איתי שטרן
איתי שטרן
צ'ינויה צ'וקו נואמת
צ'ינויה צ'וקו בטקס קבלת הפרס, הלילה. קראה "לחבר את החברה שלנו לערכים של צדק, חמלה וחופש"צילום: AFP
איתי שטרן
איתי שטרן

סרטה של הבמאית האמריקאית־ניגרית צ'ינויה צ'וקו, "Clemency", העוסק בסוהרת בבית כלא אמריקאי לנשים, זכה בתחרות סרטי הדרמה בפסטיבל סאנדאנס, המוקדש לקולנוע עצמאי ויינעל הלילה (ראשון) ביוטה, ארצות הברית.

בנאום התודה שלה אמרה צ'וקו כי אף גוף לא היה מוכן להקרין את סרטה, עד שהפסטיבל הרים את הכפפה: "בחרתי לעשות את הסרט הזה כדי להציג לעולם את הערכים האנושיים שקשורים במערכת הכליאה, כך שאנחנו כחברה נפסיק להגדיר ולצמצם אנשים על פי המעשה הגרוע ביותר שביצעו בחייהם. כך נוכל לסיים את עידן הכליאה ההמונית ולסיים את התעשייה שנהנית מהמצב הזה. כך נוכל לחבר את החברה שלנו לערכים של צדק, חמלה וחופש".

רייצ'ל לירס על סרטה "Knock Down the House"קרדיט: Sundance Institute

"Clemency" מסמל מגמה רחבה יותר בפסטיבל, של סרטים העוסקים בייצוגים של אוכלוסיות מוחלשות בארצות הברית. בפרס הבימוי זכה השנה ג'ו טלבוט עבור סרטו "האיש השחור האחרון בסן פרנסיסקו", העוסק בבעיית הג'נטיריפיקציה שעוברת העיר. בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר זכה "One Child Nation" של הבמאים ננפו וונג וז'אנג לי. הסרט עוסק במדיניות הבאת הילד האחד בסין ובהשלכותיה הקשות על החברה הסינית לאורך הדורות.

סרט מסקרן לא פחות, שכבר נרכש על ידי "נטפליקס", הוא "Knock Down the House" של הבמאית רייצ׳ל לירס ("היד המאכילה"), ובו מתוארות ארבע נשים ששברו את תקרת הזכוכית בארצות הברית. אחת מהן היא אלכסנדריה אוקסיו־קורטז, האשה הצעירה ביותר שנבחרה אי פעם לבית הנבחרים האמריקאים. הסרט זכה בפרס חביב הקהל.

סרט תיעודי נוסף שזכה לשבחים הוא "Honeyland", שבוים על ידי תמרה קוטבסקה ממקדוניה. הסרט עוסק בהיבט הגלובלי של גידול דבורים ובתוך כך בהתנהגות האנושית סביב משאבי טבע, תוך המאבקים שמלווים אותם. הסרט זכה בפרס חבר השופטים לקולנוע תיעודי עולמי וכן בפרס הצילום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ