קהל דתי בלוד דרש להפסיק הקרנת סרט בשל נשיקה

בעיצומה של הקרנת "בדק בית", סרטה הקצר של חן שומוביץ, בפסטיבל הסרטים החברתי בלוד, צעקו כמה צופים דתיים ודרשו להפסיק את ההקרנה, ואחד הנוכחים תקף את הבמאית וקילל אותה

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסצנה ב"בדק בית" שהכעיסה את הצופים הדתיים
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

קהל דתי שהגיע ביום חמישי לפסטיבל הסרטים החברתי בלוד, הפריע להקרנה של סרט קצר בעקבות סצינה של נשיקה ודרש מן המארגנים לעצור את ההקרנה. כמה מהצופים השמיעו קריאות מחאה באולם, אחרים יצאו ממנו ותבעו מהמארגנים להפסיק את ההקרנה, ואחד הנוכחים תקף את הבמאית וקילל אותה. כך סיפרה הערב הבמאית חן שומוביץ ל"הארץ".

התקרית התרחשה בעת הקרנת סרטה הקצר של שומוביץ, "בדק בית", שזכתה זמן קצר לפני כן בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר בפסטיבל. במסגרת הפסטיבל הוקרנו סרטים קצרים לפני הסרטים הארוכים, ו"בדק בית" העוסק באלימות נגד נשים, הוקרן ביום חמישי לפני סרט הנעילה של הפסטיבל, "הבלתי רשמיים", המביא את סיפור הקמתה של תנועת ש"ס.

לאחר סצינה של נשיקה בין בני זוג שמופיעה בתחילת הסרט, החלו להישמע באולם רחשים ודיבורים, ואשה אחת דרשה בצעקה לעצור את ההקרנה. "כולם לצאת מהאולם, בושה וחרפה מה שקורה פה, תעצרו את הסרט מיד", קראה האשה לדברי שומוביץ. "הסרט הוחרב אך ההקרנה נמשכה, במקביל למילים כמו, 'אני לא מוכנה לזה, בושה, תועבה, גועל נפש, תתביישו לכם'. לו רק היו נשארים ומקשיבים הם היו מגלים שהסרט מדבר על אלימות נגד נשים", כתבה הבמאית בפוסט שפירסמה בפייסבוק.

חן שומוביץצילום: אגם שוסטר

כאשר שומוביץ יצאה נסערת מן האולם, היא גילתה שם חבורת גברים ונשים דתיים שדרשו ממארגני הפסטיבל להפסיק את הקרנת הסרט, ולאחר מכן ספגה לדבריה מטר קללות מצדם. "וכך בערב הבכורה של הסרט, נוצרה מהומה גדולה ולראשונה הרגשתי על בשרי כפייה דתית מהי... מול עיני צפיתי במילות שנאה, בביטול מוחלט ובחוסר כבוד לאחר בשם האל", כתבה שומוביץ. "לאחר 8 דקות הסרט הסתיים ורוב המסיתים נכנסו פנימה. אני נשארתי בחוץ רועדת והמומה".

בעקבות ההקרנה והפוסט שפירסמה, סיפרה הערב שומוביץ, היא קיבלה "תגובות רבות מאנשים מכל רחבי הארץ, שמדברים על הדתה בעיר שלהם. אנשים מלוד אמרו לי שהם אוהבים את העיר שלהם, אבל זה מה שנהיה ממנה. אני יכולה להבין שהאנשים שהגיעו למקום נכנסו למשהו שלא אמורים היו לראות, אבל אני חושבת שהתגובה שלהם לא היתה פרופורציונלית. למה היו צריכים להתנהג ככה? הייתי מאוד רוצה לדבר עם האנשים האלה עכשיו ולומר להם שהם עשו משהו לא מקובל. כל הצוות של הסרט הזה עבד עליו כל כך קשה, ואני לא מבינה איך אפשר בכזאת קלות להחריב משהו. אני יודעת שהם לא יכולים לצפות בכזה דבר ומבחינתם זה סוג של אסון, אבל אם היו מחכים רק רגע היו יכולים לצאת מההקרנה הזאת עם חומר למחשבה על מאות נשים שנרצחו במדינה הזאת".

ליאור בניסטי, מנהל הפסטיבל, מסר בתגובה: "פסטיבל הקולנוע החברתי בלוד מתקיים זו השנה הרביעית עם אירועים והקרנות לקהלים מגוונים. כמו שהעיר לוד רב־תרבותית, כך גם הסרטים מייצגים סוגיות שונות ורחבות. השנה היו חמישה ימי הקרנה, עשרות סרטים ואירועים רבים. יותר מ–5,000 צופים פקדו את הפסטיבל. אנו מצרים אם רגשות מי מהצופים נפגעו. מטרת הפסטיבל לעודד חשיבה ועשייה חברתית ולייצר תרבות איכותית בלוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ