אומה תורמן מדברת על האונס, על ההטרדה של ויינשטיין ועל טרנטינו שכמעט הרג אותה

השחקנית המוערכת סיפרה בראיון מדוע לא הגיבה עד כה למתרחש סביב ויינשטיין איתו עבדה רבות. "אני הייתי אחת הסיבות לכך שבחורות צעירות נכנסו לחדרו לבדן"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארווי ויינשטיין, אומה טורמן וקוונטין טרנטינו בבכורה של "להרוג את ביל" ב-2004
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

בראיון שהתפרסם היום (שבת) ב"ניו יורק טיימס", מתארת השחקנית אומה תורמן את מסכת התקיפות המיניות, ההטרדות והמריבות הקשות שהיו לה לאורך השנים עם הארווי ויינשטיין וקוונטין טרנטינו. השחקנית, שכיכבה בין היתר בסרטים "ספרות זולה" ושני סרטי "להרוג את ביל" והיוותה חלק בלתי נפרד מהיצירות שהפכו את הארווי ויינשטיין וקוונטין טרנטינו למיתוס הוליוודי, החליטה לדבר. 

תורמן אמרה בראיון כי יש לה רגשות מעורבים כלפי ויינשטיין בשל כל הנשים שהתקיף לאחר שתקף אותה עצמה. היא ראתה בעצמה את אחת הסיבות לכך שבחורות צעירות נכנסו לבדן לחדרו, כי היו משוכנעות שאיש שהגיע לעמדה אליה הגיע ויינשטיין לא יעשה להן משהו לא חוקי. תורמן ציינה בראיון כי מצאה את עצמה בעמדה שבה היתה גם קורבן של ויינשטיין וגם חלק מעננת הכיסוי שפיזר סביבו. היא לא דיברה עד עכשיו, הסבירה, כי חיכתה שתחושות הכעס שבה ישככו מעט, לפני שתספר על מה שעבר עליה. 

כשהיתה בת 16, סיפרה בראיון, התגוררה בדירת סטודיו במנהטן והתחילה את קריירת המשחק שלה, היא פגשה שחקן שהיה מבוגר ממנה ב–20 שנה. בסוף הערב, כשהלכה אתו לדירתו, הוא כפה עצמו עליה. "ניסיתי לומר לא, צעקתי, עשיתי כל שיכולתי", סיפרה. 

לדבריה, הכירה את ויינשטיין היטב לפני שתקף אותה. הוא היה מדבר איתה שעות, מחמיא לה על עבודתה, מה שכנראה גרם לה לדבריה להתעלם מסימני האזהרה. באחת הפגישות ביניהם, שהתקיימה בחדר המלון שלו בפריז, הוא הופיע עם החלוק שלו, והתפתחה ביניהם מריבה על ענייני תסריט. "לא הרגשתי מאוימת", היא מציינת ומתארת כיצד אמר לה לבוא במסדרון בעקבותיו כדי שיוכלו להמשיך לדבר. הם הגיעו לסאונה, הוא נכנס פנימה, ותורמן אמרה לויינשטיין: "זה מגוחך, מה אתה עושה?".

אומה תורמן בפסטיבל קאן, בשנה שעברצילום: Arthur Mola/אי־פי

התקיפה הראשונה באה זמן קצר לאחר מכן בסוויטה שלו בלונדון. תורמן סיפרה כי ויינשטיין דחף אותה וניסה לכפות עצמו עליה וכן ניסה להתפשט. לדבריה, "הוא לא הלך עד הסוף ולא כפה עצמו עליי בכוח". תורמן אמרה כי "ניסיתי לעשות כל מה שיכולתי כדי להחזיר את הרכבת אל הפסים". יום לאחר מכן ויינשטיין שלח לה זר גדול של ורדים צהובים, עם פתק שעליו כתב: "יש לך אינסטינקטים נהדרים". העוזרת שלו התקשרה אליה עם הצעות לפרויקטים, ותורמן באה עם חברה אל המלון שלו כדי להתעמת אתו על מה שקרה. תורמן אמרה לויינשטין שאם יעשה לאחרות את מה שעשה לה, "אתה תאבד את הקריירה שלך, השם שלך והמשפחה שלך". הוא בתגובה, איים שיחסל לה את הקריירה. בתגובה לפניית ה"ניו יורק טיימס", ויינשטיין מסר שמעולם לא איים על תורמן, וחשב שהיא שחקנית נהדרת. עד לסאונה, לדבריו, היתה להם מערכת יחסים פלרטטנית ונעימה. "וינשטיין מודה שהתחיל עם הגב' תורמן באנגליה לאחר שהבין לא נכון את הסימנים ששיגרה לעברו בפריז. והוא מיד התנצל", נמסר מטעמו.

בפסטיבל קאן בשנת 2001 טרנטינו הבחין שתורמן עצבנית בנוכחותו של ויינשטיין, וחשש שזו עלולה להיות בעיה מכיוון שהם עמדו לעבוד יחד על "להרוג את ביל". היא סיפרה לו לפני כן על התקרית במלון סבוי, והזכירה לו שוב מה קרה שם, והוא סוף סוף יצא להתעמת עם ויינשטיין לדבריה. ויינשטין אמר שהוא פגוע ומופתע מההאשמות שלה, סיפרה, והיא בתגובה חזרה לפניו על מה שהתרחש בלונדון. "משהו בעיניים שלו השתנה, ומאגרסיבי הוא נהפך למלא אשמה, והתנצל", ציינה. ויינשטיין, בתגובה לפניית ה"ניו יורק טיימס", אישר שאכן התנצל לפניה.

תורמן דיברה בראיון גם על תאונת דרכים שעברה בזמן צילומי הסרט "להרוג את ביל". בסצינה המפורסמת בה הדמות שלה נוהגת במכונית כחולה כדי להרוג את ביל, תורמן חששה לנהוג במכונית בעצמה ואמרה שהיא מעדיפה שכפילה תעשה זאת. טרנטינו התעקש, ולבסוף, כשנהגה ברכב, היא איבדה שליטה ונתקעה בעץ שניצב לצד הדרך. היא התאשפזה בבית חולים, וריב גדול התפתח בינה לבין טרנטינו. הסכסוך ביניהם נמשך שנים ארוכות, גם כשהיה עליהם לקדם את מכירות הסרט. מירמקס וטרנטינו סירבו להראות לה את צילומי התאונה, והיא פנתה למשטרה בדרישה לחייב אותם למסור לה את הצילומים הללו. רק 15 שנה לאחר התאונה, טרנטינו הסכים סוף סוף לתת לה את הצילומים.

תורמן אומרת שלא חשה מוחלשת מכל הדברים שקרו. עד התאונה. "באופן אישי לקח לי 47 שנה להפסיק לומר על אנשים שהתאכזרו אלי שהם מאוהבים בי. זה לקח הרבה זמן כי אני חושבת שכילדות צעירות מתנים אותנו להאמין שקיים קשר בין אכזריות לאהבה, ועכשיו הגיע העידן שבו עלינו להתקדם אבולוציונית מעבר לכך".

התאונה של אומה תורמן על הסט:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ