עיבוד של קובריק לנובלה של שטפן צווייג נמצא אחרי 60 שנה

"זו יצירה שהופשטה מיהדותה, ויש לה קשר ישיר ל'עיניים עצומות לרווחה'", סיפר ל"הארץ" פרופ' נתן אברהמס מוויילס, שמצא את התסריט במהלך תחקיר לספר שיוקדש לסרטו האחרון של הבמאי המנוח

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובריק. הפקת הסרט בוטלה על ידי MGM
נירית אנדרמן

מומחה ליצירתו של סטנלי קובריק מאוניברסיטת באנגור בוויילס מצא תסריט אבוד של הבמאי האמריקאי המנוח, "Burning Secret", שיצא ב–24 באוקטובר, 1956. מדובר בעיבוד לנובלה מ–1913 באותו השם של הסופר האוסטרי־יהודי, שטפן צווייג. 

המומחה, פרופ' נתן אברהמס, גילה את התסריט כשערך תחקיר לקראת ספרו הבא, המוקדש לסרטו האחרון של קובריק, "עיניים עצומות לרווחה". "התסריט היה אבוד לאורך שנים ארוכות. לא ידעו אפילו אם הוא השלים את העבודה עליו או לא", אמר אברהמס. "לא האמנתי. אף חוקר או מבקר לא נתקל בו במשך יותר מ–60 שנה. זה מאוד מרגש".

טריילר "עיניים עצומות לרווחה"

קובריק כתב את התסריט יחד עם הסופר קאלדר וילינגהאם, שכתב איתו גם את תסריט "שבילי התהילה". את המוזיקה בעבורו אמור היה לכתוב ג'ראלד פריד, ששיתף פעולה עם קובריק בסרטים קודמים.

שטפן צווייג. שני גיבוריו היהודים עובדו לקולנוע הכל-אמריקאי

הנובלה של צווייג מסופרת מנקודת מבטו של יהודי בן 12. זה מתיידד בכפר נופש אוסטרי עם ברון נעים הליכות, שזומם לפתות את אמו הנשואה. בעיבוד של קובריק ווילינגהאם הוחלף מקום ההתרחשות למלון אמריקאי והברון הפך לסוכן מכירות של פוליסות ביטוח. בסופו של דבר הפרויקט לא הופק, כי ב־MGM הוחלט לבטלו. 

בשיחה עם "הארץ" היום (ראשון) סיפר אברהמס כי את העותק של התסריט קיבל מבנו של אדם שעבד עם קובריק על הפרויקט, אך ביקש להישאר אנונימי.

"מניסיוני לפענח את הזווית היהודית של קובריק, מעניין לראות כיצד לקח יצירה של צווייג, שמספרת על שני גיבורים יהודים בבירור — הנער ואמו —  ועיבד אותה לגרסה קולנועית שהיא כל־אמריקאית. כלומר, קובריק מחק ממנה את הסממנים היהודים ויצר למעשה את הפרוטוטיפ ל'עיניים עצומות לרווחה'. הוא לקח סופר אוסטרי אחר שכתב על סביבה יהודית, וגם ממנה הפשיט את יהדותה — כך שאנו יכולים לשרטט קו ישיר בין 'Burning Secre' למה שהפך לסרטו האחרון". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ