נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

רק ארבעה ימים חלפו מאז הקרנת הבכורה העולמית של "האדם הראשון" (First Man), סרטו החדש של דמיאן שאזל, בפסטיבל ונציה, וכבר הוא רשם שני הישגים: מצד אחד, הסרט על האסטרונאוט האמריקאי ניל ארמסטרונג התקבל בתשואות, קיבל ביקורות טובות והיו שמיהרו לסמן אותו כאחד המועמדים הפוטנציאליים הראשונים לאוסקר. מן הצד האחר הוא עורר מהומה פטריוטית גועשת — הכוללת טענות לביזוי הדגל והכבוד האמריקאי — מהסוג ששרת התרבות הישראלית לא היתה מתנגדת לחולל.

גם בסרטו החדש שאזל משתף פעולה עם השחקן ריאן גוסלינג. אחרי שסרט המשותף הקודם שלהם, "לה לה לנד", זכה בשישה פרסי אוסקר (בין היתר לשאזל על הבימוי ולאמה סטון על המשחק), הפעם מגלם גוסלינג את האסטרונאוט האמריקאי שהיה לאדם הראשון שדרך על הירח ב–1969. אבל לאחר הקרנת הבכורה החגיגית בוונציה ביום רביעי החלו להישמע קולות שמחו על כך שהסרט אינו כולל אותה סצינה מפורסמת שבה נעצו האסטרונאוטים של אפולו 11 את הדגל האמריקאי באדמת הירח.

הטריילר של "האדם הראשון"

ברשתות החברתיות היו שהעריכו כי השמטת סצינה כזאת של גאווה אמריקאית אינה מקרית והיו שסתם מחו על העדרה. בלט מעל כולם הסנאטור הרפובליקאי מרקו רוביו, שצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "זה טירוף מוחלט (lunacy, משחק מלים עם המלה 'ירח' באנגלית, נ"א) וגורם נזק של ממש בתקופה שבה העם שלנו זקוק לתזכורת בנוגע להישגים שאליהם אנחנו יכולים להגיע כשאנחנו משתפים פעולה. מי שמימן את המשימה הזאת היה העם האמריקאי, אמריקאים הם שבנו את הטילים, אשר השתמשו בטכנולוגיה אמריקאית ונשאו אסטרונאוטים אמריקאים. זו לא היתה משימה של האו"ם".

לא עזרה ליוצרי הסרט העובדה שהדגל דווקא מופיע כמה פעמים בסרט, ורק סצינת הנעיצה שלו באדמת הירח חסרה. הרשתות החברתיות געשו, הציוץ של רוביו עשה כותרות ושלשום החליט שאזל להתייחס לטענות הללו. בהצהרה מטעמו הבהיר כי לא היה כל מניע פוליטי להחלטה שלא לכלול את סצינת נעיצת הדגל בסרט. "המטרה שלי בסרט הזה היתה לחלוק עם הקהל את ההיבטים הבלתי מוכרים, שלא נראו בעבר, של המסע האמריקאי אל הירח — ובמיוחד סיפורו האישי של ניל ארמסטרונג, ומה שהוא עשוי היה לשוב ולהרגיש לאורך אותן שעות מפורסמות", כתב.

הדגל האמריקאי נראה בסרט מתנוסס על פני הירח. שאזל הסביר כי לא מצא לנכון להציג דווקא את רגע נעיצתו בקרקע. "רציתי שהסצינה תתמקד ברגעים שבהם ניל (ארמסטרונג) היה לבד על אדמת הירח — נקודת המבט שלו ברגע הראשון שבו יצא מנחתת הירח, הזמן ששהה ב-Little West Crater (המכתש שלצדו נחתו האסטרונאוטים של "אפולו 11"), הזכרונות שאולי חלפו במוחו ברגעים האלה", כתב הבמאי. "זה היה צעד מעבר לדמיון. זה באמת היה צעד גדול לאנושות. והסרט הזה הוא על אחד ההישגים המופלאים לא רק בהיסטוריה האמריקאית אלא בהיסטוריה האנושית".

משמאל: גוסלינג, שאזל והשחקנית קלייר פוי בבכורת "האדם הראשון" בפסטיבל ונציה. בניו של ארמסטרונג מצדדים בבמאיצילום: TONY GENTILE/רויטרס

לצדו של שאזל התייצבו לצדו שני בניו של ארמסטרונג המנוח, ריק ומארק, שפירסמו אף הם במקביל הצהרה מטעמם, יחד עם ג'יימס ר' האנסן שכתב את הספר "First Man" שעליו מבוסס הסרט. השלושה גיבו את החלטתו של שאזל, ציינו כי רוב מי שיצאו נגד הסרט כלל לא צפו בו, וטענו ממש כמוהו כי הסרט מנסה להתמקד בדברים שרוב העולם לא יודע על ארמסטרונג, וכי ההישג של הנחיתה על הירח הוא הישג כלל אנושי ולא רק אמריקאי.

"אף שניל לא ראה עצמו ככזה, הוא היה גיבור אמריקאי", כתבו השלושה בהצהרתם. "הוא היה גם מהנדס וטייס, אב וחבר, אדם שעבר באופן פרטי הרבה טרגדיות והתמודד אתן בגבורה. ולכן אף שיש (בסרט) כמה שוטים של הדגל האמריקאי על הירח, יוצרי הסרט בחרו להתמקד בהתבוננות של ניל על כדור הארץ, ההליכה שלו ל-Little West Crater, החוויה האישית הייחודית שלו של מסע שהושלם - מסע שידע כל כך הרבה שיאים מופלאים ונקודות שפל הרסניות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ