הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה בתל אביב בסכנת סגירה

מועצת הקולנוע דורשת החזר של כרבע מיליון שקלים מהפסטיבל בן ה–14 בטענה שלפני חמש שנים קיבל תקציב אף שלא עמד בתקנות. לפי שעה הקפיאה מימונו ל–2019. הנהלת הפסטיבל: "זו מכת מוות, נוכל להראות בקלות שהטענות אינן נכונות"

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורחי טקס הפתיחה של הפסטיבל הגאה, 2015. ביטולים מטעמים פוליטיים - שנה שנייה ברצף
איתי שטרן

פסטיבל הקולנוע הגאה, המתקיים זה 14 שנה, נמצא בסכנת ביטול. זאת מכיוון שלטענת מועצת הקולנוע, הגוף האמון במשרד התרבות על תקצוב מוסדות הקולנוע בישראל, תקציב הפסטיבל בשנת 2013 היה נמוך מ–400,000 שקלים — ולכן לא עמד בתנאי הסף לקבלת תמיכה בשנה העוקבת. כעת, באיחור של חמש שנים ולאחר שבכל זאת ניתן המימון ב-2014 מתקציב הסינמטק, דורשת המועצה החזר כספי רטרואקטיבי, בסך 244,203 שקלים.

יאיר הוכנר, מייסד הפסטיבל ומנהלו האמנותי, וגיל סימה, מנהל הפסטיבל, מסרו ל"הארץ" כי בניגוד לטענות מועצת הקולנוע, עלה תקציב הפסטיבל ב–2013 על 400,000 אלף שקלים, וכך הופיע גם בכל הדוחות שהוגשו למועצת הקולנוע.

יאיר הוכנר, המנהל האמנותי של הפסטיבל. "ניפול לגירעון שלא נתאושש ממנו"צילום: ניר קידר

לפי שעה הקפיאה המועצה את סכום התמיכה לשנת 2019. לדברי הוכנר, ללא סכום התמיכה השנתי "הפסטיבל נופל לגרעון עצום ובלתי מתוכנן, שממנו לא יצליח להתאושש". עוד ציין כי בעקבות הקפאת התקציב, הוא נותר בחובות לספקים של פסטיבל 2018. "לפסטיבל שנאבק על קיומו וסך כל תקציבו הוא 620,000 שקלים, זוהי מכת מוות", הוסיף סימה בשיחה עם "הארץ". "המועצה החלה לקזז בפועל את 'הקנס' מבלי לתת לנו אפשרות להגיב בצורה מסודרת לטענות שאינן נכונות. כל הנתונים נמצאים בידינו ונוכל להראות בקלות שהטענות שמופנות כלפינו אינן נכונות".

בהנהלת הפסטיבל מבהירים כי כעת, גם בסינמטק תל אביב לא משתפים עמם פעולה והקצו להם תקציב מינימלי של 200,000 שקלים בלבד. זה, לטענתם, אינו מספיק לקיום האירוע שעלות הפקתו עומדת על כחצי מליון שקלים. "בגלל שהקיזוז בתקציב הפסטיבל התחיל בפועל, הסינמטק לא מוכן לשחרר כסף שחייבים לספקים רבים", הוסיף סימה.

אחד מאותם ספקים הוא גיל נוה, המוכר בשם הבמה שלו "גלינה פור דה ברה", מלכת דראג שהעניקה מופע בפסטיבל הקולנוע הגאה האחרון. "הלב נשבר והראש מתפוצץ מכעס. הממשלה, שאחראית על מועצת הקולנוע, יורה לתרבות הגאה בארץ בראש ועל הדרך מוציאה את דיבת ישראל רעה בעולם", מסר נוה. "במקום לקשקש שטויות שקריות על חוקי נאמנות בתרבות ו-BDS שלא באמת משפיע על אף אחד חוץ ממרכז הליכוד, עדיף שהממשלה תעשה סדר ותבין שזה אינטרס ישראלי ותל אביבי שאירוע התרבות הגאה הישראלי הבולט בעולם ימשיך להתקיים".

חסימת התקציב מצד מועצת הקולנוע מגיעה דווקא בשנה בה הגדיל הפסטיבל את כמות רוכשי הכרטיסים שלו ביותר מ–20 אחוז ביחס לשנה שקדמה. כן זכה הפסטיבל לשבחים במגזין הקולנוע Movie maker, שהכתיר אותו כאחד מ–25 פסטיבלי הקולנוע המגניבים בעולם.

ממשרד התרבות נמסר כי "בבדיקת עומק הנערכת אחת לשלוש שנים עלה כי הגשת בקשת התקציב של סינמטק תל אביב בעניין הפסטיבל הגאה לא עמדה בתנאי הסף של תקציב הפסטיבלים בשנת 2013. בעקבות כך החליטה ועדת התמיכות לקזז על־פי הנהלים את התמיכה מהנהלת הסינמטק רטרואקטיבית. משרד התרבות והספורט מבקש להדגיש כי השיח הינו בין המשרד ובין הנהלת הסינמטק ולא מול הפסטיבל עצמו. יובהר כי אם הנהלת הסינמטק השיתה את הקנס על הנהלת פסטיבל הקולנוע הגאה, מדובר בפעולה חמורה ובניגוד לנהלים ואני רואים זאת בחומרה".

מסינמטק תל אביב נמסר כי "חשוב לנו לציין כי פסטיבל הקולנוע הגאה לא נמצא בסכנת ביטול, הפקתו כבר יצאה לפועל לאחר בחירת מפיק ומנהל אומנותי. תקציב התחלתי כבר ניתן והוא עומד על כ–40% מהתקציב הכללי, כך שלא מרחפת סכנת סגירה לפסטיבל זה, היקר לנו ולקהל שלנו. אנחנו מתנהלים באופן מחושב בכל הקשור למסגרות תקציביות ולצערנו חלק מההתקשרויות שנעשו בפסטיבל 2018 לא הועברו לידיעתנו. לכן, מדובר בהתקשרות בדיעבד, והדברים מטופלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ