ניו יורק טיימס

שחקן הקולנוע השווייצי ברונו גנץ, שגילם מלאך המשתוקק להפוך לבן אנוש ב"מלאכים בשמי ברלין" ואת אדולף היטלר לפני כניעת גרמניה הנאצית ב"הנפילה", מת אתמול (שישי) בביתו בציריך והוא בן 77. בשנה שעברה אובחן כחולה בסרטן המעי הגס.

גנץ הופיע בכ-80 סרטי קולנוע וטלוויזיה, רובם הפקות אירופיות. תפקידו הידוע ביותר היה בסרט הגרמני "הנפילה", שביים אוליבר הירשביגל ב-2004 ומתאר את הימים האחרונים של גרמניה הנאצית ומנהיגה מתוך הבונקר של היטלר בברלין.

"דבר לא הכין אותי לדמות המשכנעת ביותר של הפיהרר שנראתה עד כה על המסך", כתב מבקר ה"גרדיאן" הבריטי, רוב מאקי. "עריץ מבוגר, כפוף קומה וחולה, שידיו רועדות והוא נע בין זעם לייאוש בבונקר שבו ימצא את מותו". הופעתו של גנץ בסרט זכתה לשבחים רבים והולידה אינספור פארודיות רשת, המבססות על הסצינה הידועה ביותר בו.

ב"מלאכים בשמי ברלין", סרטו של וים ונדרס מ-1987, הוא גילם אחד משני מלאכים העוקבים אחר תושבי בירת גרמניה המערבית ומאזינים למחשבותיהם. דמותו, דמיאל, כה מתרשמת מבני האדם שהיא כמהה להיות אחד מהם. "אנשים באמת האמינו שאני מלאך שומר", אמר בראיון ל"אייריש טיימס" ב-2005. “היו כאלה שהביאו אלי את הילדים שלהם כדי שאברך אותם".

גנץ הופיע בסרטים נוספים של ונדרס: "ידיד אמריקאי" מ-1977, לצד דניס הופר, ו"כה רחוק, כה קרוב" מ-1993, שזכה בגרנד פרי בפסטיבל קאן. הוא שיחק גם ב"כנופיית באדר מיינהוף" שביים אולי אדל ב-2008 והיה מועמד לפרס לסרט הזר הטוב ביותר הן בטקס אוסקר והן בטקס גלובוס הזהב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ