שרת התרבות תוקפת את זוכה דוקאביב "לאה צמל, עורכת דין"

בעקבות פניית פורום המשפחות השכולות "בוחרים בחיים" לשרת התרבות מירי רגב בדרישה לבטל את הפרס שהוענק לסרט בפסטיבל דוקאביב בשבוע שעבר, קראה רגב לראשי מפעל הפיס, שתמך בסרט, להתנער מהפרס

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילומי הסרט "לאה צמל, עורכת דין"
נירית אנדרמן

שרת התרבות מירי רגב, תקפה הבוקר את הסרט שזכה בשבוע שעבר בפרס הראשון בפסטיבל דוקאביב, "לאה צמל, עורכת דין". "מקוממת ומרגיזה הבחירה לעשות סרט שבמרכזו עורכת הדין שמייצגת, תומכת ומדברת בשמם של רבים החותרים נגד קיומה של מדינת ישראל, מפעילים טרור נגד חייליה ותושביה, וזוכים להגנה משפטית וציבורית מצמל", אמרה רגב, וקראה לראשי מפעל הפיס, שתמך בסרט, להתנער מהפרס. תגובתה של שרת התרבות הגיעה בעקבות פנייה ששיגר אליה הבוקר פורום המשפחות השכולות "בוחרים בחיים", ובו קרא לשרה לבטל את הפרס שהוענק לסרט.

חברי הפורום, הנתמך על ידי תנועת "אם תרצו", כתבו לשרת התרבות: "אותה צמל מייצגת מעל לחמישה עשורים מחבלים אשר רצחו ישראלים רבים, בין השאר רבים מילדנו, נשותינו, בעלינו, אחינו ושאר קרובינו. מימון של פרס למי שמגנה על מחבלים בבתי המשפט היא יריקה בפרצופן של המשפחות השכולות. כאשר סרט הזוי זה אמור לייצג את מדינת ישראל בתחרות האוסקר הבינ"ל הדבר מעורר תדהמה וחלחלה". הפרס של פסטיבל דוקאביב מוענק כמובן ליוצרי הסרט ולא לצמל עצמה. הדס מזרחי מראשי פורום "בוחרים בחיים", שיזמה את המחאה, הודתה שלא צפתה בסרט.

רגב ציינה עוד בתגובתה, כי "סרט שמציג את פועלה (של צמל) באור חיובי הוא מקומם וראוי לגינוי, ואינו יכול להשאיר אף אזרח ישראלי החרד לגורלה של מדינת ישראל אדיש. שום אפקטים קולנועיים לא יכולים להסתיר את עשייתה של לאה צמל נגד מדינה ישראל ותושביה. צר לי שסרט זה זכה לתמיכה מכספי המדינה". דובר השרה מסר ל"הארץ" כי רגב לא צפתה בסרט.

זמן קצר לאחר שהשרה רגב פירסמה את תגובתה, מיהר משרד התרבות לשגר תגובה נוספת, ובה הבהיר כי הפרס לסרט "לא ניתן על ידי משרד התרבות, הפרס לא נתמך על ידו ואינו קשור למשרד כלל וכלל. הפרס נתמך על ידי מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, שהיא גוף של האוצר ומרכז השלטון המקומי, שאינו קשור למשרד התרבות". להודעה צורפה קריאה מטעמה של השרה רגב לראשי מפעל הפיס "להתנער מהפרס ומההחלטה של ראשי הפסטיבל להעניק אותו לסרט, בו 'מככבת' לאה צמל".

את הסרט "לאה צמל, עורכת דין" ביימו רחל לאה ג'ונס ופיליפ בלאיש, והוא עוקב אחר עורכת הדין הישראלית שזה חמישה עשורים מייצגת את מי שהיא רואה כאסירים פוליטיים, ממפגינים פלסטינים בלתי אלימים ועד ללוחמים חמושים, במרדף בלתי נלאה אחר צדק. הסרט הוקרן בבכורה בפסטיבל סאנדנס, והבכורה הישראלית שלו התקיימה בפסטיבל דוקאביב שננעל במוצאי שבת.

בניגוד לנטען במכתב של פורום בוחרים בחיים, הסרט "לאה צמל, עורכת דין" לא עומד לייצג את מדינת ישראל בתחרות האוסקר האמריקאית. הוא אמנם זכה בשלושה פרסים בינלאומיים (בפסטיבלים דוקאביב, סלוניקי וקראקוב) המאפשרים לו אוטומטית להצטרף לתחרות על פרס האוסקר לסרט התיעודי הטוב ביותר, אך בתחרות זו הסרטים אינם מייצגים את מדינת המקור שלהם. הסרט נתמך על ידי ערוץ 8, קרן מקור, מועצת הפיס לתרבות ואמנות, וב–30 ביוני ישודר בערוץ הוט8.

מהוט נמסר: "בהמשך לפניית המשפחות השכולות ונפגעי פעולות האיבה חשוב לנו לציין כי אנו בערוץ 8HOT מכבדים את רגשות המשפחות השכולות. אנו עומדים מאחורי יצירה זו וגאים לקחת חלק בהצלחתה בעולם כולו". חרף פניית המשפחות השכולות, מהוט מסרו כי הם מתכננים לשדר את הסרט במועד שנקבע לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ