מנהלת פסטיבל הסרטים בפריז: פוקסטרוט יוקרן כמתוכנן, ההתערבות של רגב — זה מטורף

לדברי הלן שומאן, פנו אליה משגרירות ישראל לפני חודשיים בבקשה להחליף את סרט הפתיחה כי "רגב במלחמה איתם כבר זמן רב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "פוקסטרוט". "כנראה שהשרה רגב לא כל כך אוהבת אמנות"
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

בפסטיבל הסרטים הישראלי בפריז נחושים להקרין את הסרט "פוקסטרוט" בערב הפתיחה של הפסטיבל ב–13 במרץ, למרות מחאתה של שרת התרבות הישראלית, מירי רגב. "אין לי כל כוונה לבטל את הקרנת הסרט, אני אוהבת את הסרט הזה ואינני רואה בו משהו שתוקף את ישראל", אמרה הערב מנהלת הפסטיבל, הלן שומאן, ל"הארץ".

לדברי שומאן, נציגת התרבות בשגרירות ישראל בפריז פנתה אליה לפני כחודשיים וביררה אם תסכים להחליף את סרט הפתיחה של הפסטיבל. "היא פנתה אלי וביקשה מאוד בעדינות, 'אולי תקרינו סרט אחר במקום 'פוקסטרוט', כי שרת התרבות מירי רגב נמצאת איתו במלחמה כבר הרבה זמן'. אבל אני כאמור סירבתי. למען האמת, אני לא מבינה למה היא מתמקדת רק בסרט אחד. הפסטיבל שלנו מקרין השנה 35 סרטים, עלילתיים ותיעודיים, כולל מחווה לסרטיו של דוד פרלוב ומחווה לסרטיו של ערן ריקליס, ואני באמת לא מבינה למה היא מתמקדת דווקא ב'פוקסטרוט'".

ממשלת ישראל כבר העבירה לפסטיבל את כספי התמיכה לפסטיבל הקרוב, מציינת שומאן, ואיש עדיין אל פנה להנהלת הפסטיבל בדרישה להשיב את הכסף הזה. "בינתיים לא אמרו לי דבר לגבי התמיכה לשנה הבאה, וגם לא ביקשו ממני להחזיר את סכום התמיכה שהועבר לפסטיבל הקרוב", היא מבהירה.

התביעה של שרת התרבות שלא להקרין את פוקסטרוט בפתיחת הפסטיבל היא דרישה לא לגיטימית, מציינת שומאן. "כמובן שהשיקול במקרה הזה הוא פוליטי, ולכן אינני חושבת שזו דרישה לגיטימית. יש לנו חופש אמנותי לבחור את הסרטים שאנו מקרינים", היא מבהירה. "הפסטיבל שלנו מתקיים כבר 18 שנים, בשנים קודמות תומכי בי־די־אס באו להפגין נגד הפסטיבל, ועכשיו מאוד מוזר בעיני שהמתקפה הזאת מגיעה מכיוון ממשלת ישראל. הפסטיבל שלנו מציג יצירות אמנות, והשיקולים לבחירת הסרטים אינם פוליטיים. אני ממש לא מבינה מה קורה, מבחינתי זה מטורף. כנראה שהשרה הזאת לא כל כך אוהבת אמנות".

הפסטיבל יימשך עד 20 במרץ, ו"פוקסטרוט" יוקרן במהלכו שלוש פעמים. ההקרנה בערב הפתיחה אמורה להתקיים בנוכחותו של במאי הסרט, שמואל מעוז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ