מאה במאים וקולנוענים להגנת רנן שור: "קרנבל הכפשות של מנהל תובעני ואוהב אדם"

מכתב תמיכה שעליו חתומים בין השאר נדב לפיד, טליה לביא, ניר ברגמן ויוסי מדמוני, פורסם בעקבות כתבה ב"הארץ" על עימות של שור עם סטודנטית ב"סם שפיגל" ומחאה שהתעוררה נגדו

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנן שור. "הנפגעים ממנו הציגו תמונה שטחית וחד ממדית"
איתי שטרן
איתי שטרן

יותר ממאה במאים, במאיות, אנשי קולנוע וטלוויזיה חתמו על מכתב תמיכה ברנן שור, מנהל בית הספר לקולנוע "סם שפיגל". המכתב פורסם למחרת חשיפת "הארץ" (בליווי קטע אודיו) בה נשמע שור צועק על סטודנטית בפני חבריה לכיתה. בעקבות המקרה קמה מחאה בקרב סטודנטים נגד שור וימים ספורים לאחר המקרה הוא הודיע על פרישתו מניהול בית הספר, לאחר עשרות שנים שכיהן בתפקיד.

"אתמול בבוקר התפרסמה באתר 'הארץ' כתבה שמציירת את בית הספר שבו למדנו כמטווח ברווזים, ואת רנן שור, מנהל בית הספר, כדיקטטור אכזרי ואלים. האמת מורכבת יותר. יש כאלה שנפגעו על ידי התנהגותו של רנן וזכותם המלאה לתבוע את עלבונם. ועדיין בין זה לבין יצירת תמונה חד מימדית קיים מרחק רב".

ההקלטה של הסטודנטית ושל שור

0:00
-- : --

בהמשך מציינים חותמי מכתב התמיכה כי שור אכן היה ביקורתי למדי כלפי הסטודנטים בבית הספר ("כל החתומים על מכתב זה, ללא יוצאים מהכלל, חטפו מרנן במהלך לימודיהם קיתונות של ביקורות וצעקות), אך לדבריהם, "האמוציות הללו יצאו מליבו של מנהל תובעני, קפדן, ייצרי ואוהב קולנוע,שתבע מתלמידיו שאפתנות והתמסרות טוטלית ליצירתם, והקדיש את עצמו לגידולו של דור חדש של במאיות ובמאים בקולנוע הישראלי".

עוד הוסיפו כי "ביה"ס סם שפיגל נבנה מיומו הראשון, בדמותו ובצלמו של שור. 'רוח המנהל' שורה בכל מסדרונות בית הספר, לטוב ולרע. היא מייצרת מתח אומנותי ופדגוגי, ומאפשרת לעשרות המורים ומאות התלמידים לייצר סרטי קולנוע, ולצאת מכותלי בית הספר עם יכולת ממשית לביים, לצלם, לערוך, לכתוב וליצור".

טליה לביא, יוצרת הסרט "אפס ביחסי אנוש"צילום: אמיל סלמן

את פרסום ההקלטות והעדויות נגד שור מפי הסטודנטים מכנים חותמי המכתב "קרנבל ההכפשות והעוועים שמתחולל בימים האחרונים, מנסה לצבוע את דמותו של שור באור עכור. רנן שור הוא אדם מורכב ורב סתירות. והמורכבות היא בדיוק מה שנעדר מהדיון הנוכחי. זאת הסיבה שאנחנו כאן, כותבים את המכתב הזה. כדי לאזן את התמונה שמצטיירת בימים הללו. למנוע את השחרתו של המוסד רב הזכויות שהקים ובנה וטיפח רנן שור במשך שלושים שנה".

על המכתב חתומים בין השאר נדב לפיד, זוכה דב הזהב בפסטיבל ברלין האחרון, טליה לביא, ניר ברגמן, יוסי מדמוני, תום שובל, יורם זק, עודד דוידוף, יהונתן אינדורסקי ורבים נוספים.

ניר ברגמן, יוצר "כנפיים שבורות"צילום: ירדן תבורי / יוניי

בוגרי עבר נוספים של בית הספר פרסמו פוסטים שהביעו תמיכה בשור. אודיה רוזנק כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "רנן שור החליט לפרוש מתפקידו כמנהל בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה אחרי שלושים שנות ניהול וביסוס הקולנוע הישראלי כפי שאנחנו מכירים אותו היום. זהו. המסך יורד. כתוביות. מחיאות כפיים. ניתן לסמן "וי". את הסרט הזה סיימנו לצלם. ממשיכים הלאה. אבל מסתבר ששום דבר לא נגמר ועכשיו הגיע שעתן של הנקמות הפרסונליות וכולנו צריכים להיות עדים למחול השדים הזה, וכולנו צריכים לשמוע הקלטה אומללה ברגע של אובדן עשתונות ולהצביע על העירום הפרונטלי ולצחוק צחוק גס ולזרוק עגבניות ולהוביל בשלשלאות ברזל ולצעוק — בושה. בושה. בושה. לספק איזה יצר סאדיסטי ומכוער. אז אני שואלת אתכם, אם כבר אמרתם אלימות, מי פה האלים, והאם אתם בטוחים שהוא הוא האדם האלים? אם אתם מתלבטים, ריכשו מראה, התבוננו בעצמכם היטב. היטב".

התסריטאי שוקי בן נעים, שמלמד כיום בבית הספר, הוסיף כי לא חתם על מכתב התמיכה בגלל הסתייגות קלה ממנו: "אני אוהב את רנן, יש לי הכרת הטוב על מה שהוא עשה ועושה עבורי, באופן ישיר ובאופן עקיף. למדתי וכיום אני מלמד בבית הספר שנוצר בצלמו. אני תסריטאי יותר טוב בגללו. אני מורה יותר טוב בגללו. רנן מעולם לא התנהג אליי בצורה לא ראויה. תמיד נהג בי בקשיחות והגינות, ואכפת לו, אלוהים כמה שאכפת לו. אכפת לו מקולנוע, אכפת לו מהוראה, אכפת לו מניהול".

בהמשך ציין בן נעים כי "זו רק נקודת המבט הפרטית שלי. למדתי במגמת תסריטאות שהיתה מאז היווסדה אקס טריטוריה ב'סם שפיגל'. ועדות התסריט הידועות לשמצה של 'המגמה המלאה' היו רק שמועה עבורנו. הכרתי תלמידים ובוגרים שעבורם רנן היה הזאב הרע, ותלמידים ובוגרים שעבורם הוא היה הפיה האכזרית אך המיטיבה מ'פינוקיו' — מסלול מכשולים הכרחי בדרך להפוך לקולנוען אמיתי. אבל אני לא הכרתי אותו כך, אלו לא צדדים שלו שראיתי, רק שמעתי עליהם. הטון ההיפרבולי של מכתב התמיכה ברנן הוא עוד עדות קריאה מבחינתי. אבל הדף לא מכיל את הסרט כולו, ואני חייב להכיר בנקודות העיוורון שלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ