משרד החוץ חזר בו מההחלטה להחרים את פתיחת פסטיבל הסרטים הישראלי בפריז

בערב הפתיחה של הפסטיבל בו יוקרן הסרט "פוקסטרוט" תשתתף נספחת התרבות של ישראל בצרפת, אלינור אגם, במקומה של השגרירה בצרפת, עליזה בן נון. משרד החוץ: אגם לא תישא דברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"פוקסטרוט"

משרד החוץ חזר בו מן ההחלטה להחרים את טקס הפתיחה של פסטיבל הסרטים הישראלי בפריז, שבו יוקרן הסרט "פוקסטרוט". במקום השגרירה בצרפת, עליזה בן נון, שהיתה אמורה בתחילה לכבד בנוכחותה את האירוע, תהיה זו נספחת התרבות של ישראל בצרפת, אלינור אגם, שתייצג את המשרד בערב הפתיחה של הפסטיבל.

במהלך ביקור בפריז בחודש שעבר, גילתה שרת התרבות והספורט מירי רגב כי הסרט "פוקסטרוט" של שמוליק מעוז, שנגדו טענה בעבר כי הוא "מבאיש את שמו הטוב של צה"ל", עתיד לפתוח את פסטיבל הסרטים הישראלי בפריז, הנתמך כספית על ידי משרד החוץ. השגרירה בפריז הסבירה לה כי נציגיה ביקשו מהנהלת הפסטיבל להחליפו בסרט אחר, אך זו סירבה להיענות לבקשה. בעקבות זאת, קראה רגב למשרד החוץ שלא להעניק תמיכה כספית לפסטיבל. ואולם משרד החוץ, שתמיכתו לפסטיבל כבר הועברה, הורה בתגובה לשגרירה בן נון שלא להגיע לטקס הפתיחה.

"השגרירות אינה נוהגת להתערב בשיקולים האמנותיים של הנהלת הפסטיבל, ומכבדת סרטים ויוצרים ישראלים שהוזמנו להשתתף בו", נמסר אז ממשרד החוץ. "יחד עם זאת, בדצמבר האחרון, המליצה השגרירות להנהלת הפסטיבל, כפי שעשתה גם בעבר בהזדמנויות אחרות, על בחירת סרט ישראלי שאינו מעורר מחלוקת, ומתאים לערב הפתיחה החגיגי, הכולל בעיקר קהל תורמים יהודי, הפוקד בנאמנות את הפסטיבל בכל שנות קיומו. הנהלת הפסטיבל, משיקוליה, בחרה שלא לקבל את ההמלצה. לפיכך הורה משרד החוץ לשגרירה שלא להיות נוכחת בטקס הפתיחה".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "נספחת התרבות הישראלית בפריז תנכח בטקס אך לא תישא דברים. כאמור משרד החוץ הורה לשגרירה שלא להיות נוכחת בטקס הפתיחה ולא חל כל שינוי בעמדה זו".

במכתב ששלחה היום (שלישי) המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, בתשובה לפנייתו של עו"ד שחר בן מאיר בעניין הפסטיבל, היא מבהירה כי התבטאויותיה של השרה רגב משקפות את דעתה בלבד, ולא נאמרו "בתפקיד". על פי זילבר, משרד התרבות אינו צד להתקשרות עם הפסטיבל הפריזאי, ו"על כן, התבטאויותיה של השרה רגב משקפות אך את דעתה כנבחרת ציבור ונאמרו כחלק משיח ציבורי (...) נדרשת זהירות ותשומת לב באבחנה בין הבעת עמדה אישית או ציבורית כנבחרת ציבור שהינה ודאי לגיטימית, לבין יצירת מצג מטעה או מבלבל לפיו פניות השרה המבקשות למנוע אירועי תרבות מסוימים בשל תוכנם, נאמרות 'בתפקיד' – אך בענייננו, כאמור, הובהר כי למשרד התרבות אין חלק בהתקשרות".

זילבר הבהירה במכתבה כי ההתקשרות הכספית עם הפסטיבל "נעשית על ידי משרד החוץ ואין למשרד התרבות או שרת התרבות נגיעה אליה". מטרת ההתקשרות הזאת, כתבה זילבר, היא "לקדם את יעדיה המדיניים של מדינת ישראל, ולא לשם תמיכה בפעילות גוף תרבות ישראלי". עוד ציינה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה: "עמדתנו שהוצגה בעבר לפיה התניית תמיכה בתוכן פעילות התרבות עולה כדי פגיעה בחופש הביטוי – תקפה ומחייבת ולא חל בה כל שינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ