אוסקר 2019: אולי כבר עדיף בלי מנחה בכלל?

פעם זו היתה המשרה הכי נחשקת ויוקרתית בהוליווד, אז למה איש לא רוצה להנחות את טקס האוסקר

איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ימי קימל באוסקר, בשנה שעברה.
איתמר זהר

את הסרט הזה איש לא צפה. כחודשיים לפני טקס האוסקר ה–91 אין לו עדיין מנחה. באקדמיה האמריקאית לקולנוע התמהמהו לא מעט עם הבחירה במנחה — קווין הארט — ועד שהיא הגיעה התברר שאנחת הרווחה שם היתה מוקדמת. הקומיקאי והשחקן השחור נאלץ להודיע על התפטרותו, ימים ספורים לאחר שפירסם אותה בגאווה גדולה, אחרי שבאתרי הבידור וברשתות החברתיות הוזכרו ציוצים הומופוביים ואמירות שלו נגד הלהט"ב בספיישל סטנדאפ.

פעם זו היתה המשרה הכי נחשקת ויוקרתית בין כל טקסי הפרסים בארצות הברית. אז איך זה שכיום איש אינו מעוניין בה? הקומיקאי, השחקן ומנחה הלייט־נייט סת מקפרלן ניסה להסביר זאת בשבוע שעבר בראיון ל"אנטרטיימנט ויקלי". לדבריו, הפורמט מיושן, כמו תוכניות שהופקו בארצות הברית בשנות ה–50. יש תמיד מאמץ להפוך אותו למלהיב ומעניין בשביל צופים בימינו וזה לא עובד. זו לא עבודה קלה. לכן הוא אינו מופתע שבאקדמיה מתקשים למצוא מישהו שיהיה מוכן לעשות אותה.

מקפרלן הנחה את הטקס ב–2013. "זה תפקיד שכל העיניים מופנות אליו", אמר. "וכשאתה עושה משהו שכל אורות הזרקורים מתמקדים בו, עם הרבה מאוד מאמץ, תמיד תשמע הרבה דעות מהרבה אנשים. אני מנסה לחשוב מתי היתה הפעם האחרונה שבה קראתי ביקורת על הנחיית האוסקר ביום למחרת שבה כולם היו מרוצים. זה היה לפני הרבה זמן".

ג'ימי קימל היה המנחה האחרון של טקס האוסקר. הוא עשה את זה ב–2017, אז היה פיאסקו — שלא באשמתו — בבלבול המעטפות בהכרזה על הזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר, הקטגוריה היוקרתית מכולן. הוא נשבע שלא יחזור יותר על המעמד, אבל הסכים לעשות זאת שוב גם ב–2018. לא עוד.

הטקס, ה–91 במספר, יתקיים ב–24 בפברואר. מארגניו נאלצים להתמודד גם עם הביקורת על אורכו, לכן הודיעו שהפעם הוא יקוצר לשלוש שעות, לעומת כארבע שעות השנה. לטקס השנה היו 26.5 מיליון צופים. ירידה של 19% לעומת 2017. מארגני הטקס, שמחפשים כל דרך אפשרית להפוך אותו לאטרקטיבי, הודיעו על קטגוריה חדשה — פרס לסרט הפופולרי — בתקווה שיעורר עניין ויתרענן. גם זה לא עבד. הם ביטלו אותה כעבור זמן קצר, בגלל הביקורת שספגו על הניסיון להתחנף לקהל.

אלן דג'נרס מנחה את האוסקר ב-2007 צילום: AP

מנהלי האקדמיה האמריקאית לקולנוע נבחנים בזכוכית מגדלת בשנים האחרונות. בימים שבהם שום פרט היסטורי של מועמד להנחיה אינו נעלם מהגולשים ברשתות החברתיות, הם גם נאלצים להתמודד עם ביקורת מיידית שעלולה לצוץ על כל מועמד או מועמדת שיציעו. אם הוא יהיה לבן ישאלו הגולשים למה הוא אינו שחור, או למה לא נבחרה אשה. אם זה יהיה גבר שחור, עשויים הגולשים לתהות מדוע לקפח את הקהילה ההיספנית. ומה עם האסיאתים, הלהט"בים והבינארים?

בעודם מהלכים בין הטיפות, ונדרשים לשמור על רגישות חברתית, אתנית ותרבותית, על אנשי האקדמיה גם להיות מתואמים עם רשת אי־בי־סי המשדרת את הטקס. השיקולים של רשת הטלוויזיה הארצית מסחריים בלבד. היא אינה רוצה להפסיד שוב כסף בגלל רייטינג מידרדר ובה בעת גם אינה מוכנה ששמה ידבק בשערורייה שתכתים אותה.

לפיכך יש בתקשורת האמריקאית הסבורים שבאקדמיה ובאי־בי־סי יעדיפו בסופו של דבר לשקול בחיוב את האפשרות שטקס האוסקר ב–2019 יתקיים ללא הנחיה.

זה כבר קרה בעבר, ב–1969, 1970, 1971 ו–1989, ועבר בשלום. בלי מונולוג פתיחה ארוך ובדיחות שעלולות לפגוע בקהל מסוים או להביך קהל אחר. זה לא אומר בהכרח שהטקס יהיה קצר יותר — ב-1989, השנה שבה זכה "איש הגשם", הוא נמשך כ–200 דקות, אבל כך אפשר להבטיח שכל הצדדים יהיו מרוצים ומי יודע, אולי גם הקהל בבית יתעניין יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ