הכנסת תדון בקריאת רגב לביטול תמיכה בפסטיבל הסרטים הישראלי בצרפת

"מדובר בחריגה בוטה מסמכותה", כתב יוזם הדיון, ח"כ נחמן שי, על קריאתה של מירי רגב להפסקת מימון הפסטיבל שיקרין את "פוקסטרוט". "חברה חזקה יכולה לספוג גם סרטים שמבקרים אותה", הוסיף

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב בכנסת
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

מליאת הכנסת תדון ביום רביעי הקרוב בקריאתה של מירי רגב לביטול תמיכת המדינה בפסטיבל הסרטים הישראלי בצרפת, בעקבות בחירתו להקרין את הסרט "פוקסטרוט". את הדיון יזם חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני). "מדובר בחריגה מסמכות השרה", כתב שי אתמול (ראשון) ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בבקשתו להעלות את הנושא לסדר יומה של הכנסת, "התערבותה הבוטה חדשות לבקרים בתכני האמנות והתרבות הישראלית לא תואמת התנהלות תקינה, כיאה למדינה דמוקרטית".

את ההחלטה להחרים את ערב פתיחת הפסטיבל תאר הערב שי ל"הארץ" כ"מעשי איוולת". "מה אנחנו עושים, מחרימים את עצמנו? אנחנו הרי מנהלים, ובצדק, מלחמת חורמה בעולם נגד ה–BDS. אז עכשיו אנחנו, שלא רוצים שיעשו עלינו חרם, קמים ומטילים סוג של חרם על עצמנו? ומה אם מחר הצרפתים יעשו פתאום איזה סרט שלא נאהב? נגיד אל תכללו אותו בפסטיבל סרטים שיתקיים בישראל? זה לא עובד כך".

הטריילר של "פוקסטרוט"

לדבריו, "צריך חוצפה ישראלית לקיים שיתוף פעולה עם צרפת, מולדת הדמוקרטיה, ולכפות עליה מגבלות בחופש הביטוי האמנותי. זה כבר לא (להשתין) מהמקפצה, אלא לעשות את זה מהאמפייר סטייט בילדינג. אנחנו רוצים שיתופי פעולה איתם, עושים אותם לאורך השנה כולה. והרי תקציב התרבות של צרפת הוא אחוז אחד, גדול בהרבה מהתקציב בישראל, כך שזה כאילו הלוויתן החליט לעשות חגיגה עם הסרדין. אנחנו צריכים להוקיר אותם על כך, זו מקפצה שמאפשרת לקדם את התרבות שלנו ולחשוף הדברים היפים שאנחנו עושים".

עוד הבהיר שי כי פסטיבל הקולנוע הישראלי בפריז נותן ביטוי לתרבות הישראלית ולעושר העשייה הקולנועית במדינת ישראל. "למדינה כמו שלנו יש שני סוגים של עוצמה: 'עוצמה קשה', שזה תקיפה בסוריה, ויש 'עוצמה רכה' — התרבות, ההיסטוריה והערכים של החברה. הסרטים הם העוצמה הרכה של מדינת ישראל. ואנחנו חברה חזקה שיכולה לספוג גם סרטים שמבקרים את החברה הישראלית. זו החברה שלנו, אלה ההתלבטויות שלה, אלה הדילמות שלה, וזה מה שעושה אותנו מיוחדים. לא צריך להתבייש בזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ