"האופה מברלין" זכה בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר

סרט הביכורים של אופיר ראול גרייצר "האופה מברלין" זכה בסך הכל בשבעה פרסים, בהם פרסי הבימוי, התסריט והשחקנית הראשית – שרה אדלר. נוה צור בפרס השחקן על תפקידו ב"פרא אציל"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר ראול גרייצר
אופיר ראול גרייצר, במאי הסרט "האופה מברלין", זוכה פרס הסרט הטוב ביותרצילום: אילן אסייג

הסרט "האופה מברלין" זכה הערב (חמישי) בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר, ויהיה נציג ישראל בתחרות האוסקר לסרט הטוב ביותר בשפה זרה. סרט הביכורים של אופיר ראול גרייצר זכה בסך הכל בשבעה פרסים, בהם פרסי הבימוי, התסריט והשחקנית הראשית. את פרס סרט התעודה הטוב ביותר העניקו חברי האקדמיה הישראלית לקולנוע לסרט "ארץ זרה" בבימויו של שלומי אלדר. לאורך הטקס כמה ממקבלי הפרסים ומגישיהם מתחו ביקורת על המדיניות שמובילה שרת התרבות מירי רגב בתחום הקולנוע, ועל ההתנגחויות הנמשכות שלה עם אנשיו.

הפתעות נרשמו בשתי קטגוריות המשחק הראשיות. שרה אדלר זכתה בפרס השחקנית על תפקידה ב"האופה מברלין", ונוה צור זכה בפרס השחקן על תפקידו בסרט "פרא אציל". סתיו סטרשקו, שהיתה מועמדת לפרס על תפקידה בסרט "הנשף", לא הצליחה לעשות היסטוריה ולהפוך לשחקנית הטרנסג'נדרית הראשונה אי פעם שזכתה בפרס אופיר. 

מה מבקר הקולנוע של "הארץ" חשב על "האופה מברלין" אחרי שצפה בו פעמיים?

את הטקס פתח סרטון של הנשיא ראובן (רובי) ריבלין שבירך את יוצרי הקולנוע בארץ. "זהו יום חג לקולנוע הישראלי.... הקולנוע הישראלי מתעצם ופורח משנה לשנה, והוא בעל מניות משמעותיות בעיצוב התרבות הישראלית כבר 70 שנה", אמר.  "הקולנוע הישראלי הוא מונח נרדף לאיכות, מקוריות ותעוזה", הוסיף ריבלין והדגיש "כי החופש האמנותי הוא זה שמאפשר לכם (היוצרים) להביא אל המסכים את המגוון הישראלי היפה והעשיר - מגוון הדעות, הקולות, צורות החיים".  

דוברים רבים בטקס התייחסו באופן עקיף לחוק הקולנוע אותו מקדמת שרת התרבות מירי רגב, ולסכסוך המתמשך שלה עם ענף הקולנוע, שבעטיו לא הוזמנה השנה לטקס. יו"ר האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה, מוש דנון, דיבר מעל הבמה על מחויבותה של האקדמיה לפעילות בפריפריה ולהנגשת הסרטים הישראליים לתושביה. בין היתר רמז בדבריו לשרה רגב. "אנו מאמינים באנשים ובחיבור בין אנשים. האמת שלנו היא אחת – יצירה ועשייה המשקפת את החיים בחברה בה אנו יוצרים", אמר. דנון הוסיף כי האקדמיה פועלת ל"עשייה אמיתית, ולא בכותרות בתקשורת".

יוצרי הסרט "האופה מברלין" לאחר זכייתםצילום: אילן אסייג

דנון הזכיר למשל את פרויקט "מובילים קולנוע", להקרנות של סרטים ברחבי הארץ. "אנו מובילים קולנוע לכל מקום קטן וגדול, ללא בדיקה מה דעותיהם, מוצאם או עמדתם הפוליטית של צופינו", אמר. הוא הוסיף כי "כוח היצירה נמצא בכל מקום בו יש אנשים, ללא קשר למקומו הגיאוגרפי. מי שטוען שהיצירה נמצאת רק בתל אביב טועה ומטעה". בתגובה לאי הזמנתה לאירוע, אמרה השרה רגב בתחילת השבוע כי לא תגיע ל"טקס שבו מסיתים נגד צה"ל". 

מייסלון חמוד, במאית הסרט "לא פה לא שם" שהעניקה את פרס העריכה, פתחה את דבריה בשפה הערבית. היא הוסיפה כי  "הערבית היתה ותישאר השפה של האדמה הזאת", וכי העם שזוהי שפתו "לא יישאר מחוץ לפריים, לא ניפול על רצפת העריכה של שום חדר העריכה".

דב גליקמן זכה הערב בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר על תפקידו בסרט "שרוכים". הוא אמר כי "באולם הזה נמצאים האנשים שעוסקים בתעשייה, אם לא הטובה בארץ, בין הטובות ביותר. לא ניתן להרוס אותה. ישנם חורשי רעה, ישנה מזימה לא רק אצלנו, בכל התחומים, להפוך אותנו למקום ללא מגוון דעות ללא השקפות ורעיונות. רק קול אחד ורעיון אחד. לא ניתן לזה לקרות". שיררה האס זכתה בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על תפקידה ב"פרא אציל". 

סתיו סטרשטקו, מועמדת לפרס השחקנית הטובה ביותר, הערב באשדודצילום: אילן אסייג

עו"ד אביגדור פלדמן שהגיש את הפרס לסרט התעודי הטוב ביותר עד 60 דקות, אמר: "בעבר המלחמה היתה נגד הניסיון לשים כבלים על הדמיון. היום המלחמה העיקרית אינה על הדמיון, אלא על העובדות, על האמת. ולכן המשימה מוטלת על כתפיהם של יוצרי הסרטים התיעודיים, כי במקום שבו הסיסמה המנצחת היא 'אין כלום כי לא היה כלום', תפקידם להוכיח שהיה ושעוד יהיה, אוי אוי כמה שיהיה".

פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר (מעל 60 דקות) הוענק ל"ארץ זרה" סרטו של שלומי אלדר. בנאומו אמר אלדר: "התחלתי לצלם את הסרט הזה לפני שש שנים. איש לא חשב אז לעלות עם די-9 על בית המשפט, הערבים לא זרמו בהמוניהם לקלפיות, סיפוח היה רעיון עיוועים של ימין קיצוני שולי, הדתה לא היתה בלקסיקון, וחוק הלאום לא היה. אבל כבר אז מי שלא התיישר עם דעת הימין נחשב לחתיכת בוגד שמאלני. במשך השנים הוסיפו גם את התואר קיצוני שמאלני, שהוא יותר מסוכן. אבל ישראל עדיין דמוקרטית". הסרט עוקב בין היתר אחר רסאן עבאס שהיה בעבר כוכב טלוויזיה אהוב בסדרת הטלוויזיה "המסעדה הגדולה", בצל השינויים שעוברת החברה הישראלית. 

דידי ארז וולאד דובינסקי זוכי פרס הפסקול עם הזמרת דיקלה, הערב באשדודצילום: אילן אסייג

רשימת הזוכים המלאה: 

הסרט הטוב ביותר: "האופה מברלין"

הבמאי הטוב ביותר: אופיר ראול גרייצר, "האופה מברלין"

התסריט הטוב ביותר: אופיר ראול גרייצר, "האופה מברלין"

השחקנית הטובה ביותר: שרה אדלר, "האופה מברלין"

השחקן הטוב ביותר: נוה צור, "פרא אציל"

שחקנית המשנה הטובה ביותר: שירה האס, "פרא אציל" 

שחקן המשנה הטוב ביותר: דב גליקמן, "שרוכים" 

הצילום הטוב ביותר: דניאל מילר, "עץ התאנה" 

העריכה הטובה ביותר: מיכל אופנהיים, "האופה מברלין"

המוזיקה המקורית הטובה ביותר: אקים רטין, אלכסיי רומננקו, ולאד דובינסקי, דידי ארז, "כאן ועכשיו"

הפסקול הטוב ביותר: אבי מזרחי, "האופה מברלין"

הליהוק הטוב ביותר: הילה יובל, "הנשף"

פרס האיפור: זיו קטנוב, "הנשף"

פרס העיצוב האמנותי: יעל ביבלניק, "האופה מברלין"

פרס הסרט התיעודי מעל 60 דקות: "ארץ זרה" 

הסרט התיעודי עד 60 דקות: "הארץ מעבר להרים" 

הסרט העלילתי הקצר: "קילומטר 147"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ