שמוליק מעוז מועמד לפרס הבמאי הטוב ביותר באוסקר האירופי

מעוז מועמד על בימוי "פוקסטרוט", שרגב הכריזה שהוא פוגע בשמו הטוב של צה"ל. הפרס יוענק ב–15 בדצמבר בסביליה

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמוליק מעוז בצילומי סרט
נירית אנדרמן

שמוליק מעוז הוא אחד מחמשת המועמדים לפרס האוסקר האירופי לבמאי הטוב ביותר. כך עולה מרשימת המתמודדים על פרסי האקדמיה האירופית לקולנוע, שפורסמה היום (שבת). יותר מ–3,500 חברי האקדמיה האירופית צפויים לבחור את הזוכים בקטגוריות השונות, ואלה יקבלו את הפרסים בטקס שיתקיים ב–15 בדצמבר בסביליה שבספרד.

על פרס הסרט הטוב יתמודדו השנה הסרטים "גבול" של עלי עבאסי, "אהבה בימים קרים" של פאבל פבליקובסקי, "דוגמן" של מתאו גארונה, "גירל" של לוקאס דהונט ו"לזארו השמח" של אליצ'ה רורוואכר. מעוז הישראלי, ש"פוקסטרוט" שלו זכה בשנה שעברה בפרס אריה הכסף בפסטיבל ונציה היוקרתי, הוא היחיד ברשימת המתמודדים על פרס הבימוי שסרטו אינו מתמודד על פרס הסרט הטוב ביותר. ארבעת הבמאים שיתמודדו מולו על הפרס הם עבאסי השוודי־איראני, מתאו גארונה האיטלקי, פבליקובסקי הפולני־בריטי ורורוואכר האיטלקייה.

זו הפעם השנייה שמעוז משתתף בתחרות פרסי האקדמיה האירופית. בפעם שעברה זה קרה לפני שמונה שנים, כאשר סרט הביכורים שלו "לבנון" — שזכה בפרס אריה הזהב בוונציה — היה מועמד לארבעה פרסים ובהם הסרט הטוב ביותר. בסוף של דבר זיכה "לבנון" את מעוז בפרס התגלית האירופית.

"פוקסטרוט", בכיכובם של ליאור אשכנזי, שרה אדלר ויונתן שיראי, מספר על משפחה שמתגוררת בדירה מרווחת בתל אביב, בזמן שהבן החייל משרת בצבא ומוצב במחסום דרכים מרוחק. הודעה על מותו של הבן שמגיעה להוריו בתחילת הסרט טורפת את חייהם, ומשליכה את כל בני המשפחה למשחק קטלני ואכזרי עם הגורל. הסרט זכה בשמונה פרסי אופיר ובהם הפרס לסרט הטוב ביותר, וייצג את ישראל בתחרות האוסקר האמריקאית.

בישראל הצליח "פוקסטרוט" לעורר מהומה לאחר ששרת התרבות והספורט מירי רגב הכריזה שהוא פוגע בשמו הטוב של צה"ל, וזאת בלי שצפתה בו. רגב התייחסה לסצינה בסרט שבו נראים כמה פלסטינים שמגיעים למחסום נהרגים מאש צה"ל בעקבות טעות גורלית, ולאחר מכן מחליטים בצבא לקבור את גופותיהם ולהעלים ראיות לתקרית הזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ