הסרטים הישראליים "הנשף" ו"Leftover Woman" יוקרנו בפסטיבל טרייבקה

הפסטיבל היוקרתי יתקיים בין 24 באפריל ל-5 במאי בניו יורק

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סתיו סטרשקו
סתיו סטרשקו ב"הנשף"צילום: איתיאל ציון

"הנשף", סרטם של שרון מימון (זוכה האוסקר על "סקין") וטל גרניט, התקבל לתחרות הסרטים הבינלאומית בפסטיבל טרייבקה. בתחרות התיעודית של הפסטיבל יוקרן "Leftover Woman" שביימו הישראליות שוש שלם והילה מדליה. הפסטיבל, מייסודו של רוברט דה נירו, יתקיים בין 24 באפריל ל–5 במאי בניו יורק ונחשב לאחד היוקרתיים בארצות הברית.

"הנשף" הופץ בשנה שעברה בבתי הקולנוע בישראל, והיה מועמד ל–12 פרסי אופיר — בהם לסתיו סטרשקו בקטגוריית השחקנית הטובה ביותר. בכך היתה סטרשקו למועמדות הטרנסג'נדרית הראשונה אי פעם לפרס. זהו סרטם הארוך השני של גרניט ומימון יחד. הראשון, "מיתה טובה", הוצג בפסטיבלי ונציה וטורונטו.

"Leftover Woman" מתמקד בסיפורן של נשים סיניות בשנות ה–20 לחייהן מהמעמד הבינוני־גבוה שזכו להשכלה וחיות בערים הגדולות אך נותרות רווקות. הסרט עוקב אחר שלוש נשים המתמודדות עם הסטיגמות שבחיי הרווקות ועם הלחץ החברתי למהר ולהינשא.

״בסין יש 30 מיליון גברים יותר מנשים עקב מדינית הילד האחד ששמה דגש על העדפה לבנים", אמרה שלם ל"הארץ". "הממשלה הסינית רואה בזה איום על היציבות החבררתית. הסטיגמה של 'leftover women' היא כנגד בחורות צעירות משכילות בשנות ה-20 לחייהן בערים הגדולות, ומכוונת ללחוץ עליהן להתחתן. זוהי מערכת תעמולה המאורגנת על ידי הממשלה המשקפת תפיסת עולם שוביניסטית ושמרנית. זוהי תחייה מחודשת של אי שיוויון מגדרי בסין. יצרנו את הסרט הזה כדי להשמיע את קולן המושתק של נשים ולהאיר בפנס אל מקום בו יש פגיעה בזכויותיהן של נשים״. 

בפסטיבל יוקרנו 103 סרטים ובהם סרטים שביימו וורנר הרצוג, כריסטופר וולץ, ג'ארד לטו ואחרים. סמי צ'לאס, מפיקת הסדרה "מד מן", תציג סרט ביכורים: "אשה אמריקאית", שיתמקד בחטיפתה של פטי הירסט ב–1974. בפסטיבל מתגאים בכך שמחצית מהסרטים המשתתפים בתחרויות השונות בוימו על ידי נשים ו–29% בוימו על ידי לא לבנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ