כתריאל שחורי פורש מתפקידו כמנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי

שחורי, המנהל את הקרן זה 20 שנה, יסיים את תפקידו עד סוף 2018. "הקולנוע הישראלי נהפך בימים אלה למטרה קלה לפוליטיקאים", כתב במכתב הפרישה

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתריאל שחורי מחייך
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

כתריאל שחורי, מנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי, הודיע היום (ראשון) על פרישתו מהתפקיד לאחר 20 שנות כהונה. כפי שפורסם השנה ב"הארץ", בוועד המנהל של קרן הקולנוע התקיימו בשנים האחרונות דיונים על הצורך בסיום כהונתו של שחורי, ולפני כמה חודשים הוסכם בינו לבין יו"ר הוועד המנהל, אורי דורי, כי יסיים את תפקידו עוד השנה.

במכתב פתוח שפירסם הבוקר, ציין שחורי כי הודיע להנהלת הקרן על רצונו לסיים את תפקידו. לאחר פרסום קול קורא למציאת מנכ"לית או מנכ"ל חדש, תתחיל ועדת איתור שתורכב מחברים בהנהלת הקרן בהליך הבחירה. שחורי ציין כי יעביר חפיפה מסודרת וכי ימשיך לתרום מניסיונו ומקשריו הבינלאומיים למען המשך הצלחתו של הקולנוע הישראלי בעולם.

במכתבו התייחס שחורי לחלק מן הטענות שנשמעו בשנים האחרונות נגד קרנות הקולנוע, בעיקר עקבות הקמת ועדת הבחינה לתפקוד קרנות הקולנוע. בין יתר ציין שחורי כי בתקופת כהונתו כמנהל הקרן הופקו כ–300 סרטים עלילתיים "שמבטאים נאמנה את הפריסה הגיאוגרפית ואת המגוון התרבותי־חברתי של ישראל". הוא כתב כי 350 הלקטורים שפעלו בקרן בתקופת כהונתו ייצגו את כל קשת הדעות, הרעיונות, והמגמות הקיימות בחברה הישראלית, ועשו את מלאכתם ביושרה ובניקיון כפיים. "אני מצר על כך כי ציבור מקצועי ונטול פניות של לקטורים הושמצו על ידי פוליטיקאים ועושי דברם לשם קידום מטרותיהם", כתב.

"חברי ואני", ציין שחורי, "הצלחנו להחזיר את האמון של הקהל בסרטים הישראליים בין השאר במאות פעולות ברחבי בארץ וקידמנו את הייצוג של הקולנוע הישראלי בעולם הרחב באמצעות יוזמות ופעולות רבות. מערכת יחסים מקצועית וחברית שנוצרה עם ראשי הקולנוע בעולם הביאה להשקעות של מיליוני דולרים בקולנוע הישראלי, הסובל ממצוקה תקציבית מתמדת".

"פוקסטרוט". שחורי יצא להגנת הסרט מול רגבקרדיט: לב

שחורי התייחס במכתבו גם למתקפה על הקולנוע הישראלי בשנתיים האחרונות, תחת הוועדה שהקימה מירי רגב והדיונים על חוק הקולנוע החדש. "הקולנוע הישראלי, דווקא בשל הצלחותיו הגדולות, נהפך בימים אלה למטרה קלה לפוליטיקאים ועושי דברם שבשורת חוקים וקריטריונים מופרכים מנסים לעקר אותו מחופש היצירה ומעצמאות המחשבה", כתב. "אני מאחל לכולנו כי כשם שהתגברנו על מכשולים לא מעטים בעבר, נדע גם הפעם למצוא את הדרך לשמור על מעמדו המיוחד של הקולנוע הישראלי שהוא כה יקר לכולנו".

בקיץ אשתקד יצאה שרת התרבות רגב למתקפה חזיתית נגד הסרט "פוקסטרוט", ונדמה היה כי חלק מדבריה כוונו ישירות כלפי שחורי. "הדעת אינה סובלת שסרטים המבאישים את שמו הטוב של צה"ל נתמכים על ידי קרן הקולנוע הישראלי", אמרה רגב עוד לפני הקרנת הבכורה של הסרט בפסטיבל ונציה. בתגובה החליט במאי הסרט, שמוליק מעוז, להקדיש את פרס חבר השופטים שקיבל בפסטיבל לשחורי, ואמר מעל במת הפסטיבל היוקרתי ששחורי "מגן כאריה על חופש הביטוי, הזכות להבעה עצמית וטוהר היצירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ