משפחת פעוט שנרצח יוצאת נגד מועמדות לאוסקר של סרט על הפרשה

אמו של ג'יימס בולג'ר, הפעוט שנרצח בידי שני ילדים בני עשר בתחילת שנות התשעים בליברפול, מוחה בכל כוחה נגד מועמדותו לאוסקר של הסרט הקצר המבוסס על הפרשה

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: רוברט תומפסון וג'ון ונאבלס, רוצחיו הצעירים של ג'יימס בולג'ר
איתי שטרן

בשנת 1993 נרעש העולם בעקבות רצח ברוטלי של פעוט בשם ג'יימס בולג'ר בליברפול, אנגליה. הפרשה הלכה וצברה הדים כאשר התברר כי את בולג'ר רצחו שני ילדים בני עשר, רוברט תומפסון וג'ון ונבלס. כעת, מגיעה העלילה האיומה הזו לקולנוע בדמותו של סרט קצר בן 30 דקות בשם "Detainment", שזכה השבוע גם למועמדות לאוסקר. המועמדות ודאי שימחה את במאי הסרט, וינסנט לאמב — אך אמו של בולג'ר, דניס פרגוס, לא הצטרפה לחגיגה.

בציוץ ששיגרה מחשבון הטוויטר שלה, כתבה פרגוס: "אין לי דרך לבטא עד כמה אני נגעלת ועצובה מכך שהדבר הזה שאתם קוראים לו סרט קיבל מועמדות לאוסקר. זה דבר אחד לעשות סרט כזה מבלי להתייעץ או לקבל רשות מהמשפחה של ג'יימס. זה דבר אחר לשחזר את הרגעים האחרונים בחייו של ילד ואת הדרך בה נרצח באכזריות, ולגרום לי ולשאר המשפחה שלו לחוות את הדברים שוב ושוב".

בהמשך ציינה פרגוס כי למרות פניותיה לאקדמיה לקולנוע האמריקאית, קולה לא נשמע. היא הוסיפה וציינה כי 90,000 אנשים חתמו על עצומה שקראה לאקדמיה שלא להעמיד את הסרט לפרס הסרט הזר הטוב ביותר, אך גם עצומה זו זכתה להתעלמות מצד האקדמיה. "אני כל כך עצובה וכעוסה בזמן הזה", הוסיפה פרגוס וביקשה שוב מחברי האקדמיה שלא לתת לסרט את הפרס היוקרתי בשל העוול שנגרם לה.

ג'יימס בולג'רצילום: ללא קרדיט

חלק ניכר מהטענות שעלו נגד הסרט גרסו כי לאמב עשה שימוש בעייתי בהצגת הרוצחים הצעירים וצבע אותם בצבעים אנושיים, כך שניתן להזדהות עימם. בתגובה שפירסם לאמב הסביר שלדעתו הזעם הציבורי שמופנה אליו מבוסס על חוסר ידיעה. "ציפיתי שתהיה תגובת־נגד כזו או אחרת, אבל לא חשבתי שזה יגיע למצב שאליו זה הגיע. אנשים אומרים על הסרט דברים שהם פשוט לא נכונים".

ראוי לציין כי הסרט עוד לא הופץ באופן רחב, ולכן רוב הביקורת שמופנית אליו מבוססות על צפייה בטריילר שלו. "אני חושב שהרבה אנשים לא מבינים מהי מטרת הסרט. אנשים שומעים את המושג 'אנושיות' שמופנה כלפי הגיבורים, והם חושבים אוטומטית שאנחנו מביעים אליהם סימפטיה. מי שיצפה בסרט יבין שזה לגמרי לא המצב".

לאמב הסביר כי חלקים ניכרים מהתסריט נכתבו בהשפעת תמלילי חקירה של שני הילדים, כמו מדיאלוגים של הילדים עם הוריהם. הוא סיפר כי שמע על מקרה הרצח של בולג'ר כשהיה ילד בן 12. "אנשים ממשיכים לתייג את הילדים האלו כרוע צרוף ואני רציתי להעמיק בסיפור הזה. להביא את הגוונים האפורים של הסיפור".

אין זו הפעם הראשונה בה משפחות של גיבורי סרטים יוצאים נגד באקדמיה, אגב טקס האוסקר ה-91 שיתקיים ב-25 בפברואר. "הספר הירוק", סרט מסע קומי בו נהג ממוצא איטלקי־אמריקאי (ויגו מורטנסן) בשם טוני "ליפ" וללונגה מסיע פסנתרן ג'אז מחונן (מהרשלה עלי) בשם דון שירלי ברחבי דרום ארה"ב של שנות השישים, זכה לביקורת עזה מצד בני משפחתו של דון שירלי, הפסנתרן שאת דמותו מגלם עלי בסרט, שטענו כי הסרט נעשה מבלי להתייעץ איתם וסובל משפע של אי דיוקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ