נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

טקס פרסי אופיר יתקיים מחר (חמישי) בערב בהיכל לאמנויות הבמה באשדוד, ובו יתברר באיזה סרט בחרו חברי האקדמיה לקולנוע להיות נציג ישראל בתחרות האוסקר לפרס הסרט הטוב ביותר בשפה זרה. אף שהסרט בעל מספר המועמדויות הגבוה ביותר לפרסים הוא "הנשף" של טל גרניט ושרון מימון, נראה כי הפייבוריט לזכייה הוא דווקא "האופה מברלין", סרט ביכורים של הבמאי הישראלי המתגורר בברלין, אופיר ראול גרייצר. הנהלת האקדמיה לקולנוע לא הזמינה לטקס השנה את שרת התרבות והספורט, מירי רגב. השרה אמרה ביום שני כי לא תגיע ל"טקס שבו מסיתים נגד צה"ל", ויו"ר האקדמיה מוש דנון הגיב: "דבריה הם הסתה כנגד אלפי אנשים העוסקים בקולנוע".

במדגם שערך הבלוג "סינמסקופ" בקרב חברי אקדמיה, "האופה מברלין" בבימויו של אופיר ראול גרייצר הוא המועמד המוביל לזכייה בפרס הסרט הטוב ביותר, והוא מוביל על כל יתר המועמדים בפער ניכר: 47.5% ממשתתפי המדגם בחרו בו לסרט הטוב ביותר, לעומת 17.5% בלבד שבחרו בסרט שהגיע למקום השני, "שרוכים" של ינקול גולדווסר (יאיר רוה מ"סינמסקופ" מסייג ומציין כי אין מדובר במדגם מקצועי).

הסרטים שיתמודדו מול "האופה מברלין" ו"הנשף" על פרס הסרט הטוב ביותר הם: "שרוכים" (של ינקול גולדווסר), "עץ תאנה" (עלמוורק דוידיאן) ו"פרא אציל" (מרקו כרמל). על פרס השחקנית הטובה יתמודדו בין היתר ג'וי ריגר ("אין בתולות בקריות") וסתיו סטרשקו ("הנשף"), שהיא הטרנסג'נדרית הראשונה שמתמודדת לפרס אופיר למשחק. על פרס סרט התעודה הטוב ביותר יתמודדו הסרטים "הארץ מעבר להרים", "נולד בדיר יאסין", "נעמי", "פרא" ו"שמנה".

שרת התרבות התארחה השבוע ב"ועידת המשפיעים" של חדשות 2 , הודיעה שאין בכוונתה להגיע לטקס פרסי אופיר, והצהירה: "לא אהיה במעמד שמסיתים בו נגד צה"ל". בעקבות זאת פירסם מוש דנון, יו"ר האקדמיה לקולנוע, פוסט בפייסבוק שבו הבהיר: "מעולם לא היתה הסתה כנגד ציבור או גוף כלשהו בטקס אופיר, ובוודאי שלא כנגד צה"ל". דנון טען כי "דבריה של השרה מהווים הסתה כנגד ציבור גדול של אלפי אנשים העוסקים בקולנוע. זו התנהגות חסרת אחריות, נטולת רסן, המיועדת לקדם את מעמדה של השרה בקרב בוחריה, אותם תפגוש לגמרי במקרה בהרמת כוסית אצל ביבי ושרה ממש בזמן קיומו של טקס אופיר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ