה בגלובוס הזהב, נותר מחוץ לתחרות ככל הנראה בגלל ההאשמות שצצו נגדו בהטרדות מיניות.

"קוקו" סרט האנימציה של פיקסר, יתמודד על פרס סרט האנימציה המצטיין מול "בייבי בוס", "המפרנסת" (The Breadwinner), "לאהוב את וינסנט" ו"פרדיננד".

רייצ'ל מוריסון, שמועמדת לפרס הצילום על "פרחים בבוץ", היא האשה הראשונה שמועמדת בקטגוריה זאת אי פעם. זאת הקטגוריה האחרונה שנותרה עד היום נחלתם של גברים בלבד.

"פרחים בבוץ". לראשונה, אשה מועמדת לפרס הצילום

המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר
"צורת המים", "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי", "תברח", "ליידי בירד", "דנקרק", "העיתון", "קרא לי בשמך", "חוטים נסתרים" ו"שעה אפלה"

המועמדים לפרס הבימוי הטוב ביותר
גרטה גרוויג ("ליידי בירד"), כריסטופר נולאן ("דנקרק"), ג'ורדן פיל ("תברח"), פול תומאס אנדרסון ("חוטים נסתרים"), גיירמו דל טורו ("צורת המים")

המועמדים לפרס התסריט המקורי הטוב ביותר
"חולי אהבה", "תברח", "ליידי בירד", "צורת המים", "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי"

המועמדים לפרס התסריט המעובד הטוב ביותר
"קרא לי בשמך", "האמן הטוב ביותר", "לוגאן", "המשחק הגדול", "פרחים בבוץ"

המועמדויות לפרס השחקנית הטובה ביותר
סאלי הוקינס ("צורת המים")
פרנסס מקדורמנד ("שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי")
מרגו רובי ("אני, טוניה")
סירשה רונאן ("ליידי בירד")
מריל סטריפ ("העיתון")

המועמדים לפרס השחקן הטוב ביותר
טימותי שאלמה ("קרא לך בשמך")
דניאל דיי לואיס ("חוטים נסתרים")
דניאל קאלויה ("תברח")
גארי אודלמן ("שעה אפלה")
דנזל וושינגטון ("Roman J. Israel, Esq")

המועמדויות לפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר
מארי ג'יי בליג' ("פרחים בבוץ")
אליסון ג'אני ("אני, טוניה")
לסלי מאנוויל ("חוטים נסתרים")
לורי מטקאלף ("ליידי בירד")
אוקטביה ספנסר ("צורת המים")

המועמדים לפרס שחקן המשנה הטוב ביותר
וילם דפו ("פרויקט פלורידה")
וודי הרלסון ("שלושה שלטים")
ריצ'רד ג'נקינס ("צורת המים")
כריסטופר פלאמר ("כל הכסף בעולם")
סם רוקוול ("שלושה שלטים")

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ