ספילברג: "לחייב תיכונים בארה"ב ללמד על השואה"

הבמאי היהודי זוכה האוסקר אמר את הדברים בפסטיבל טרייבקה, בתום הקרנה לציון 25 ל"רשימת שינדלר". גם כוכב הסרט ליאם ניסן נשא דברים, ונזכר בסצינה המשתקת בגללה רעד מול המצלמה

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיבן ספילברג בטרייבקה. "ידוע בזכות סרטים כל כך שונים מהסרט הזה"
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

"לימודים על השואה לא נחשבים כיום לתנאי מקדים לסיום הלימודים בתיכון - אבל כך זה צריך להיות", כך אמר במאי הקולנוע סטיבן ספילברג בסוף השבוע בפסטיבל טרייבקה, לאחר הקרנה חגיגית של סרטו "רשימות שינדלר" המציין 25 שנה לצאתו. 

לאחר הקרנת הסרט, שזכה בשבעה פרסי אוסקר, ביניהם לסרט הטוב ביותר, ענו ספילברג וכוכבי הסרט — ליאם ניסן, בן קינגסלי, אמבת דייווידס וקרוליין גודאול — לשאלות הקהל. לפי "הוליווד ריפורטר", דיברו השלושה בין היתר על הרלוונטיות של הסרט בימים אלה, במיוחד לאור עליית כוחן של תנועות ניאו־נאציות. ספילברג הבהיר שאינו מתכוון שדווקא "רשימת שינדלר" יהיה חלק מתוכנית הלימודים בבתי הספר, אלא ש"הסיפורים שלניצולי שואה יש אומץ לספר" הם לדבריו שצריכים להיות חלק מתוכנית הלימודים.

סצינת הנחת האבנים ב"רשימת שינדלר". "רעיון שלא היה בתסריט"

ספילברג סיפר שהיתה זו הפעם הראשונה מאז 1993 שצפה בסרט, העוסק לדבריו ב"בנאליות של הרוע העמוק ביותר", באולם מלא קהל. הוא ציין כי הופתע מהמבט הממושך שאמילי שינדלר נועצת בקברו של בעלה בסצינת הסיום של הסרט, המציגה יהודים מניחים אבנים על קברו של אוסקר שינדלר. את הסצינה הזאת, סיפר, הוא הכניס לסרט בגלל חוסר הביטחון שגאה בו במחצית השנייה של העבודה על הסרט, כשחשש שאנשים לא יאמינו שהסרט מבוסס על אירועים אמיתיים.

(משמאל): ספילברג, ניסן וקינגסלי בהקרנת "רשימת שינדלר" בטרייבקה. מעמד מרגשצילום: Brent N. Clarke/אי־פי

"אני כל כך ידוע בזכות סרטים השונים לחלוטין מהסרט הזה. לא הייתי בטוח אם האופן שבו אנשים תופסים אותי, והאופן שבו אני תופס את עצמי, יספיקו כדי שאוכל להציג את הסרט הזה כאמת. זה באמת הדאיג אותי. ואז חשבתי 'אולי נוכל לאסוף כמה שיותר ניצולי שואה שניצלו בזכות שינדלר, כדי שיניחו אבנים על קברו? זה רעיון שלא היה בתסריט, זה היה ניסיון נואש שלי לקבל אישור מקהילת הניצולים עצמה, אישור שיאפשר לנו להבהיר שמה שעשינו אמין".

ספילברג וניסן דיברו גם על החוויה הטראומטית של צילום סצינות במחנות ריכוז. הבמאי סיפר ששני שחקנים ישראלים התמוטטו לאחר שצילמו סצינה שבה היה עליהם להתפשט ולהתקלח יחד, עם רבים אחרים, בצפיפות בחדר קטן, מחשש שעומדים להרעיל אותם למוות באמצעות גז. "המרחק האסתטי שקיים בין הקהל להתרחשות? הוא נעלם לחלוטין, וזו היתה טראומה. הטראומה היתה בכל מקום ואנחנו לכדנו אותה. זה משהו שאי אפשר לזייף. סצינה נוספת, שבה כולם הסירו את בגדיהם, היתה ככל הנראה היום הטראומטי ביותר שהיה לי לכל אורך הקריירה שלי — לראות מה זה אומר להתפשט לחלוטין, ואז לדמיין שזה עלול להיות היום האחרון שלך עלי אדמות", אמר.

הטריילר של "רשימת שינלדר"

לפי "הוליווד ריפורטר", ניסן סיפר כי לא הרגיש ראוי לשחק בתפקיד הראשי בסרט הזה, וכי כאשר עמדו לצלם סצינה ליד שער הכניסה לאושוויץ, מפיק הסרט בראנקו לוסטיג, בעצמו ניצול שואה, אמר לו: "רואה את הצריף ההוא שם? זה הצריף שבו אני הייתי". "זה היכה בי, בגדול", אמר ניסן וסיפר שברכיו רעדו בזמן צילום הסצינה ושהוא התקשה לזכור את השורות שלו.

.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ