עמוס גיתאי יוביל את שופטי פסטיבל קאן בקטגוריית "אזרחות"

הבמאי הישראלי יכהן כנשיא פאנל שופטי הפרס, שניתן לסרטים שמקדמים הומניות, ליברליזם וגיוון תרבותי. לצדו ישפטו הבמאית התוניסאית רג'ה אמרי, במאי הדוקו הצרפתי עמנואל גראס והמבקרת הצרפתיה אווה ביטן

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס גיתאי. "היה מועמד טבעי לתפקיד"
איתי שטרן

הבמאי הישראלי עמוס גיתאי יכהן כנשיא חבר השופטים בקטגוריית פרס האזרחות בפסטיבל קאן. פרס האזרחות הינו פרס המוענק לאחד מהסרטים המתחרים על פרס "דקל הזהב", המסגרת התחרותית היוקרתית ביותר של האירוע הקולנועי, והוא מתקיים זו הפעם השנייה. בשיקולי הזכייה לפרס זה ניתן דגש על ערכים כגון הומניות, ליברליזם וגיוון תרבותי.

עם פרסום הבחירה בו לתפקיד נשיא משבצת "פרס האזרחות", מסר גיתאי: "אני מודה להנהלת הפרס על הבחירה בי. זהו בהחלט אתגר חשוב ומעניין לעמוד בראש חבר שופטים שכולל חברים מוערכים מארצות ומתרבויות שונות. זוהי סגירת מעגל מרגשת לשפוט את סרטי דקל הזהב בו התחרתי בעבר דרך פריזמה של ערכים שאני מאמין בהם בכל נימי נפשי. אני סבור שבעידן הנוכחי ישנה חשיבות מיוחדת לייחס את היצירה הקולנועית לעולם בו אנו נמצאים ולממד החברתי והפוליטי שלו".

הפרס מוקדש לזכרו של שר החינוך והאמנויות של צרפת לשעבר, ז'אן זאי, ונחנך לציון 70 עשורים מאז שזה הגה את הפסטיבל הבינלאומי. מאחורי הפרס, כך הוצהר עם חניכתו, עומד הרצון להעמיד אופוזציה תרבותית נגד הכוחות הפשיסטיים ששלטו באירופה ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה, שבמהלכה הוא עצמו נרצח.

לצד גיתאי ישמשו בפאנל השופטים גם הבמאית התוניסאית רג'ה אמרי, במאי הדוקו הצרפתי עמנואל גראס והמבקרת הצרפתיה אווה ביטן. גיתאי ייכנס לנעליו של הקולנוען עבד רחמן סיסקו ממאוריטניה, שכיהן בתפקיד בשנה שעברה. בשנתה הראשונה של התחרות זכה בפרס סרטה של הבמאית הלבנונית נדין לבאקי, "Capernaum", שבמקביל גרף ארבעה פרסים מרכזיים בפסטיבל קאן.

גיתאי הוא אחד מהבמאים המוערכים ביותר בקרב הנהלת פסטיבל קאן. הוא הציג במסגרת התחרות על "דקל הזהב" את סרטיו "קדוש", "כיפור", "קדמה" ו"אזור חופשי". האחרון שבהם אף זיכה את חנה לסלאו בפרס השחקנית הטובה ביותר.

הבמאי לורן קאנטה, שזכה בפרס דקל הזהב עבור "בין הקירות" ומשמש כנשיא הפרס, מסר היום כי "אנו נרגשים לארח במאי וקולנוען בסדר הגודל של עמוס גיתאי, שיתרום מניסיונו הרב ומהשקפתו הייחודית כדי להוביל את צוות השיפוט של התחרות. כפרס ששואב השראה מההיסטוריה הענפה של הפסטיבל, גיתאי היה מועמד טבעי לתפקיד בהתחשב בזיהוי ובחיבור שלו לאורך עשרות שנים עם האירוע, כמו גם עקב תמיכתו הבלתי מתפשרת בערכים הומאניים ודמוקרטיים אותם הוא חרט על דגלו באופן בלתי מתפשר לאורך השנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ