ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בין ההנהלה לעובדי סינמטק תל אביב

הסכסוך הוכרז אחרי חודשים ארוכים בהם ועד העובדים והנהלת המוסד לא הצליחו לנסח הסכם תנאי העסקה. "מעבידים אותנו בשכר רעב", אמר יו"ר הוועד. סינמטק תל אביב: "ההסכם יושג, ויוחל באופן רטרואקטיבי"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סינמטק תל אביב
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

ההסתדרות הכריזה היום (שני) על סכסוך עבודה בין עובדי סינמטק תל אביב להנהלה, זאת לאחר שוועד העובדים של המוסד לא הצליח להגיע להסכם עם ההנהלה בנוגע לתנאי העסקת העובדים במשך כמה חודשים. אם לא יושגו הבנות בין הצדדים בשבועיים הקרובים, צפויים העובדים לפתוח בשביתה שעלולה לחבל קשות בפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים שייפתח ב–10 ביוני ויימשך שבוע.

"חיכינו בסבלנות שפסטיבל דוקאביב יסתיים, כי לא רצינו לפגוע ביוצרים ובמפעל היפה הזה שהתפתח בתקופה אחרת, שבה למנהל הסינמטק היתה הבנה קולנועית וחזון ליברלי אמיתי", אמר ל"הארץ" יו"ר ועד העובדים של הסינמטק, ירון בן חיים. "אנחנו נעשה הכל כדי לא לפגוע ביוצרים ובאקדמיה, אבל מוכרחים לשים סוף להתנהלות של הנהלת הסינמטק לפני שיהיה מאוחר מדי. ההצעות שהם נתנו לנו מעליבות, אומרות בפועל הרעה בתנאים, ואנו לא מוכנים לזה. אנחנו, העובדות והעובדים, מהווים את החזית האחרונה לפני הרס הסינמטק".

לטענת ועד העובדים, הנהלת הסינמטק, בראשותה של המנכ"לית דינה פלד, מסרבת לאשר לעובדים העלאת שכר מינורית, בגובה שקלים בודדים מעל שכר המינימום. "הנהלת הסינמטק שופכת כסף על פלזמות מיותרות שיגרמו למקום להיראות כסוג של סינמה סיטי, בזמן שכסף לסדרנים אין. הם מעבידים אותנו בשכר רעב, בעוד שהם מקבלים משכורות עתק על כל הטעויות שהם עושים", מציין בן חיים.

הטריילר של פסטיבל "דוקאביב" שננעל השבוע בסינמטק תל אביב. "חיכינו שיסתיים, לא רצינו לפגוע ביוצרים""

עוד דורש ועד העובדים מההנהלה להפסיק להחתים עובדים על חוזים אישיים, בניגוד להסכם העבודה הקיבוצי במוסד, ומוחה על החלטת ההנהלה להעתיק את ספריית הסינמטק לחלל אחר מזה המרווח שבו היא שוכנת כעת. "הם מנסים להזיז את הספרייה המפוארת שלנו, על כל האוספים הנדירים שלה ועשרות אלפי הסרטים, לחלל של 40 מטר רבוע. בפועל מדובר בהרס הספרייה, שהיא הסמל של הסינמטק. וכל זה כדי לפנות מקום לפעילות ניו מדיה רווחית, חלל אינטראקטיבי לילדים. מנהל הספרייה שלא שיתף פעולה, אוים וגרמו לו להתפטר".

מסינמטק תל אביב נמסר בתגובה כי "משא ומתן מתקיים בעניין ההסכם הקיבוצי, שכפוף לרגולציה של הממונה על השכר, משרד הפנים ועיריית תל אביב. בכוונת הנהלת הסינמטק להחיל את ההסכם, כפי שיתקבל בבוא העת, באופן רטרואקטיבי למען העובדים כך שלא ייפגעו ממשך המו"מ. לצערנו ועד העובדים בחר להפעיל לחץ על ההנהלה דרך פגיעה בפעילות סינמטק תל אביב ובכך גם בעובדיו, ואין כל סיבה עניינית להכרזה על סכסוך עבודה נוכח ההתקדמות במו"מ.

בעניין הספרייה, בין הדברים שהובאו לבין המציאות ישנו פער גדול. נבחנו אפשרויות לשיפור השימוש בספרייה באמצעות אמצעים טכנולוגיים, הגדלת מספר המבקרים בה והנגשתה לקהל המבקרים בסינמטק. מנהל הספרייה לשעבר, שהינו איש מקצוע מוערך שתרם רבות לסינמטק תל אביב, בחר משיקוליו האישיים, וללא כל קשר לנטען, לסיים את העסקתו ולצאת לדרך חדשה.

בעניין המסכים, אין קשר בין פרויקט זה לבין תקציבו השוטף של סינמטק תל אביב. סינמטק תל אביב קיבל את התקציב כתאגיד עירוני בבעלות העירייה, והוא נקבע לשם כך עוד ב–2015–2016, במסגרת השקעת משאבים מצד העירייה בכל המבנים העירוניים. אנו מצרים על ההחלטה של הוועד לנקוט באמצעים אלו וקוראת לוועד העובדים לשוב לשולחן המו"מ. הנהלת הסינמטק פועלת ללא לאות כדי לקדם את המשא ומתן וכדי למנוע פגיעה בקהל באי הסינמטק, דבר ששני הצדדים אינם מעוניינים בו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ