רגב הציגה את רפורמת הקולנוע והצהירה: בנובמבר תעלה הצעת חוק "נאמנות בתרבות"

שרת התרבות דחתה את הטענות של אנשי הקולנוע לרפורמה שתעלה היום להצבעה. "לו הייתי בתחילת הקדנציה, הייתי מבטלת את הקרנות לחלוטין"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב במסיבת העיתונאים בה הציגה את הרפורמה ביולי השנה
נירית אנדרמן

שרת התרבות והספורט מירי רגב מתכוונת להעלות בנובמבר הקרוב הצעת חוק בנושא "נאמנות בתרבות", שתעניק לה סמכות לפגוע בתקציב מוסדות תרבות שיעברו על "חוק הנכבה". כך הבהירה השרה במסיבת עיתונאים שקיימה היום (שני) בתל אביב, לרגל הרפורמה בתחום הקולנוע. כמו כן, הבהירה השרה רגב כי התיקון לחוק הקולנוע יעבור עוד היום בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, ומחר ומחרתיים ידונו בו בוועדת החינוך והתרבות של הכנסת, כהכנה לקראת קריאה שנייה ושלישית.

רגב כינסה את מסיבת העיתונאים כדי להציג את הרפורמה בתחום הקולנוע, המבוססת על המלצות הוועדה לבחינת קרנות הקולנוע וההצעה לתיקון חוק הקולנוע - שכבר אושרה אתמול בממשלה ובוועדת שרים לחקיקה. לדבריה, הליקויים שמצאה הוועדה בתחום הקולנוע חמורים מאוד. "ברור שהיה כאן קשר של שתיקה, ורק חלקים באוכלוסייה נהנו מתקציבי הקולנוע", אמרה רגב. "לו הייתי בתחילת הקדנציה, הייתי מבטלת את הקרנות לחלוטין, אין להן מקום במשטר הנוכחי, והייתי מקימה במקומן מכון קולנוע ישראלי כמו ה-CNC הצרפתי. אבל לצערי אנחנו נמצאים שנה מתום הקדנציה ואני לא יכולה לבטל כך את הקרנות".

מסיבת העיתונאים של מירי רגב

כאשר נשאלה על פניותיה החוזרות ונשנות לשר האוצר, משה כחלון, בדרישה שיפעל כדי לפגוע בתקציבי מוסדות שעברו על "חוק הנכבה" – כמו למשל פנייה שלה באחרונה בנוגע לסרט שיצרו בדואיות מהדרום והוקרן בפסטיבל קולנוע דרום – אמרה רגב: "זה לא סוד שיש מחלוקת ביני לבין שר האוצר, שלא אוכף את סמכותו בחוק. עד היום לא עסקתי בכך מעבר לכמה דיונים עם היועמ"ש". לדבריה, במושב הבא תונח על שולחן הכנסת חקיקה שתעניק למשרד התרבות סמכות להתערב בזה. "מועצת הקולנוע תוכל למנוע תקציבים ממוסדות תרבות שיפעלו נגד 'חוק הנכבה' ושותפים להסתה נגד המדינה", אמרה והוסיפה כי הלקטורים לא יוכלו לאשר תמיכה בסרטים שיציגו תכנים שעוברים על "חוק הנכבה" ועושים "דה-לגיטימציה למדינת ישראל".

רגב התייחסה גם לאחד הסעיפים המרכזיים ברפורמת הקולנוע, שהוא הקמת מאגר לקטורים, שיהיה כפוף למשרד התרבות ויאפשר גם לאנשי תיאטרון וספרות לשמש בתפקיד הקובע אילו סרטים יקבלו תמיכה מהמדינה. "כפי שיש מאגר דירקטורים ורואי חשבון מדינתי, יהיה גם מאגר לקטורים מדינתי", אמרה השרה. לשאלת "הארץ" אם השינוי יגרום לכך שאנשים שאינם מתחום הקולנוע יהיו אמונים על עתיד הקולנוע הישראלי, אמרה רגב: "יהיו שם אנשים מתחומי תרבות נוספים שיכולים להיות ראויים. וגם אם נצטרך להכשיר לקטורים – נכשיר. כמו שיש קורס לדירקטורים שעוברים הכשרה, נכשיר לקטורים. אנו מבינים את ההחלטה של משרד המשפטים להכניס הוראת ניגוד העניינים באופן חזק לכל תחום, ונפעל כנדרש כדי להגדיל את מאגר הלקטורים, כך שלא יהיו תלויים באף קרן".

על הטענות נגד מסלול "עוקף קרנות", שיעניק תמיכה בדיעבד לסרטים שהצליחו בבתי הקולנוע (ולא נתמכו על ידי קרנות), אמרה רגב שלמסלול זה יוקצו 15% מתקציב הקולנוע. לדבריה, המסלול נועד כדי להכניס יוזמות ומשקיעים פרטיים. "היום, המשקיע הפרטי היחידי כמעט זה משה אדרי, כמעט ואין יזמים בתחום הזה", אמרה. "ברגע שאאפשר ליזמים לבוא ולהשקיע בתחום הזה, לא רק אגדיל את מאגר המפיקים - אלא ארחיב את כמות הסרטים שעושים פה בשנה, וגם תקציב הקולנוע יוכל לגדול (ממקורות חיצוניים - נ"א) ולהגיע אפילו ל-120 או 140 מיליון שקלים בשנה. וחוץ מזה, אני מאמינה בחוכמת ההמונים, ובמקרה הזה הציבור הישראלי ישמש כלקטור טוב".

רגב הציגה במסיבת העיתונאים את עיקרי הרפורמה, שחלקם יעברו לדבריה בחקיקה באמצעות התיקון לחוק הקולנוע, ורובם ייכנסו באמצעות שינוי מבחני התמיכה בתחום הקולנוע.

בין השינויים הצפויים במבחני התמיכה: מתוך 70% הלקטורים שהקרנות יחויבו להעסיק מתוך המאגר המדינתי, לפחות 30% יהיו נשים ו40% מהפריפריה; קרן חדשה חברתית תוקם כדי לעודד יוצרים מהפריפריה (זאת כנראה במקום שלוש הקרנות האזוריות שעל הקמתן המליצה הוועדה); כדי להגדיל את מספר הנשים בקרב מקבלי ההחלטות בתחום הקולנוע, לקרנות יוצע תמריץ על הכללת לפחות 50% נשים בהנהלה הציבורית; 
ייקבעו תמריצים להגבלת תקופות כהונה של מנהלי הקרנות וחברי הוועד המנהל ולהגברת השקיפות בפעולת הקרנות; כמו כן, הקרנות יחויבו לקיים הליך ערעור ליוצרים.  "הם צריכים להבין שהקרן אינה עסק פרטי של אף אחד, היא אמורה לתת מענה ליוצרים שרוצים לעשות קולנוע בישראל, ואנו צריכים לתת להם הכלים הנאותים לשם כך", אמרה רגב.

לדבריה, בכוונתה לסיים את העבודה על החקיקה בעניין הרפורמה והשינויים בקריטריונים בתוך ארבעה חודשים. "חוק הקולנוע לא ייראה כפי שהוא היום בכל הקשור לחלוקה התקציבית. אנחנו רוצים לשמוע את כולם, אבל את המועדון הסגור הזה של הקולנוע הישראלי אנחנו נפתח, לעוד צבעים יותר מגוונים", אמרה השרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ