פסטיבל הקולנוע של ברלין יערוך מחווה לסם שפיגל

הפסטיבל הבינלאומי היוקרתי יציין שלושים שנה לקיומו של בית הספר הישראלי לקולנוע ויציג שישה ממיטב סרטי בית הספר. סרטים ישראלים נוספים יוקרנו במסגרת התחרויות השונות

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הספר סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה
בית הספר סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיהצילום: סם שפיגל בית הספר לקולנוע וטלוויזיה

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי של ברלין, שיתקיים בפברואר, יערוך מחווה לבית ספר סם שפיגל ליצירה קולנועית, לציון 30 שנה להקמתו. תחת הכותרת Scarred Generation יוקרנו שישה ממיטב סרטי בית הספר במסגרת הקטגוריה Generation. הסרטים שיוקרנו הם "חול" של עמרי לוי, "דיפלומה" של יעל קיים שזכה זה מכבר בפרס סרטי הסטודנטים של פסטיבל קאן, "איך רצחתי את רבין" של מיכאל אללו, "מלחמה אחרת" של נדב גל, "התצפיתנית" של נעה גוסקוב ו"מושקי" של עליזה חנוביץ'.

זו הפעם השנייה שהפסטיבל מציין את הוקרתו לבית הספר הירושלמי. המחווה הראשונה לבית ספר נערכה ב-2004, לציון 15 שנה להקמתו. "בית הספר סם שפיגל שיגר אלינו במשך 30 שנותיו, מדי שנה, עבודות קולנועיות שאפתניות באיכות יוצאת דופן", מסרה מריאן רדפאת', מנהלת המסגרת הקולנועית בה יוקרנו הסרטים בפסטיבל. "הסרטים העוצמתיים שבחרנו מטפלים באומץ ובמבט נוקב בנושאים קונטרוברסליים - בתהליכי החניכה של צעירים ישראלים הגדלים במרחב קונפליקט אזורי ופנימי".

במסגרת הפנורמה, מהמסגרות היוקרתיות של הפסטיבל, יוקרנו שני סרטים נוספים מבית היוצר של סם שפיגל: הסרט העלילתי "היום שאחרי לכתי", של הבמאי נמרוד אלדר והמפיקים איתן מנצורי ויהונתן דובק, שזכה בפרס קרן פיצ'ר ראשון לבוגרי סם שפיגל ו-PHOTOGRAPH, הסרט ההודי של ריטש באטרה, שפותח בחממת סם שפיגל 2014. באטרה פרץ בעולם עם סרטו "לאנצ' בוקס", שהוקרן ברחבי העולם וזכה להצלחה מסחרית מרשימה.

"אלו רגעים של אושר צרוף", אמר רנן שור, מנהל בית הספר "סם שפיגל", על המחווה שתיערך בפסטיבל. שור הוסיף כי "בפסטיבל ברלין ובמהלך 2019-20 נקרין ברחבי העולם ובישראל את החלק האחרון בטרילוגיית הפיצ'רים של הבוגרים ("קולו של אחמד" מצטרף ל"עקבות בירושלים" ול"Voice Over"). כמו כן נקרין, אחרי רסטורציה, כ-30 מסרטיו הקצרים הנבחרים של בית הספר בכל הזמנים".

מלבד המחווה ל"סם שפיגל" יוקרנו במהלך הפסטיבל חמישה סרטים ישראלים. "מילים נרדפות" של נדב לפיד יתחרה בתחרות הרשמית על דב הזהב. לצד סרטו של לפיד יתמודדו ארבעה סרטים ישראליים נוספים במסגרות התחרויות השונות. בין אלה ניתן למנות את "עיניים שלי" של ירון שני ("עג'מי"), "היום שאחרי לכתי" של נמרוד אלדר, "המורה לאנגלית" של יובל אדלר ("בית לחם") ו"סקין", סרטו האמריקאי הראשון באורך מלא של גיא נתיב, שזכה השבוע גם למועמדות לאוסקר בקטגוריית הסרט הקצר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ