איה חיות
איה חיות

נדב לפיד, יוצר הסרט "מילים נרדפות" שזכה אמש (שבת) בפרס דב הזהב בפסטיבל ברלין, נחת היום (ראשון) בישראל. "אתמול היתה מסיבה במלון — ולסחוב את הפסל הזה זה עניין די כבד", התבדח במסיבת העיתונאים שנערכה עם נחיתתו בישראל.

סרטו של לפיד הוא הישראלי הראשון שזוכה בפרס, הניתן במסגרת אחד מפסטיבלי הקולנוע היוקרתיים בעולם. הוא צולם בשנה שעברה בפריז, ומגולל את סיפורו של יואב (בגילומו של טום מרסייה), ישראלי שנוחת בבירה הצרפתית ומקווה להיגאל בה מהשיגעון הישראלי. התסריט מבוסס על חוויותיו האישיות כישראלי שחי בפריז, והוא כתב יחד עם אביו, חיים לפיד. אמו ז"ל, ערה לפיד, ערכה את הסרט — עד בסמוך למותה מסרטן ריאות, בשנה שעברה. הוא יעלה לאקרנים בישראל ב–28 בפברואר.

הטריילר של "מילים נרדפות". יצירה של אב, אם ובנם

"אמי היתה השותפה האמנותית הכי נאמנה ומשמעותית בחיי", סיפר לפיד במעמד מסיבת העיתונאים. "היא ערכה את כל הסרטים שלי, מקצרים ועד ארוכים". בעת שצילם לפיד את הסרט בפריז התגלה כי אימו חולה בסרטן ריאות סופני, אך הוריו בחרו לא לספר לו זאת עד חזרתו לארץ. "כל יום היינו מדברים בטלפון ולא ידעתי כלום. היא בחרה לשמור על זה בסוד כדי לא לפגוע בצילומים ולא להעמיד אותי בדילמה שכמובן היתה מביאה לסופם. לצערי אני לא מהאנשים שמאמינים שהיא צופה בנו מאיזשהו מקום. עבורי היא קיימת יותר מכל על המסך בסרט, בקאטים של העריכה שעשתה ובאלה שלא עשתה".

עוד סיפר לפיד כי יום לאחר מות אמו, התקשרה אליו השרה מירי רגב והביעה את תנחומיה. "הערכתי את זה מאוד, אני מניח שידעה שדעותיה של אמא שלי מנוגדות לשלה", אמר, אך גם לא חסך ביקורת על פועלה לאורך כהונתה כשרת התרבות והספורט. "גם לי יש המון ביקורת על צעדים שעשתה שלשמחתי חלקם לא התממשו. בכהונה שלה יש החמצה גדולה. אשמח מאוד שהיא תצפה בסרט מתחילתו ועד סופו ותגיד את דעתה. מעניין לא פחות להראות את הסרטים לאנשים עם דעות שונות מדעותיי. אין לי חשש מסערה ציבורית ואין לי עניין בה".

חיים לפיד, אביו של נדב שיצר עמו את הסרט, ציין במעמד המסיבה כי העובדה שמומן בכספי משרד התרבות עושה לישראל יחסי ציבור מעולים. "אנשים בחו"ל משוכנעים שבישראל אי אפשר לעשות סרטים כאלה בתמיכה ממשלתית", אמר. "כשהם שומעים על עניין התמיכה זה תורם למעמדה של ישראל. זה הביטוי העליון לכך שזו מדינה דמוקרטית".

מתוך "מילים נרדפות". על ישראליות, והבריחה ממנהצילום: Guy Ferrandis / SBS Films

לפיד גם דיבר על התגובות בעולם לסרטו — שרובן דווקא לא רואות בו ביקורות על ישראל. "המון עיתונאים שמחים שהסרט מכניס קצת לצרפתים, מסתבר שיש אנשים בעולם שלא חובבים אותם. הרבה עיתונאים צרפתים אמרו שזה מפעים אותם שמגיע במאי זר ואומר עליהם כל מיני דברים. למרות זאת שרת התרבות הצרפתית שבחה אותי, היא אמרה 'כבוד לרפובליקה'".

עוד סיפר כי שופטי הפסטיבל סיפרו לו שהסרט נבחר פה אחד, וכי הוא עוד מתרגל לכובע ה"שגריר של ישראל בעולם". "אני לא רואה עצמי ככזה. עם זאת, זה סופר מרגש. בבר מצווה שלי לא בירכו אותי כמו שברכו אותי במטוס. זה קצת כמו הסרט. אני ישראלי ואני יכול לאהוב את זה יום אחד, ויום אחר לשנוא את זה. הסרט שלי הוא הכי על ישראל ועל מה זה להיות ישראלי והצלחתו קשורה למקום הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ