ב–2017 הוגשה תלונה אחת בלבד לממונה על הטרדות מיניות בקולנוע ובטלוויזיה

בכנסת התקיים היום דיון על השפעת האמנה למניעת הטרדה מינית בתעשיית הקולנוע. האיגוד המקצועי היחידי שטרם חתם על האמנה הוא איגוד המפיקים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

בעוד שתעשיית הסרטים האמריקאית עברה באחרונה טלטלה עזה בכל הנוגע להטרדות מיניות, וחשפה מאות עדויות על הטרדות ותקיפות מיניות — בין היתר בעקבות חשיפת ההטרדות הסדרתיות של המפיק הארווי ויינשטיין — בישראל הוגשה בשנה האחרונה תלונה אחת בלבד לממונה על הטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה, עו"ד ליאת קליין. כך נחשף בדיון שהתקיים היום (שלישי) בוועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מגדרי בכנסת.

לפני כשנה וחצי חתמו שישה איגודים מקצועיים בתחום הקולנוע על אמנה למניעת הטרדה מינית, המתייחסת בין היתר לדרכים למניעת הטרדות וליצירת סביבה בטוחה בכל הנוגע להסרטת סצנות הכוללות עירום ולסיטואציות הדורשות מגע אינטימי. הדיון היום התקיים לבקשת ח"כ מיכל רוזין (מרצ) שליוותה את האיגודים בכתיבת האמנה, כדי לבחון כיצד השפיעה החתימה על האמנה. אבל בדיון התברר כאמור, כי האמנה לא הביאה לשינוי המקווה בתחום.

מיכל רוזין
ח"כ מיכל רוזין, יוזמת הדיוןצילום: עופר וקנין

טל שפי, הממונה למניעת הטרדות מיניות מטעם איגוד העורכים, הציעה הסבר לעניין הזה. "תעשיית הקולנוע הינה תעשייה שוביניסטית. נשים מוטרדות כל יום בחדרי עריכה בשעות הקטנות של הלילה. ברור לכולן שאין תלונות כיום לא מהסיבה שלא מתרחשות הטרדות , אלא שהבעיה היא שנשים לא רוצות להתלונן ולחשוף את עצמן בידיעה שאין מי שייקח אחריות ויטיל סנקציות על הנאשם", אמרה שפי. "לממונות אין שיניים אמיתיות לפעול כנגד המטרידים, ולכן הפחד הוא שהתלונה תזיק יותר מאשר תועיל, ושלמתלוננת יהיה קשה בהמשך למצוא עבודה".

קליין, שהאיגודים המקצועיים מינו לממונה מטעמם על הטרדות מיניות בעקבות האמנה, הזכירה בדבריה את העובדה שהאיגוד המקצועי היחידי שעדיין לא חתם על האמנה הוא איגוד המפיקים. נציג איגוד המפיקים, אסף אמיר, הודיע בוועדה שהגיע הזמן לשים סוף למחלוקת בנושא וכי האיגוד בראשות יפעת פרסטלניק רואה חשיבות עליונה בכל פעולה שתעלה את המודעות לנושא ותעזור למנוע הטרדות מיניות. אמיר הציע "לשבת ולהגיע להסכמות על נוסח מוסכם לאמנה כנגד הטרדות מיניות". בעבר הבהיר האיגוד כי יסכים לחתום על האמנה ברגע שיובהר בה כי בין המפיקים לעובדים בהפקות השונות לא מתקיימים יחסי עובד־מעביד.

"יש כמה סיבות לכך שנשים בתעשייה לא מתלוננות", אמרה היום ל"הארץ" קליין. "זה גם הפחד שלהן מחשיפה, גם הבושה כי זו תעשייה קטנה, וגם הרבה פעמים מדובר בהטרדות קטנות לדעתן והן חושבות לעצמן 'מה, בגלל זה אהרוס חיים של אנשים? אני בסך הכל רוצה שזה ייפסק'. אבל הבעיה המרכזית היא שבסופו של דבר אין את הבנאדם בשטח שלוקח אחריות על העניין הזה עד הסוף, צריך את המפיק שיוכל לעשות זאת ולהשמיע קול נחרץ בזמן אמת. הרי בתחום הזה, אם מישהי לא מתלוננת בזמן אמת, כבר נגמרת ההפקה ואז זה כבר לא אפקטיבי".

כדי שהאמנה תהיה אפקטיבית, לדבריה, צריך שהמפיקים יחתמו על האמנה ויאמצו אותה, "ואולי גם יכניסו זאת לחוזים אישיים, שיבהירו שמי שלא ישמור על הכללים יעוף מההפקה. המפיקים חוששים שהאמנה תיצור מיצג שווא של יחסי עובד מעביד, כשהאמת היא שאפשר להימנע מכך. הציפייה מהם היא שפשוט ייקחו אחריות על מה שקורה בסט. שיעמידו סטנדרט ברור שאין הטרדות, ושמי שיטריד יעוף. אני מאמינה שדבר כזה יעזור לייצר שיח אחר".

יו"ר הוועדה, ח"כ עאידה תומא סלימאן (חד"ש), הציעה לכנס בקרוב פגישה בניהולה בהשתתפות נציגי המפיקים, במטרה לגשר על הפערים, ובתום הדיון סיכמה: "יש (בתעשייה הזאת) חוסר ביטחון כלכלי ותעסוקתי ולכן חושבים פעמיים לפני הגשת תלונה. יש לחזק את האחראים בכלים להטלת סנקציות על המטריד ולפתח את היכולת להתלונן מבלי שהמוטרדות ישלמו על כך מחיר כבד בפרנסה ובמקום העבודה שלהן. האמנה אמנם לא עשתה מהפכה אדירה במיגור ההטרדות המיניות בתעשייה ואינה מממשת עדיין את המטרות שיועדו לה, אך בצעדים קטנים נביא לכך שהאמנה תתרחב ותשפיע על המאבק בתופעה". ח"כ סלימאן קראה למשרד התרבות לקחת חלק במאבק בהטרדות המיניות בתעשייה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ